Connect with us

Novinky

Alan Suchánek: „Najväčším problémom v štáte je korupcia a s tým spojené rozkrádanie“

Published

on

Reklama

Pomaly sa blížia parlamentné voľby a jedným z kandidátov na poslanca za stranu OĽaNO- NOVA je aj piešťanský lekár a protikorupčný aktivista Alan Suchánek. Do povedomia slovenskej verejnosti sa najvýraznejšie zapísal odhalením kauzy predraženého nákupu CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera. Nie každý vie o tom, že mu bolo v roku 2015 udelené prestížne ocenenie Biela vrana. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť a konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu. V rozhovore nižšie sa dočítate o tom, prečo sa rozhodol vstúpiť do politiky, čo by na Slovensku zmenil i ako vníma aktuálny štrajk sestier a učiteľov.

Ako sa zmenila situácia v NAW po nástupe nového riaditeľa?

Reklama

Správna rada nemocnice je stále 6-členná, v rozpore so zákonom a so zakladacou listinou, čo skonštatovali súdy aj generálna prokuratúra. Takže všetky jej rozhodnutia sú nezákonné. Mária Domčeková nesedí na stoličke riaditeľky, bola vymazaná aj z registra, nakoľko tam bola nezákonne zapísaná. Terajší riaditeľ? Sedí na tej istej stoličke v rozpore so zákonom, nemôže byť zapísaný ako zákonný štatutár. To všetko bude mať následky, ktoré sa dnes ešte ťažko dajú hodnotiť. Minister v tejto veci nekoná. Spolu s Magdalénou Kovačovičovou sme napísali ministrovi Čislákovi a žiadali ho urýchlene vyriešiť situáciu so správnou radou, inak podáme trestné oznámenie za zneužívanie postavenia verejného činiteľa a obmedzovanie našich (mojich a Mgr. Kovačovičovej) práv. Deklarovaná výmena členov správnej rady, keď mali delegovať ľudí stavovské organizácie, občianske združenia alebo VÚC či mestá, ako bolo sľubované, sa neuskutočnilo. Ohľadom CT – máme starý repasovaný prístroj inštalovaný v roku 2003 – také niečo by malo byť už v múzeu.

Napísali sme takmer pred rokom premiérovi a žiadali sme ho o pomoc pri obstaraní nového CT prístroja, nakoľko nominanti štátu znemožnili obstarať prístroj za primeranú cenu v roku 2012, keď si ho mohla nemocnica zadovážiť z vlastných zdrojov a následne chceli kúpiť predražený. Dnes už máme len v Sociálnej poisťovni obrovský dlh, takže z vlastných zdrojov nie sme schopní si nový CT prístroj zadovážiť. Premiér nám najprv odpovedal, že to dal na posúdenie ministerstvu zdravotníctva. Ako viem, odtiaľ mu odpísali, ale odpoveď od premiéra sme doteraz nedostali. To svedčí o prístupe premiéra k problémom pacientov v našom regióne.

Reklama

Ako vnímate posun kauzy za viac ako rok?

V kauze nákupu predraženého CT v našej nemocnici, keďže po medializácii bolo odstúpené od zmluvy ešte koncom roku 2014 nie je nové nič. Niekedy v apríli, máji sme boli vypočutí ako svedkovia v NAKA Nitra. Následne bolo vznesené obvinenie. Ako stojí prípad v tomto čase, informácie nemám. Ako vypočutý svedok v tejto kauze som nemohol dostať zápisnicu z vypočutia a nemôžem mať ani informácie.

Sú podľa Vás v súčasnosti vyvodené dôsledky adekvátne?

