Úvod Koktail Na Sĺňave zimujú turpany, kazarky, chochlačky a ďalšie druhy vtáctva

Na Sĺňave zimujú turpany, kazarky, chochlačky a ďalšie druhy vtáctva

REKLAMA

Sĺňava patrí každoročne k miestu, kde zimujú najrôznejšie druhy sťahovavých vtákov. Počas tejto zimy je možné vo vodnej nádrži, ale aj obtokovom ramene Váhu a v potoku Dubová vidieť napríklad Kazarku pestrú, Turpana tmavého, Labute hrbozobé, Lysky čierne, Chochlačky vrkočaté i Kačice divé 신서유기 6 3화 다운로드. V piatok 20. januára o 17.00 hodine si budú môcť záujemcovia vypočuť v Bufete Dino prednášku s názvom „Zimovanie vtáctva na Sĺňave“. Fotografie aktuálne zimujúcich druhov nám poskytol dlhoročný ornitológ Erich Kubica, ktorý sa spolu so Štefanom Šiškom na podujatí  podelia s návštevníkmi o svoje rozsiahle vedomosti a skúsenosti. 

Zimovanie vtáctvaLyska čiernaLyska čierna (lat our story. Fulica atra) je chriašteľ z čeľade chriašteľovitých. V porovnaní s ostatnými chriašteľmi je pomerne agresívny vták. V konfliktoch s rivalmi imponuje bielou platničkou na čele, výrazne kontrastujúcu s čiernym operením 오라클 xe 다운로드. Vo vzájomných súbojoch sa lysky bijú krídlami alebo sa kopú. Lyska trávi väčšinu života na otvorenej hladine a na plávanie je vybavená kožnými lemami okolo prstov Download Albata. Vie sa aj dobre potápať, pričom pred ponorom zmenšuje výtlak tela tak, že si perie primkne k telu. Hniezdi na stojatých vodách. Potravu tvoria pobrežne a vodné rastliny, hmyz, slimáky, červy 드라스틱 포켓몬스터 화이트2 다운로드. Je čiastočne sťahovavá. Na jazerách, ktoré nezamŕzajú, časť našich lysiek aj prezimuje.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
Dompek Pizza 2021
PN Taxi

Labute hrbozobé a Lysky čierne

Kazarka Pestrá (1)_resizeKazarka Pestrá (2)_resizeKazarka pestrá (iné názvy hus morská, húska pestrá; lat 후레자식 다운로드. Tadorna tadorna) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírená na bahnitom pobreží a v lagúnach morí a Atlantického oceánu v južnej a západnej Palearktíde 즐거운 사라 다운로드. Širi sa do vnútrozemia. Na Slovensku sa pravidelnejšie objavuje na jar, menej na jeseň a v zime. V okolitých štátoch Slovenska už zahniezdila v Rakúsku, v Čechách a v Maďarsku 고스트 11.5 다운로드.

Turpan tmavý (1)_resizeTurpan tmavý alebo Kačica tmavá (lat 소스 세이프 2005 다운로드. Melanitta fusca) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírený v celej holarktíde. Hniezdne prostredie sú sladké a brakické vody v lesoch. Na morskom pobreží zimuje re-shack weapon. Zalieta pritom aj do vnútrozemia.

Sĺňava sťahovavé_resizeChochlačka vrkočatá (lat. Aythya fuligula) je druh z čeľade kačicovité. Obýva palearktídu. V Európe sa šíri na západ a smerom na juh. Na Slovensku hniezdi od roku 1957, odhadovaný počet hniezdiacich párov je 250 – 500, zimujúcich jedincov 2 000 – 4 500. Veľkosť populácie i územie na ktorom sa vyskytuje vykazujú výrazný nárast viac ako o 50%. Ekosozologický status v roku 1995 žiadny. V roku 1998 NE – nehodnotený druh podľa uvedených kritérií z viacerých dôvodov. Európsky ochranársky status nezaradený SPEC. Stupeň ohrozenia S – vyhovujúci ochranársky status, je chránená zákonom.

Potápka hnedá
Potápka hnedá

DSC01037_resizeDSC01022_resizePotápačTurpan tmavý (2)_resize-lt/Zdroj: Erich Kubica, sk.wikipedia.org/Foto: Erich Kubica-

REKLAMA