Connect with us

Koktail

Jarná zóna bez peňazí pomôže, poteší aj uprace domácnosť

Published

on

Reklama

Občianske združenie Sieť Dobra pripravilo v spolupráci so zoskupením Projekt Život a OZ Kvas v priestoroch komunitného centra ŽiWell v poradí piatu, tentoraz Jarnú zónu bez peňazí. Už 9. apríla od 13:00 budete môcť zmeniť veci, ktoré vám doma len zavadzajú na niečo čo sa inému zíde alebo čo vyslovene potrebuje. Naopak sami si môžete odniesť z priestorov podniku rôzne drobnosti aj veľké veci, ktoré využijete. Fantázii sa medze naozaj nekladú, výmenný obchod nepotrebného za potrebné poslúži každému.

12884527_10209441360411330_600165107_n

Reklama

„Osobne najzaujímavejší je pre mňa moment, kedy sa rozhodujem, čo všetko už nepotrebujem a komu by sa to mohlo zísť. Je to veľmi oslobodzujúce a aj prekvapujúce, koľko toho vždy nájdem. Akoby človek odniesol nejaké bremeno na Zónu a tam ho premenil na potešenie a úžitok. Ďalším veľmi dôležitým cieľom je vytvoriť príjemné a priateľské prostredie, kde sa vymieňajú nielen hmotné predmety, ale aj nápady, inšpirácie a rady. S vedomím, že šetríme prírodu a pomáhame druhým a aj sebe. S radosťou. Na druhej strane, niektorí čo nechápu tieto princípy na Zónu dovlečú rárohy, ktoré už ďalšie využitie nemajú, sú zničené, pokazené, špinavé. “Ak máte doma v pivnici mech, ktorého obsah si po rokoch už ani vy nepamätáte, nenoste ho prosím na Zónu.” Odpadkové a zberné koše sú určite bližšie,“  zhrnula princípy Zóny bez peňazí organizátorka a členka združenia Sieť Dobra Dominika Ganobčíková.

Organizátori sa snažia prostredníctvom Zóny bez peňazí ukázať ľuďom, že peniaze sú len hlboko zakoreneným fenoménom, ktorý neplní svoj pôvodný účel nosiča a stabilizátora reálnej hodnoty. Peniaze podľa ich stanoviska dnes predstavujú už len ilúziu materiálnej istoty, a sú prepracovaným nástrojom spoločenských elít, ako si udržať extrémny príjem z práce bežných ľudí, ktorých odmena je len zlomkom. Konzumný spôsob života a zhromažďovanie vecí vnímajú ako niečo čo začína byť úplne bežné, pričom málokto dokáže spomaliť či dokonca zastaviť tento kolotoč zarábania a míňania.

Reklama

„Toto je už piata Zóna bez peňazí v Piešťanoch a máme zámer ju robiť pravidelne aspoň trikrát do roka. Organizujeme ju spoločne so zoskupením Projekt Život, ktorí stál za prvou zónou a takisto celoslovenskými vianočnými Zónami. Lokálne sme vytvorili partnerstvo s OZ KVAS a ich centrom ŽiWell. Snažíme sa aby všetky veci skončili v dobrých rukách. Naposledy knihy putovali do knižnice a ostatné veci do centra Domum. Radi by sme však v budúcnosti vytvorili trvalý bezpeňažný obchod, čo je zatiaľ len myšlienka. Možno aj touto cestou by sme chceli osloviť verejnosť, vlastníkov nehnuteľností alebo podnikateľov s voľnými kapacitami aby poskytli priestor na tento účel. My sa zas postaráme o prevádzku takéhoto “obchodu”,“ napísal o Zóne bez peňazí Ľubomír Harmanovský, zakladateľ občianskeho združenia Sieť Dobra.

-lt/Zdroj: Sieť dobra-

Populárne články