Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Vila doktora Švorca

Published

on

Reklama

Pôvodne penzión, slúžiaci praxi a bývaniu lekára a jeho majiteľa, doktora Švorca, poskytoval ubytovanie lekárovej klientele. Navrhnutý bol Pavlom Weiszom v roku 1941 v architektonickom štýle reminiscencia moderny. Jednoposchodová budova je charakteristická prízemím zdvihnutým o pol podlažia i s polozapusteným suterénom, ktorého využiteľnosť sa rovnala využiteľnosti nadzemných podlaží. Plochá strecha plnila funkciu terasy. Z troch víl, ktoré Pavel Weisz preukázateľne navrhol a v rodisku realizoval, je vila Dr. Švorca najbližšie výrazu jeho vrcholných diel. Bola navrhnutá s predpokladom ďalšej prístavby, takže má tri riešené fasády a styčný požiarny múr. Budova po obnove a rozsiahlej rekonštrukcii funguje ako štvorhviezdičkový Hotel Park Avenue.

IMG_6542_resize

Reklama

Pavel Weisz počas prvej svetovej vojny študoval na gymnáziu. V roku 1924 absolvoval štúdium architektúry v Berlíne. Dva roky pracoval v Piešťanoch, od roku 1926 do 1931 v Berlíne. Potom odcestoval do Sovietskeho zväzu, kde pôsobil v rôznych mestách. Domov sa vrátil po otcovej smrti, naspäť za manželkou a deťmi do ZSSR ho už však nepustili. Nasledovali roky stupňovanej perzekúcie, znemožnenie privátnej praxe, osočovanie, udania, pobyt v seredskom tábore, účasť v SNP. Dátum jeho úmrtia bol „súdne ustálený“ na 31. 12. 1944. V Piešťanoch patrí k jeho architektonickému odkazu okrem známeho komplexu Excelsior­ Eden aj bývalé Špeciálne sanatórium MUDr. Schmidta a MUDr. Weisza na Winterovej ul. č. 68, ktoré je už niekoľko desaťročí začlenené do piešťanskej nemocnice, obydlie jeho rodičov, Vila Alba, na Nálepkovej ul. č. 3, vila MUDr. T. Švorca na Beethovenovej ul. č. 3 a v susednej Banke vila MUDr. V. Horvátha na Topoľčianskej ceste č. 6.

IMG_6543_resize

Reklama

V Pamätníku piešťanských obetí holokaustu medzi menami viac ako tisíc zahubených architektovo meno nechýba. V roku 2008 Ľubomír Mrňa vydal knižku „Architekt Pavel Weisz, piešťanský rodák“. Kniha zachytáva osud piešťanského rodáka, svetaskúseného, talentovaného, úspešného mladého architekta, maliara a sochára, ktorý zomrel násilnou smrťou v koncentračnom tábore v r. 1944.

IMG_6538_resizeIMG_6539_resizeIMG_6541_resizeIMG_6546_resize

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany, Piešťanské informačné centrum/Foto: lt-

Populárne články