Connect with us

Blogy

Blog Marcela Mihalika: Naša voľba rozhodne ako budú vyzerať naše mestá – využime svoje právo

Blížia sa nám spoločné komunálne a župné voľby. Kampaň postupne graduje a jednotliví kandidáti na županov, primátorov, ale aj župných a komunálnych poslancov predstavujú svoje volebné plány na nadchádzajúce obdobie riadenia župy a samospráv. Nekandidujem, osud to tak zariadil, preto si dovolím vlastný pohľad na súčasné politické dianie z pohľadu občana – voliča.

Published

on

Reklama
Reklama

V uplynulých týždňoch sa celé moje okolie zmenilo na jednu veľkú volebnú kampaň plnú sľubov k splneniu cieľov. V celom tomto marketingovom smogu je náročné vnímať jasnú podstatu volieb. Komunálne voľby 2022 sa stali súťažou kandidátov, ktorí to myslia vážne, ale i kandidátov, ktorí sa snažia zosadiť súčasných županov, primátorov a poslancov a neštítia sa bojovať pomocou klamstiev, poloprávd, vymyslených čísiel a argumentov. Tento „demokratický“ spôsob predvolebného boja ovplyvňuje fungovanie nášho okolia. Áno, tak ako som spomenul na začiatku, sú aj výnimky, ktoré to myslia poctivo a opierajú sa o relevantné výsledky a fakty.

Dňa 29. 10. 2022 dostávame jedinečnú možnosť zmeniť svoje okolie. Tak ako budeme voliť máme možnosť meniť naše bydlisko, cesty, chodníky, daňové poplatky, poplatky za odvoz smetí, verejnú dopravu, starostlivosť o deti ale aj o seniorov. Rozhodujeme o tom do akých materských škôlok a škôl budú chodiť naše ratolesti, na aké krúžky, kde budú športovať a kde sa budú hrať. No a po práci by sme si spolu s našimi spoluobčanmi radi zašli na kultúrne podujatie, zašportovali si alebo len tak poprechádzali po krásnom upravenom parku kde sa budeme cítiť bezpečne. Aj o týchto veciach rozhodujú naši volení zástupcovia, ktorých si zvolíme a tým rozhodujeme o tom najpodstatnejšom, o svete, v ktorom denno-denne prežívame a bytostne sa nás dotýka.

Častokrát máme záujem o viaceré veci, ako je národné hospodárstvo, riadenie pandémie, vývoj lokálnych vojen v rámci sveta i u našich susedov, ale aj ako nás ovplyvní energetická kríza počas najbližšej zimy. Sledujeme svetové športové výsledky, prístup jednotlivých národov k problémom, ktoré sa v dnešnej dobe intenzívne stupňujú. Chceme vyjadriť jednoznačný postoj k svetovému dianiu či dianiu u nás na Slovensku. Zaberáme široký diapazón záujmu ale ruku na srdce čo z týchto vecí vieme reálne vyriešiť a aký malý je náš skutočný priestor na ovplyvnenie. Poviem to jednoducho. Spojené župné a komunálne voľby sú najdôležitejšie voľby pre každého voliča lebo občan môže cez svojich zástupcov priamo ovplyvniť dianie vo svojom regióne i bydlisku.

Pôjdem voliť a ovplyvním svoje žitie a bytie v lokalite, kde žijem. Áno idem voliť, ale nie každý sa stotožňuje s mojím názorom, postojom, stanoviskom či presvedčením. Sme zahltení frustráciou z dlhodobých problémov (vojna, energetická či ekonomická a niekedy aj morálna kríza, epidémia). Ale nesmieme dovoliť, aby nás frustrácia odradila. Ak nebudeme zodpovední k svojmu okoliu, kde žijeme, bývame a existujeme, ako bude potom to naše okolie vyzerať?

Reklama

Obávam sa, že neúčasťou odsudzujeme svoje mesto či župu do rúk populistickej politickej elite, ktorá kvetnatým ospevovaním overených fráz bude naďalej robiť nesprávne rozhodnutia. Je potrebné ísť ďalej až za obal pozlátka. Tak, ako zodpovedne vyberáme potraviny, ktoré si vkladáme do našich úst, tak podobne musíme podrobiť produkt verejného života analýze a teda stanoviť rozbor jeho zloženia a vyselektovať tých kvalitných kandidátov. Pýtať sa, kto to je, aké ma hodnoty, skúsenosti čo v živote robil, čo dosiahol, pýtať sa okolia na referencie. Veď chceme zveriť bezpečnosť nášho priestoru do rúk politikov. A rozhodujeme o tom my – občania. Každý jeden z nás má toto právo a ja ho využijem.

Občania, ktorí pôjdu voliť majú svojho kandidáta, ale aj skupinu kandidátov mám ich i ja. Za posledné obdobie som mal možnosť poznať veľa skvelých ľudí, ktorí by boli vhodnými kandidátmi na akýkoľvek post voleného zástupcu. Nie každý má však tú odvahu boriť sa s každodennými problémami župy a mesta. Je to práca s ľuďmi a verte mi, že som si túto prácu, ale na inom poste, vyskúšal a bola to veľká skúsenosť, ale zároveň aj obohacujúca časť môjho života.

Za seba môžem povedať, že určite podporím v nadchádzajúcich voľbách Luciu Drábikovú, ktorá kandiduje na post poslankyne Trnavského samosprávneho kraja a tiež Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany a Tomáša Hudcoviča kandidáta na primátora Mesta Piešťany a poslanca mestského zastupiteľstva. Veľmi si ich vážim, mal som možnosť vidieť ich nasadenie a zanietenie pre vec, ale aj odborné znalosti a viem, že našu dôveru nesklamú.

Využijem svoje právo a pôjdem 29.10.2022 voliť.

PaedDr. Ing. Marcel Mihalik, poslanec NR SR

Populárne články