Connect with us

Blogy

Blog Jiřího Raisa: Len štyria kandidáti na spoločnej diskusii. Pár slov aj o tých, čo neprišli

Diskusia o športe bola v kine v podvečer 24. 10. za prítomnosti kandidátov na piešťanského primátora: Tomáš Hudcovič, Martin Madlo, Jozef Stupavský a Alžbeta Vlčková.

Published

on

Reklama

 

Bola to jediná diskusia v rámci prebiehajúcej kampane pred komunálnymi voľbami, kde sa mohli stretnúť všetci kandidáti zoči voči voličom a vzájomne konfrontovať svoje vízie o športe v Piešťanoch. Mňa ako potenciálneho voliča sklamalo, že ju viac ako polovica kandidátov doslova odignorovala. Niektorí sa zrejme zľakli ešte skôr ako vošli do pomyselného ringu, iní akoby hodili uterák, tesne pred začiatkom. O to väčší priestor zostal štvorici, ktorá tak mala širšiu príležitosť prezentovať svoje kvality, vedomosti, rozhľadenosť, zákonné znalosti… Nebudem vás dlho napínať a poviem rovno. U mňa na celej čiare vyhral Tomáš Hudcovič.

Reklama

Neviem, čo bolo dôvodom neúčasti pätice kandidátov, či ignorovanie voliča, alebo skôr ich marketingoví experti vyhodnotili, že neúčasť spôsobí menej škody ako rozloženie kandidáta v priamom prenose. Na FB som zachytil komentár, že živé diskusie sú dobrá vec pre identifikáciu kvality kandidátov, pretože niektorí sa diskvalifikujú hneď ako otvoria ústa.

To sa stalo v prípade invalidného dôchodcu Jozefa Stupavského. Akoby si pomýlil akciu, na ktorej sa zúčastňuje. Zaklincoval to tvrdením, že ak ho zvolíme postaví akvapark pri poliklinike. Na tomto už jeden kandidát voľby vyhral a o štyri roky vzápätí prehral. Bombou bolo tiež, že „aký problém so zimným štadiónom…. on sa s Jarom dohodne“.

Reklama

Alžbeta Vlčková a Martin Madlo sa snažili, mali pár dobrých momentov, ale celkovo sa ukázalo, že nemajú dostatočný prehľad hlavne o konkrétnejších problémoch mesta. Nepoznajú zmluvy, nevedia sa vyjadriť a podobne.

V tomto bol absolútnym kontrastom Tomáš Hudcovič. Človek, ktorý si odkrútil medzi rokmi 2014 až 2018 jedno volebné obdobie v zastupiteľstve a pri snahe o konsolidáciu situácie v meste pri eskapádach dvojice Tamajka – Hynek sa podujal na neľahkú úlohu druhého viceprimátora, aby premostil nekompatibilné vedenie a zastupiteľstvo. Po deviatich mesiacoch síce z tohto postu odišiel, ale štyri roky v zastupiteľstve sa jednoznačne podpísali na tom, že má prehľad, vidí súvislosti a nebojí sa pomenúvať veci pravým menom.

Trojicu protikandidátov značne prevýšil, mal pripravené dáta, grafy, argumenty i prezentáciu rozbehnutých aktivít. Ukázal, že vie ako na veľké projekty, keď má prehľad o možnostiach získania podpory od štátu, ale aj na malé, ktoré bez veľkých nárokov dokážu spríjemniť život v Piešťanoch. Osobne ma potešila hlavne možnosť sprístupnenia bývalej botanickej záhrady pri SPŠE na Brezovej, ktorá by mohla byť miestom oddychu a relaxu pre obyvateľov Trajana a Juhu, pričom mladí by tu mali diskgolfové ihrisko, či stolný tenis. Bývam za rohom, tak by som to mal kúsok. Netajím sa tým, že Tomáša Hudcoviča poznám, čakal som, že bude argumentačne zdatný, ale že o toľko v porovnaní s ostatnými účastníkmi, to ma prekvapilo.

Rád by som sa s vami podelil aj o pár myšlienok smerom ku kandidátom, ktorí na diskusiu neprišli.

Martin Graus vraj najskôr potvrdil účasť, ale do začiatku diskusie neprišiel. V priebehu moderátor dostal informáciu, že sa ospravedlnil emailom 30 minút pre začiatkom. Čo na to povedať, možno mal pádne dôvody. Tohto pána vôbec nepoznám a žiaľ nemal som ani možnosť spoznať. Snažil som sa o ňom teda niečo vygoogliť. Zistil som na Finstate, že istý Mgr. Martin Graus z Piešťan je konateľom dražobnej spoločnosti, ktorej tržby ostatných päť šesť rokov stále klesali a vygenerovala tisíce eur straty. Google rovnako ukázal, že Mgr. Martin Graus bol referentom pre právne zabezpečenie na piešťanskom mestskom úrade, aktuálne však už v menoslove pracovníkov nie je. Či ide o tú istú osobu neviem povedať, ale je to vysoko pravdepodobné. Ak sa je to inak, budem rád, keď sa mi pán Graus ozve, budem korigovať tento blog.