Vo vzťahu k nemocnici – v správnej rade žiadna zmena. Udiala sa zmena na poste riaditeľa, ktorá je tiež v rozpore so zákonom. Takto by to v právnom štáte nemohlo byť.
Vzhľadom k predraženému nákupu CT prístroja – bolo vznesené obvinenie voči bývalým členom správnej rady, riaditeľke a výberovej komisii – spolu 8 ľudí. Ako prebieha konanie, neviem. Ale v každom prípade mne medzi obvinenými chýbajú členovia dozornej rady, hlavne jej predsedníčka, ktorá bola o všetkom informovaná. Najväčšia ryba je mimo.suchanek-kovacovicova-21

Posledné obdobie pre vás bolo plné dôležitých udalostí, od odhalenia kauzy CT, cez medializáciu, ocenenie Biela vrana až po váš vstup do politiky. Ako vás tieto udalosti ovplyvnili a prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Spolu so sestrou Magdalénou Kovačovičovou sme boli zamestnancami zvolení ako ich zástupcovia do správnej rady nemocnice. Tam sme robili to, na čo sme boli delegovaní, teda sme hájili záujmy nemocnice, zamestnancov a pacientov. Preto sme boli proti predraženému nákupu CT prístroja. V roku 2012 bol v elektronickej aukcii vysúťažený 128 špirálový CT prístroj. Keď do Správnej rady nemocnice po zmene vlády prišli nominanti Smer-u, zrušili zakúpenie tohto prístroja, že je príliš výkonný a príliš drahý. Tí istí členovia správnej rady v roku 2014 súhlasili s nákupom rovnako výkonného, ale o 600 000 eur drahšieho prístroja. S tým sme nemohli súhlasiť. Po medializácii to malo v spoločnosti veľký ohlas. Najprv to bolo prehlásené ministrom za pseudokauzu, ale polícia a prokuratúra mali iný názor a aktéri sú v tejto kauze toho času stíhaní. Za náš postoj sme dostali ocenenie za boj proti korupcii od veľvyslanca USA v SR, dostal som cenu Dávida od LOZu a ocenenie Biela vrana.

Nikdy som nemal úmysel vstupovať do politickej strany. Koncom novembra 2015 ma oslovil pán Mičovský – prvá Biela vrana s ponukou kandidovať za hnutie OĽaNO. To som nikomu nepovedal. Asi za dva dni za mnou prišli kolegovia v nemocnici, že OĽaNO dáva možnosť, aby ľudia doporučili osobnosti, ktoré by mohli byť na ich kandidátke. Povedali, že nemajú koho voliť, ale keby som prijal kandidatúru, vedeli by koho voliť. Následne som sa radil s priateľmi, ktorí mi doporučovali, aby som kandidoval a dôvod prečo som sa rozhodol prijať kandidatúru, bol ich argument, že keď do politiky nepôjdu slušní ľudia, tak tam budú len tí druhí. To ma presvedčilo a ponuku som prijal.

Na kandidátke sa spolu s vami objavili aj ďalší ľudia ocenení vďaka svojim činom cenou Biela vrana, ktorá vyzdvihuje občiansky aktivizmus, boj za spravodlivosť a protikorupčné správanie. Ako vnímate toto ocenenie?

Ocenenie Biela vrana som dostal od mimovládnych organizácií Via Iuris, Aliancia Fair Play a Zastavme korupciu, ktorým záleži, aby Slovensko patrilo medzi slušné krajiny. Ich činnosť je veľmi prospešná, suplujú kontrolné orgány v našom štáte, ktoré zlyhávajú. Preto si toto ocenenie veľmi vážim. S priamou ponukou kandidovať za hnutie OĽaNO-NOVA prišiel pán Mičovský, ktorý bol u nás v roku 2010 ocenený ako prvá Biela vrana za boj proti korupcii. Okrem neho je tam teraz aj pán Oto Žarnay. OĽaNO chce priviesť do politiky slušných ľudí, ktorí svojím konaním jasne dokázali svoje postoje. To je podľa mňa dôležité. Je potrebné, aby ľudia pochopili, že politika nemusí byť špinavá, že je potrebné sa zaujímať o verejné veci a nenechať toto pole pre nepoctivých. Je to cesta ako sa môžu veci pozitívne meniť v prospech celej spoločnosti.

Na základe čoho ste si vybrali práve OĽaNO-NOVA?

V kauze CT prístroja, keď nebolo vôbec jasné, akým smerom sa bude uberať, mi ponúkol pomoc poslanec Daniel Lipšic. To som si veľmi vážil, pretože som ho vnímal aj dovtedy ako čestného človeka a potvrdilo sa mi to. Následne som sa zoznámil aj s pánom Matovičom a Sulíkom a pochopil som, že v parlamente je niekoľko ľudí, ktorí si v boji proti korupcii rozumejú a spolupracujú.

