História
Pamätihodnosti mesta: Dom umenia
Prvá mimobratislavská účelová stavba divadla po 2. svetovej vojne, realizovaná v r. 1974-1979 podľa projektu Ferdinanda Milučkého. Nositeľmi architektonického výrazu sú: pohľadový betón, sklo a červené – mobilné i pevné – plochy a tvary. Autor, ako sa sám vyjadril, zužitkoval „inšpiračné podnety z našej historickej aj ľudovej architektúry“ a vytvoril dielo, ktoré je príkladom jednoty exteriéru a interiéru.
Architektonická idea sa začala rodiť už v roku 1958 v súťaži kde prvú cenu získal kolektív Š. Ďurkovič, F. Milučký a V. Ružek. O desať rokov neskôr sa dostal F. Milučký k definitívnemu projektu. Expresívne komponovaná stavba, kde sa princíp abstraktnej jednoduchosti utvrdzuje výraznou formou (často z režného betónu), alebo mnohonásobným opakovaním (rastrové a lamelové pohľady) je situovaný v kontakte s mestským parkom a riekou Váh blízko centra mesta.
Uplatňujú sa tu osvedčené metódy moderny (plus tradičné spájanie interiéru s exteriérom), ktoré budujú konzistentný obraz abstraktného artefaktu vloženého do výtvarne čistého prostredia. Mohutné povrazisko dáva stavbe jemnú dojmovú labilitu. Pripomína lodnú nadstavbu a opäť evokuje klasický modernistický motív zaoceánskeho parníka. Do budovy nás privádza široké schodisko z voľného nástupného priestranstva s plastikou E. Venkova – výborným dynamickým kontrapunktom k stavbe. Dom je tvorený dvoma bočnými stenami, na vstupnej strane mierne vyhnutými. Na hlavnom priečelí dominuje zošikmený kubus nad vstupom, ktorý svojim tvarom pripomína lomenice dreveníc, hoci je z holého betónu. Objekt je v užívaní od r. 1980. Hľadisko má kapacitu 622 divákov, malá sála 80 divákov. Vybavený je divadelnou technikou, 2D filmovou technológiou, svetelným parkom, kvalitným koncertným krídlom i koncertným organom, veľkým javiskom s točňou rozmerov 17 m/hĺbka a 16/m šírka, i hľadiskom s kapacitou 622 miest, baletnou sálou, šatňami
Súčasťou technického vybavenia je trojmanuálový organ Rieger-Kloss z firmy Varhany Krnov (ČR). Je pravidelne využívaný pri realizácii organových koncertov. V mesiaci apríl – máj 2015 prebehla generálna oprava, ktorú vykonala Komora reštaurátorov pod odborným vedením a dohľadom organára Jána Valoviča.
Dom umenia bol pôvodne postavený ako detašované pracovisko Slovenskej filharmónie. Neskôr patril pod Národné osvetové centrum, od 1.1.2014 je súčasťou Umeleckého súboru LÚČNICA.
Dramaturgia tejto kultúrnej inštitúcie zahŕňa aktivity mestského, regionálneho, celoštátneho a medzinárodného významu. Spĺňa charakter viacúčelového zariadenia (divadelné predstavenia, koncerty, predstavenia pre deti a mládež, hudobno-zábavné programy, folklórne vystúpenia, filmové podujatia vo Veľkej sále, vo Výstavnej sieni a v Galérii sa realizujú dokumentárne a umelecké výstavy). Dom umenia je jedným z organizátorov medzinárodných festivalov a ponúka i priestor na iné aktivity, ako napríklad pracovné sústredenia umeleckých telies, majstrovských kurzov, rôznych kongresov a sympózií.
-ad-, Zdroje: www.piestany.sk, www.pic-piestany.sk, www.domumenia-piestany.sk, kresba: Ľ. Mrňa, foto: L. Turňa, A. Drahovská, archív Domu umenia
-
Aktuality4 týždne ago
Pri Topoľčanoch pozorovali bosorku
-
Aktuality3 týždne ago
Incidenty a situáciu pred obchodným centrom chcú podľa primátora vyriešiť „bližšie nešpecifikovateľnými opatreniami“
-
Aktuality2 dni ago
V Piešťanoch zasadal krízový štáb. Počasie zatiaľ väčšie problémy nespôsobilo
-
Kultúra4 týždne ago
Festival Piešťanské zábaly prilákal na prvé „dospelácke“ predstavenie stovky divákov