Connect with us

Koktail

Thajsko je ako prestretý stôl

Published

on

Reklama

Ak sa Jána Kopečného spýtate, kde sa cíti byť doma, odpovie, že v Piešťanoch, vo Švédsku a v Juhovýchodnej Ázii. O svojich poznávacích cestách do exotických krajín rozprával 20. októbra v Piešťanskom informačnom centre.

[singlepic id=5899 w=320 h=240 float=left]Prednáška spojená s premietaním stoviek fotografií sa začala v Thajsku. Bangkok je podľa Jána Kopečného bránou do celej Juhovýchodnej Ázie. „Ročne sem prichádza 9 miliónov turistov a z toho je 40% žien. Väčšinou aj ony cestujú samotné. Informácie, spoje, bezpečnosť, všetko je tak zariadené, že sa človek cíti dobre” povedal na úvod.

Reklama

Najväčšou výhodou thajskej metropoly je podľa neho vynikajúce jedlo. „Thajsko je pre mňa jeden prestretý stôl. Krevetky, raky, mušle, ryby, polievky, veľa zeleniny a rôzne druhy ovocia – to všetko na ostrý spôsob. Sú to však jedlá zdravé. V Piešťanoch som doteraz nenašiel reštauráciu, kde sa dá naobedovať tak, že by tam nebol olej alebo múka použitá na zahustenie. Takže thajské jedlá mi tu dosť chýbajú.”

Všetkým cestovateľom odporúča knižných sprievodcov: „… v ktorých sa dá nájsť všetko. Jediný problém je, že tieto knihy sú príliš ťažké, takže keď chcete navštíviť Laos, Kambodžu a Thajsko vážia spolu aj 5 kg.”

Reklama

[singlepic id=5874 w=320 h=240 float=right]Pri svojej poslednej ceste strávil Ján Kopečný týždeň v meditačnom centre. „Vstáva sa o pol piatej, spí sa na doskách, nesmie sa pozerať do očí, jedlo je podávané len ráno a pred obedom, potom cvičíme jogu a meditujeme. Prichádzajú sem ľudia z celého sveta. Keďže je zakázané rozprávať, rozumejú si aj bez slov. Všetko je zdarma, budhisti len chcú, aby sa človek našiel.“

Najhorším zážitkom z Thajska boli pre ostrieľaného cestovateľa paradoxne oslavy Nového roka, kedy sa domáci niekoľko dní veselia. „Tento sviatok má jednu obrovskú nevýhodou – oni všetko čo sa pohne polievajú. Od rána do večera päť dní v kuse, každý každého polieva. Sedel som napríklad v taxíku, otvoril okno a vedro vody už tam bolo. Preto som radšej odcestoval 2000 km na juh a tam to práve začínalo.“

Rozprávanie Jána Kopečného o ďalších krajinách Juhovýchodnej Ázie pokračovalo do neskorých večerných hodín. Namiesto sprostredkovaných slov, ponúkame s láskavým dovolením autora zopár záberov z jeho bohatej fotogalérie.

Autor: nc

[nggallery id=221]

Populárne články