A prečo OĽaNO? Nuž preto, že im skutočne záleží na boji proti korupcii. Človek u nich môže konať podľa vlastného vedomia a svedomia, nie podľa straníckej disciplíny. Okrem toho je to hnutie, ktoré sa snaží dať priestor aktívnym ľuďom, ktorí svojou činnosťou v komunálnej politike, občianskych aktivitách dokázali mnoho vecí zmeniť a jasne deklarujú svoje postoje. Do politiky prinášajú nové myšlienky a akčnosť. To iné strany nerobia. A záleží im na skutočnej zmene.

Kto je Vám na kandidátke názorovo blízky?

Postupne som sa zoznámil s väčšinou našich kandidátov. Sú tam úžasne aktívni ľudia, takže je ťažko povedať, kto je lepší. Názorovo mi je veľmi blízky Janko Mičovský, Igor Matovič, všetci zakladajúci členovia hnutia a poslanci sú veľmi aktívni – v parlamente podali najviac návrhov zákonov zo všetkých strán. Obdivujem aktivitu Veroniky Remišovej, Vierky Dubačovej. Natália Galisová, Michal Šipoš, Edo Heger a ďalší tiež robia obrovskú prácu. Pracovne a názorovo mi je blízky Marián Kališ.

Ak by ste mohli na Slovensku niečo zmeniť, čo by to bolo?

Najdôležitejšie je skončiť s politickými nomináciami a nahradiť ich výberovými konaniami, nezávislými od politikov. Odstrániť korupciu a šafárenie, zaviesť hmotnú zodpovednosť. Zastaviť zhoršovanie úrovne zdravotníctva a školstva. Zaradiť Slovensko medzi slušné krajiny, aby mladí ľudia nemuseli odchádzať zo Slovenska a aby sa sem už odídení mali prečo vrátiť.

Kde sú najväčšie problémy nášho štátu?

Budem sa opakovať, ale najväčším problémom v štáte je korupcia a s tým spojené rozkrádanie a neefektívne míňanie zdrojov. Tretina zdrojov sa takto dostane do súkromných vreciek, alebo schránok. Každý si môže predstaviť, keby mu niekto zobral tretinu jeho príjmov, čo by si mohol dovoliť. A to sa v našej krajine deje. Poverili sme vládu, aby dobre hospodárila, aby sa zodpovedne starala o našu krajinu, nie aby ju dovolila rozkradnúť. Keby sa takto niekto staral o vaše rodinné alebo osobné financie, tak by ste mu to nedovolili. Preto sa o verejné veci musíme zaujímať a tým, ktorí rozkrádanie raz dopustili, to druhý krát nedovoliť. Na e-goverment sa minulo 800 miliónov eur a nefunguje. V porovnateľnej krajine spustili fungujúci systém za 80 miliónov eur a ľudia už nemusia chodiť po úradoch, všetko dokážu vybaviť z domu. Dokonca aj voliť.

Ako vnímate štrajky, ktoré prepukli v školstve a zdravotníctve?

Keď dávali výpovede lekári a bojovali za zvýšenie svojich platov, ale aj za zlepšenie situácie v zdravotníctve, tak to bolo vnímané politikmi, médiami a verejnosťou veľmi negatívne. Ale akcia lekárov bola následkom situácie v zdravotníctve – lekári videli, že sa v systéme nehospodárne šafári, rozkráda sa a preto si povedali, že ak je dosť zdrojov na šafárenie a rozkrádanie, tak musí byť aj na ich adekvátne ohodnotenie. Zároveň ale upozorňovali na nedostatky v systéme a žiadali zmeny. Dosiahli zvýšenie platov, iné zmeny sa ale neuskutočnili.

Alan-Suchanek-570x570

Aký je teda podľa vás stav zdravotníctva?

