Connect with us

Koktail

Česi a Slováci sa cez víkend stretnú na Veľkej Javorine

Published

on

Reklama

Na Veľkej Javorine sa i počas tohtoročnej poslednej júlovej nedele stretnú dvaja veční bratia, ktorých nerozdelili ani pomyselné hranice. Mnohí Česi a Slováci sa aj viac ako dve desaťročia po osamostatnení stále cítia ako jeden národ a sú aj cez javorinské slávnosti pevne spätí. Väzbu príslušníkov oboch národov symbolizuje na Veľkej Javorine od roku 1990 aj Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti. V nedeľu 31. júla sa v ranných hodinách poslednú uskutoční stretnutie, ktoré ma pripomenúť spoločnú minulosť i budúcnosť národov položením kytice kvetov. Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov majú pred sebou už 24. ročník, program začína už o 9:00, pričom autobusové spoje pôjdu o 7:45 a 9:15 z Nového Mesta nad Váhom zdarma.

201607120921280.plakat_slavnosti_bratrstvi_2016_resize

Reklama

„Veríme, že i tento rok sa opäť na Javorine potvrdia slová J. M. Hurbana: „Tu bratia vždy sa stretať budú…“ Veď toto heslo sa už natrvalo uhniezdilo nielen v mysliach, ale aj srdciach oboch našich národov. Javorinské slávnosti každoročne zdôrazňujú význam česko-slovenských vzťahov medzi obyčajnými ľuďmi, ale i medzi jednotlivými krajmi, samosprávami či podnikateľskými subjektmi na oboch stranách hranice,“ uvádzajú organizátori podujatia na webovej stránke Veľká Javorina.

Ešte v sobotu 30. júla sa o 14:00 koná na vrchu Veľkej Javoriny podujatie Javorina tour 2016 – stretnutie cykloturistov z Českej a Slovenskej republiky, ktoré doplní Star Race lákajúce cyklistov z Trnavy, Žiliny, Trenčína, Zlína a Brna.Plakát_Javorina-TOUR-2016-page-001_resize

Reklama

V rámci slávností sa môžu návštevníci tešiť i na kultúrny program, ktorý ponúkne súbory a skupiny z prihraničného regiónu, ktoré budú prezentovať najmä folklór a tradičnú hudbu česko-slovenského pomedzia. Pripraviť tak veľké podujatie, akými sú Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine je organizačne i finančne veľmi náročné, preto sa na nej podieľali obce a mestá z oboch strán hranice, a tiež Jihomoravský, Trenčiansky a Zlínsky kraju a sponzori.
StarRace_resize-lt/Zdroj a grafika: Veľká Javorina, Lívia Boorová-

Populárne články