Connect with us

Koktail

Učia sa byť UFO – úžasné, fantastické a okúzľujúce

Published

on

Reklama

Ak vám chýba kúsok ženského sveta, kamarátky, miesto, kde môžete byť sama sebou, potrebujete si oddýchnuť od každodenného stresu a zabudnúť na starosti všedných dní, je pre vás aqua orient dance šitý na mieru. Postava orientálnych tanečníc nemusí spĺňať žiadne normy, takže pri tomto tanci nie sú diskriminované silnejšie ženy.

[singlepic id=6359 w=320 h=240 float=left]Aqua orient dance je druh brušného tanca, ktorý, ako už samotný názov napovedá, sa realizuje vo vode. Voda telo nadnáša vztlakovou silou, vďaka čomu sa minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo, netrpia kĺby a cítite len desatinu svojej hmotnosti. Pre jednoduché posilňovacie cvičenia postačí práca s vlastným telom. Pri cvičení vo vode sa nezapotíte, ale kalórie spaľujete. „K orientálnemu tancu som sa dostala náhodou, vďaka filmu o brušnej tanečnici. Začala som oň zaujímať a pritom som sa spoznala s najdôležitejšou lektorkou a dnes už aj priateľkou Rendy z Považskej Bystrice. Cez ňu som sa dostala aj k ďalším učiteľkám. Napríklad k Maročanke s egyptským pôvodom Dalyle Rami, lektorke z Egypta Randy Karmel, či podľa môjho názoru najlepšej československej brušnej tanečnici Shereen,“ vysvetľuje inštruktorka Irén Nerife Hlinková.

Reklama

[singlepic id=6360 w=350 h=350 float=right]Okrem toho, že tanec posilňuje srdcovo-cievny systém a hlbšie položené svalstvo, rozvíja aj zmyselnosť a tvorivosť. Prináša cestu, ako sa prinavrátiť do pocitu harmónie medzi telom, dušou a mysľou. Kurz je určený pre širokú verejnosť bez ohľadu na vek i pohlavie. Najmladšia žiačka má iba tri roky, najstaršia sedemdesiatdva. Agneša (51): „ Irén nás učí byť úžasnými, fantastickými, skvelými, ženami so zdravou (ale nie prehnanou) dávku sebavedomia. Chodím tancovať už rok, tiež na sucho do štúdia, pretože to, čo robí pre ženy je obdivuhodné. Ak zo siedmych dvaja nestíhajú, venuje sa im individuálne, prípadne spomalí tempo.“ Tanec vo vode nemá stupne obtiažnosti, zameriava sa na konkrétne časti tela. Napríklad hladkaním vody sa precvičuje jemnosť v prstoch a dlaniach. Správnymi pohybmi môže žena uvoľniť a zrelaxovať celé telo tak, že ju prestane bolieť dokonca aj namáhaná chrbtica. „K tancu som sa dostala nielen omylom, ale po veľmi ťažkej autonehode. Opakovane som chodila na rehabilitácie a obstreky. Už po pol roku orientálneho tanca bolesti ustúpili a dnes žiadne lieky nepotrebujem. Na brušný tanec nedám dopustiť, vyliečil ma. Samozrejme, ak má človek problémy akéhokoľvek rázu či už kŕčové žily alebo je po operáciách, odporúčam mu vynechať určité typy prvkov, ktoré cvičíme,“ hovorí Irén.

[singlepic id=6366 w=320 h=240 float=left]Tanec pomáha regulovať ženské problémy v rôznom veku a pôsobí pozitívne aj na tehotné ženy. Zuzana (47): „Pôvodne som si myslela, že vo vode budeme cvičiť predovšetkým s penami, pretože niečo podobné som absolvovala v kúpeľoch. Bola som milo prekvapená, že kurz je rozdelený na dve polovice, a to tanec a relaxácia. Vo vode je všetko oveľa ťažšie ako na zemi, no určite tento druh tanca odporúčam ženám v strednom veku. Ozdravne pôsobí nielen na moje boľavé kĺby, ale zároveň uvoľňuje stuhnuté parite a priaznivo vplýva na celkovú vitalitu.“ Emilka (50): „Pracovala som výlučne v mužskom kolektíve. K Irén chodím pravidelne štvrtý rok. Cítim sa sebaistejšia a myslím si, že je to aj vidieť, pretože ženské prejavy vypovedajú o veľkej životnej energii. Sme vyzretejšie ženy, ktoré sa pohybom nechcú predávať, ale odovzdávať tancom niečo, čo prežili.“ „Každá žena – každá z nás v sebe skrýva bohyňu, len ju musí znova nájsť. V kolotoči bežných starostí na svoju výnimočnosť ľahko zabúdame, preto sú všetky moje žiačky členkami tajného klubu UFO, čo v skratke znamená, že sme úžasné, fantastické a okúzľujúce,“ dodáva so stálym úsmevom na perách Irén.

Reklama

Autor: Tatiana Michalková    Foto: Tomáš Hudcovič – hug(o)photo agency

[nggallery id=247]

Populárne články