Zdravotníctvo upadá. Úroveň zdravotnej starostlivosti klesla tak, že dnes je Slovensko na 24. mieste. Za nami sú len Rumunsko, Bulharsko, Albánsko. ČR stúpa, dostala sa na 9. miesto. Pritom náklady sú v podstate rovnaké, pomery pri rozdelení boli porovnateľné. Nikomu zo zodpovedných to nevadí. Smer vládol sám 4 roky a neurobil nič. Nemal žiadny program pre zdravotníctvo. Premiér deklaroval, že bude jedna zdravotná poisťovňa. Nič sa neudialo, máme tie isté poisťovne, nemáme e-health, DRG systém, nemocnice sa zadlžujú stále tým istým tempom, nemocnice sú v otrasných budovách, je nedostatok sociálnych zariadení. Zato košická chobotnica sa nabalila. Na Slovensku úplne zlyhal systém ošetrovania dlhodobo chorých a bezvládnych. Zato naše zdravotné sestry aj mnohé ženy chodia opatrovať starých a chorých do Rakúska, Nemecka.

V akej situácii sú teda dnes zdravotné sestry?

Sestry to všetko vnímajú, počet pacientov na sestru je vyšší ako vo vyspelých krajinách. Sestry sú prepracované, vyhorené, nedostatočne honorované. Pritom vidia rozkrádanie a šafárenie. Majú možnosť ísť robiť do iných krajín do lepších podmienok, za lepšie platy. Nechcú už sľuby, ale istotu zlepšenia. Musíme si povedať, či chceme naše zdravotné sestry pri našich pacientoch, alebo chceme aby sa starali o rakúskych pacientov a starých ľudí.
To isté platí pre školstvo. Úroveň padá, roky sa o tom hovorí, učitelia protestujú a výsledky žiadne. V zdravotníctve sa točí ročne asi 4,5 miliardy eur. Ak sa zbytočne stratí 35%, to je 1,7 miliardy. A to je suma, s ktorou by múdra vláda vedela dokázať zlepšiť celý systém. Na Váhostav sa našli milióny eur, na platy učiteľov sa nenájde.

Sú požiadavky protestujúcich oprávnené?

Ak sa zdola ozývajú dlhodobo hlasy (sestry, učitelia), že sú nespokojní, nielen s platmi, ale aj so systémom a hore to nikto nechce nepočuť, tvári sa, že všetko je dobré a na lepšie nemáme a pritom tí dole vidia ako sa hore kradne a šafári, tak pohár zákonite pretečie. A zrazu sa hore čudujú, že čo sa deje. Štrajky sestier aj učiteľov sú oprávnené a treba sa zaoberať ich platmi a príčinami zlyhávajúceho systému.

Ako by teda ich požiadavky mali kompetentní riešiť?

Požiadavky sú opodstatnené. Pri dobrom hospodárení sa určite dá nájsť garantovaných 55 miliónov na zvýšenie platov sestier a 400 miliónov na platy učiteľov. A skoncovať s politickými nomináciami a zaviesť odbornosť. Po diskusii s odborníkmi stanoviť ciele a cesty na ich dosiahnutie a potom to realizovať nie je nesplniteľné. Len potom nesmieme po každých voľbách všetko meniť, od ľudí po systémy.

Myslíte, že Slovensko akútne potrebuje zmenu. Ak áno, prečo?

Ľudia potrebujú dobre fungujúci štát. Fungujúce kvalitné zdravotníctvo, školstvo, fungujúce úrady. Polícia, prokuratúra a justícia musia byť odpolitizované. Všetci vnímajú, že toto tu nie je. Za to niekto nesie zodpovednosť. Ako môžete niekomu, kto vládol sám a neurobil čo je treba, že teraz to začne robiť? Že keď sa tu objavujú kauzy rozkrádania, šafárenia, schránkových firiem, chobotníc, Váhostavov, tetiek Aniek, masérov, komp, rodinkárstva – že tí istí ľudia to tu budú budúce 4 roky robiť inak? Ľudia by si mali uvedomiť, že kto raz nedodrží sľub, tomu už netreba dať znova šancu, šancu musí dostať niekto nový. Zmena je potrebná. Ide o veľa – ide o všetko.

-lt- Foto: archív/OĽaNO-

Populárne články