Connect with us

Aktuality

Envirocentrum Sĺňava by mohlo vzniknúť na Lodenici, poslúži najmä vzdelávaniu

Štúdiu a víziu vzniku Envirocentra Sĺňava, ktorú autorsky spracovali odborníci z oblasti ekológie a environmentalistiky Mgr. Bruno Jakubec, PhD. a Ing. Dušan Daniš, PhD., predstavili v sobotu 25. novembra v rámci podujatia Deň múzea mestskí poslanci Marcela Sedláková a Michal Fiala. Uviedli, že vhodnou lokalitou pre jeho umiestnenie je areál bývalého kempu na Lodenici. Envirocentrum by podľa zámerov autorov mohlo slúžiť najmä na vzdelávacie aktivity, ale i na stretávanie sa záujemcov o ochranu prírody a organizovanie podujatí.

Published

on

Reklama

Prezentáciu štúdie spolu s výstavou fotografií ochrany prírody a ornitológie zo zbierky Ericha Kubicu pripravilo občianske združenie Maressa v rámci podujatia Deň múzea, organizovaného Balneologickým múzeom Imricha Wintera. V zastúpení autorov predstavil zámer Envirocentra Sĺňava návštevníkom poslanec mestského zastupiteľstva a predseda Komisie pre životné prostredie Michal Fiala spoločne s poslankyňou Marcelou Sedlákovou. Uviedli, že mesto v súčasnosti robí kroky na získanie areálu bývalého autokempingu na Lodenici, ktorý je svojou polohou i potenciálom najvhodnejšou lokalitou pre jeho umiestnenie.

Reklama

Stredisko by malo slúžiť ako vzdelávacie centrum podporujúce poznanie nášho regiónu, ako aj dôležitosti zachovania funkčných ekosystémov. Práve blízka vodná nádrž Sĺňava je podľa autorov nielen atraktívnou scenériou pre rekreačné aktivity, ale aj významným ekosystémom, ktorý potrebuje našu starostlivosť. V priestoroch envirocentra by sa okrem vzdelávania mali tiež organizovať rôzne workshopy, prednášky a programy, zamerané na ochranu prírody a plánovaná je i realizácia praktických aktivít venujúcich sa úprave brehov jazera, odstraňovaniu odpadu a zlepšovaniu životného prostredia.

„Štúdia, ktorú spracovali odborníci, je zatiaľ iba prvým, ale veľmi dôležitým krokom pre samotný vznik Envirocentra Sĺňava. Veľmi nás potešil záujem verejnosti o jej prezentáciu a rada by som poďakovala všetkým, ktorí sa na tejto aktivite podieľali. Ďakujem autorom, pánovi Kubicovi, Michalovi Fialovi aj Mestu Piešťany, ktoré vznik štúdie podporilo finančne. Veľká vďaka patrí, samozrejme, kolektívu Balneologického múzea Imricha Wintera za organizáciu podujatia, ktorého sme mohli byť súčasťou a dámam z Materského centra Úsmev, ktoré sa venovali deťom,“ povedala predsedníčka občianskeho združenia Maressa Marcela Sedláková.

Reklama

TS Foto: Jaroslav Halás

Populárne články