Connect with us

Koktail

Na Sĺňave zimujú turpany, kazarky, chochlačky a ďalšie druhy vtáctva

Published

on

Reklama

Sĺňava patrí každoročne k miestu, kde zimujú najrôznejšie druhy sťahovavých vtákov. Počas tejto zimy je možné vo vodnej nádrži, ale aj obtokovom ramene Váhu a v potoku Dubová vidieť napríklad Kazarku pestrú, Turpana tmavého, Labute hrbozobé, Lysky čierne, Chochlačky vrkočaté i Kačice divé. V piatok 20. januára o 17.00 hodine si budú môcť záujemcovia vypočuť v Bufete Dino prednášku s názvom „Zimovanie vtáctva na Sĺňave“. Fotografie aktuálne zimujúcich druhov nám poskytol dlhoročný ornitológ Erich Kubica, ktorý sa spolu so Štefanom Šiškom na podujatí  podelia s návštevníkmi o svoje rozsiahle vedomosti a skúsenosti. 

Zimovanie vtáctvaLyska čiernaLyska čierna (lat. Fulica atra) je chriašteľ z čeľade chriašteľovitých. V porovnaní s ostatnými chriašteľmi je pomerne agresívny vták. V konfliktoch s rivalmi imponuje bielou platničkou na čele, výrazne kontrastujúcu s čiernym operením. Vo vzájomných súbojoch sa lysky bijú krídlami alebo sa kopú. Lyska trávi väčšinu života na otvorenej hladine a na plávanie je vybavená kožnými lemami okolo prstov. Vie sa aj dobre potápať, pričom pred ponorom zmenšuje výtlak tela tak, že si perie primkne k telu. Hniezdi na stojatých vodách. Potravu tvoria pobrežne a vodné rastliny, hmyz, slimáky, červy. Je čiastočne sťahovavá. Na jazerách, ktoré nezamŕzajú, časť našich lysiek aj prezimuje.

Reklama

Labute hrbozobé a Lysky čierne

Kazarka Pestrá (1)_resizeKazarka Pestrá (2)_resizeKazarka pestrá (iné názvy hus morská, húska pestrá; lat. Tadorna tadorna) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírená na bahnitom pobreží a v lagúnach morí a Atlantického oceánu v južnej a západnej Palearktíde. Širi sa do vnútrozemia. Na Slovensku sa pravidelnejšie objavuje na jar, menej na jeseň a v zime. V okolitých štátoch Slovenska už zahniezdila v Rakúsku, v Čechách a v Maďarsku.

Reklama

Turpan tmavý (1)_resizeTurpan tmavý alebo Kačica tmavá (lat. Melanitta fusca) je druh z čeľade kačicovité. Je rozšírený v celej holarktíde. Hniezdne prostredie sú sladké a brakické vody v lesoch. Na morskom pobreží zimuje. Zalieta pritom aj do vnútrozemia.

Sĺňava sťahovavé_resizeChochlačka vrkočatá (lat. Aythya fuligula) je druh z čeľade kačicovité. Obýva palearktídu. V Európe sa šíri na západ a smerom na juh. Na Slovensku hniezdi od roku 1957, odhadovaný počet hniezdiacich párov je 250 – 500, zimujúcich jedincov 2 000 – 4 500. Veľkosť populácie i územie na ktorom sa vyskytuje vykazujú výrazný nárast viac ako o 50%. Ekosozologický status v roku 1995 žiadny. V roku 1998 NE – nehodnotený druh podľa uvedených kritérií z viacerých dôvodov. Európsky ochranársky status nezaradený SPEC. Stupeň ohrozenia S – vyhovujúci ochranársky status, je chránená zákonom.

Potápka hnedá

Potápka hnedá

DSC01037_resizeDSC01022_resizePotápačTurpan tmavý (2)_resize-lt/Zdroj: Erich Kubica, sk.wikipedia.org/Foto: Erich Kubica-

Populárne články