Connect with us

Komunálne voľby 2010

Manipulácia je stále v móde – anketa znovu od nuly

Published

on

Reklama

Vyhrať, získať, mať, vlastniť, ovládať. Dvadsať rokov demokracie, ale čo z toho. V mnohých veciach akoby sa nič nezmenilo. Manipulácia a podvody sú zjavne stále v móde. Nie som naivný, viem, že to je realita, ale napriek tomu verím, že sa dá fungovať aj bez toho. Asi sa pýtate, o čom to tu píšem. Takže teraz konkrétne, narážam na anketu na našom portáli PNky.sk. Chceli sme vedieť názor čitateľov a pýtali sme sa „Koho by ste volili za primátora Piešťan?“

[singlepic id=7212 w=320 h=240 float=left]Prvý deň po spustení ankety hlasy relatívne korektne pribúdali a pomaly začínal byť evidentný rozdiel v sympatiách pre jednotlivých kandidátov. Poniektorí buď priamo kandidáti, alebo ich priaznivci, to neuniesli a naštartovali hlasovaciu mániu. Tri minúty a šup šup cez 50 hlasov k dobru. Problém je, že to nebolo od päťdesiatich ľudí, ale vygenerované umelo. Pýtam sa prečo? Potrebuje si niekto zvýšiť úroveň svojho ega? Alebo si myslí, že keď bude na popredných miestach v ankete, bude to tak aj v reálnych voľbách? Náš portál čítajú prevažne ľudia od 16 do 40 rokov. Je teda absolútne jasné, že vo výsledku volieb zavážia ešte hlasy staršej generácie, ktorej sú stále bližšie tlačené média. Prečo podvádzať a manipulovať? Kandidáti, alebo podporovatelia, ktorí ste toto naháňanie hlasov rozbehli, anketa ak by bola korektná by vám ukázala, ako ste na tom približne so sympatiami u čitateľov spomínaného vekového zloženia a mohli ste tomu prispôsobiť svoju kampaň. Žiaľ jednoduchšie ako rozmýšľať je podvádzať, aj keď to nemá v tomto prípade takmer žiaden význam. Tí, ktorí videli hlasovanie a rozdiely v počte hlasov, ťažko uveria takýmto zázračným posunom a je im jasné, že s anketou sa manipulovalo. Z môjho pohľadu sa takýto kandidát ešte viacej diskredituje a rozmýšľajúci ľudia mu len ťažko budú veriť.

Reklama

Takže skúsime to ešte raz. Anketu vynulujeme a môžete hlasovať opäť, teda ak ešte máte chuť. V prípade, že sa znovu vyskytnú zjavné manipulácie, tak ju jednoducho zmažeme a necháme sa prekvapiť až výsledkom reálnych volieb.

Tomáš Hudcovič

Reklama

Populárne články