Connect with us

Koktail

Astrofilm: Sledovanie hviezd v kine i pred kinom

Published

on

Reklama

Asi dve desiatky nadšencov sa zišli 13. októbra v noci pred Kultúrno-spoločenským centrom Fontána, aby mohli pozorovať hviezdnu oblohu. Pár hodín predtým sa začal 4. ročník Medzinárodnej prehliadky filmov s astronomickou tematikou Astrofilm.

[singlepic id=5440 w=320 h=240 float=left]Festival tento rok ponúka výstavu fotografií banskobystrických astronómov, prednášky, diskusie, celovečerné sci-fi filmy aj inštaláciu venovanú 130. výročiu narodenia Milana Rastislava Štefánika. Hviezdy boli totiž hlavným dôvodom Štefánikových ciest do exotických krajín aj na vrchol Mont Blanc. Podľa jeho životopiscov mal tento druh cestovania oveľa radšej ako svoje diplomatické misie.

Reklama

Najhodnotnejším zážitkom je však sledovanie hviezdnych telies „na vlastné oči“. Okolo výkonného ďalekohľadu sa v chladnom počasí stretli laici s odborníkmi a okrem pozorovania aj živo diskutovali. Nezasväteným sa dokonca zdalo, že chvíľami hovoria cudzou rečou.

Počasie im tento rok výnimočne prialo. „Minule sme mohli pozerať akurát tak do okien blízkych bytoviek, bolo totiž zamračené,“ pripomenul Peter Zbončák zo spoločnosti [singlepic id=5436 w=320 h=240 float=right]Tromf, ktorá zapožičala profesionálny ďalekohľad Celestron. Ten bol vybavený elektronickým pohonom oboch osí a systémom na vyhľadávanie a lokalizáciu objektov na oblohe. Stačilo do jeho nastavení zdať GPS súradnice.

Reklama

Na bezoblačnej oblohe našiel napríklad planétu Jupiter a jej mesiace (Io, Europa, Ganymedes, Kalisto), ktoré v roku 1610 pozoroval Galileo Galilei. Sú to vôbec prvé nebeské telesá objavené ďalekohľadom a Galileimu poslúžili ako jeden z dôkazov správnosti heliocentrického systému.

Zaujímavosťou je, že Polynézania majú natoľko vyvinutý zrak, že dodnes vedcov udivujú svojou schopnosťou vidieť Jupiterove mesiace voľným okom. Piešťanci však potrebovali výkonný ďalekohľad. V dobrom výhľade im totiž bránilo aj osvetlené centrum mesta.

Dnes, v prípade priaznivého počasia, bude možné okolo 20.00 h pred Kinom Fontána pozorovať aj „náš“ Mesiac.

Autor: nc Foto: Tomáš Hudcovič – hug(o)photo agency

[nggallery id=208]

Populárne články