Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Penzión „International“

Published

on

Reklama
Reklama

Na Nálepkovej ulici v Piešťanoch, oproti hotelu Magnólia sa nachádza bývalý International, penzión charakteru liečebného ústavu postavený podľa návrhu A. Slatinského v roku 1928.

IMG_3644Ide o trojposchodovú, podpivničenú budovu s plochou strechou (konštruktivizmus – funkcionalizmus). Pôvodne bolo v objekte 35 izieb so 43 lôžkami, ordinačné priestory, sociálne a hospodárske miestnosti. Samozrejmou súčasťou bol byt majiteľa – lekára (Dr. Székely).

Monumentálne pôsobiaca komunikačná vertikála je riešená v styku vnútorných traktov dispozičnej dispozičnej schémy v podobe písmena L. Najjednoduchšími prostriedkami bolo docielené veľmi dobré riešenie. Strohý vzhľad budovy je v hmote i jej členení poplatný puristickému konštruktivizmu, diktovanému predovšetkým ekonomickými hľadiskami. Humanizačným prvkom je dôsledná aplikácia balkónov pred všetkými otvormi na poschodiach.

IMG_3645IMG_3651IMG_3647V súčasnosti sa v objekte nachádza penzión s názvom Adam a Eva Rezort, reštaurácia a lekáreň.

Reklama

Ing. arch. Szalatnay – Slatinský Artúr (1891 – 1961) bol architekt pôsobiaci aj v Piešťanoch, jeho dielom sú 3 budovy (Vila Astória, Hotel Pavla, penzión International). Zmaturoval na gymnáziu v Žiline. Architektúru študoval v Budapešti. V r. 1920 sa usadil v Bratislave. V tridsiatych rokoch sa špecializoval na kúpeľné stavby a vidiecke domy pre lekárov. Spolu so sochárom Jozefom Pospíšilom navrhol Pamätník SNP na Jankovom Vŕšku. V Piešťanoch sa podpísal pod stavby troch budov – Vila Astória v Sade A. Kmeťa č. 24 (1925, patrila MUDr. Armandovi Szegöovi), Hotel Pavla v Sade A. Kmeťa č. 76 (1928 patrila MUDr. Rösnerovi) a penzión International na Nálepkovej ulici č. 6 (1933 – 1934, patrila MUDr. Székelyovi). (Zdroj: Osobnosti mesta Piešťany 2. 2004. Piešťany: ProPolis, Mestská knižnica, 2004, s. 26.)

-ad-/Zdroj: www.piestany.sk, www.pic-piestany.sk

Populárne články