Connect with us

Aktuality

Unikátne zábery zo Sĺňavy – loviaci had, majestátny sumec i vzácne vtáky – získali ocenenia na MFPF

Jedinečné zábery loviaceho hada, majestátne sumce, šťuky, krásne beluše malé na hniezde, rybáre, čajky či rybáriky. To všetko mohli vidieť diváci v snímke Vtáčí ostrov – unikátny biotop Sĺňava pri projekcii na Medzinárodnom festivale potápačských filmov na prelome septembra a októbra vo Vysokých Tatrách.

Published

on

Reklama
Reklama

Majestátne sumce spôsobili svojho času rybársky ošiaľ.

Trojica autorov Zolo Nagy, Michal Procházka a Peter Vereš z Poseidon Studio si z festivalu odniesla dve ocenenia. Filmári, ktorí niekoľko mesiacov dokumentovali Sĺňavu zo vzduchu, na úrovni terénu i pod hladinou, získali Cenu prezidenta Zväzu potápačov Slovenska – Majster Slovenska a zároveň aj prvé miesto v kategórii film.

Prezentovaný film má 16 minút a zachytáva unikátnosť Sĺňavy, približuje históriu jej vzniku, i ľudí, ktorí stoja za jej rozvojom a ochranou z pohľadu ekológie. Na začiatku to bol predovšetkým Viliam Kubán, ktorý stále pri vzniku výsadby, venoval sa sledovaniu vtáctva a bol aj pri zrode Vtáčieho ostrova. Momentálne v jeho šľapajach pokračujú ornitológovia Erich Kubica a Štefan Šiška. Tí boli pre autorov tiež zdrojom množstva informácií o lokalite, ale taktiež pomohli svojimi vedomosťami pri nakrúcaní výnimočných záberov hniezdiacich vtákov. Film upozorňuje tiež na potrebu ochrany prírody a uchovania živých riek, ktoré sú základom našej krajiny.

Zábery do filmu dodalo viacero potápačov a sú uchvacujúce. Pri niektorých by ste ani neverili, že vznikli len kúsok od našich domovov. Podarilo sa zachytiť majestátne sumce, štuky, množstvá kaprov žijúcich vo vodách nádrže, ale aj užovky fŕkané rozličného sfarbenia v tesnej blízkosti pri sebe. Fascinujúce sú tiež zábery loviacej užovky, ktorej sa neskôr snaží zobrať korisť ostriež, ale podarilo sa jej ubrániť…

Beluše malé na hniezde

Vtáčí ostrov a Výsadba v premenách ročných období má tiež svoje obrovské čaro. Explózia farieb na jeseň, sýta zelená na jar, tisíce hniezdiacich vtákov, vzácne chavkoše, beluše, rybáre, čajky či náš prírodný diamant rybárik riečny, to všetko ponúka obrazy, ktoré lahodia oku a pohladia tiež srdce. Sú výzvou, výzvou, aby sme si náš skvost vážili a chránili ho pre budúce generácie.

Reklama

Autori po verzii určenej na festivalové projekcie momentálne pracujú na približne polhodinovom dokumente, ktorý predstavia aj piešťanskej verejnosti. Už po prvotnej ochutnávke je jasné, že sa máte na čo tešiť.

Z produkcie Poseidon Studio už vzišli snímky Moheli – Stratený ostrov nádeje, Ponor v oblakoch a Príbeh tuleňa. V príprave sú  dokumenty Baron Gautch, Pearls of Madagaskar a náš Vtáčí ostrov.

Unikátny záber užoviek fŕkaných rôzneho sfarbenia

Vtáčí ostrov z vtáčej perspektívy

Vzácny rybár riečny na hniezde

Vtáčí ostrov poskytuje hniezdny priestor tisíckam párov

-th- Foto: Screenshot Vtáčí ostrov – unikátny biotop Sĺňava – Poseidon Studio

Populárne články