Aktuálny primátor Peter Jančovič mal pôvodne na diskusiu prísť, ale podľa vyjadrenia organizátorov, ktoré odzneli sa dopoludnia ospravedlnil. Je to veľká škoda, pretože práve k nemu by smerovalo veľké množstvo otázok. Jednu som mal pripravenú aj ja. Smerovala k situácii so zimným štadiónom, ktorý mal mať do konca septembra vyriešené právne vzťahy s nájomcom, ktorý dal výpoveď, pričom Mesto ju neakceptovalo a chcelo ukončenie zmluvy z dôvodu jej porušenia nájomcom. Bol som zvedavý na odpoveď rovnako ako bolo zvedavých množstvo rodičov malých športovcov…

Ďalšou chýbajúcou bola Zuzana Svrčeková. Moderátor uviedol na začiatku diskusie, že sa ospravedlnila, pre iné volebné aktivity. Nemôžem si pomôcť, ale toto je fakt pomerne trápna výhovorka. Aká iná volebná aktivita môže byť dôležitejšia ako priama konfrontácia s volebnými sokmi a možnosť prezentovať širokej verejnosti svoje predstavy a plány. Pani kandidátka je pomerne aktívna na sociálnych sieťach, tak možno mi to vysvetlí.

Ospravedlnil sa aj Vladimír Bakita. Jeho dôvodom bola plánovaná zahraničná pracovná cesta. To sa dá pochopiť, i keď neviem, či by som v týždni vrcholiacej volebnej kampane riešil nejakú pracovnú cestu, ak to so svojou kandidatúrou myslím vážne. O pánovi Bakitovi tiež nič neviem. Vo volebných materiáloch má napísané, že je riaditeľom hotela – kúpeľného ústavu. Google prezradil, že ide o bývalý Vojenský kúpeľný ústav. Čo ma pri pánovi Bakitovi zarazilo, že na rozdiel od ostatných kandidátov nemá ambíciu stať sa poslancom MsZ. Takého meno som nikdy medzi poslancami nezachytil, takže nepredpokladám, že by bol niekedy poslancom. Moje skúsenosti hovoria, že bez drania poslaneckých lavíc a bez poznania procesov, je ambícia stať sa primátorom odvahou nič netušiaceho. Takého kandidáta by som si nevybral. Skôr to na mňa pôsobí, že nechce veľa poslaneckej nevďačnej roboty, len post primátora.

Posledným kandidátom, ktorý neprišiel diskusiu je Martin Cifra. Riaditeľ zariadenia pre seniorov, kedysi si ho pamätám, ešte ako pracovníka mestského úradu, dlhoročný poslanec Mestského zastupiteľstva a súputník Rema Cicutta. Zvláštne na jeho kandidatúre je, že kandiduje do Mestského zastupiteľstva a do zastupiteľstva TTSK ako nezávislý kandidát, avšak na post primátora kandiduje za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti. Za rovnakú stranu kandiduje do MsZ aj Remo Cicutto. Za túto stranu kandiduje aj ďalší poslanec, ktorý sa promuje na reklamných plochách spoločne s kandidátom na primátora Martinom Grausom. Zvláštne to prepojenie.

Má byť Martin Cifra predĺženou rukou Rema Cicutta? Človeka, ktorý podpísal zmluvu s nájomcom zimného štadióna, kde sa ukazuje stále viac nezrovnalostí a podozrení. Martin Cifra je navyše členom dozornej rady spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany, takže by mal vedieť o všetkom, čo sa so zimným štadiónom udialo a mal by voličom povedať ako sa veci majú, ako to bolo s uplatňovaním si vratiek DPH na energie, pri ktorých hlavný kontrolór konštatoval neoprávnenosť ich čerpania.

Bolo by veľmi zaujímavého ho mať na diskusii, ale osobne si myslím, že práve preto neprišiel. Ako som napísal v úvode. Menej škody v propagácii spôsobí neúčasť, ako hapkanie pri odpovedi, alebo prerieknutie sa v diskusii.

Priatelia, prosím, zvažujte veľmi komu dáte svoj hlas v sobotňajších voľbách. Ja mám svojho kandidáta jasného najmä po prezentácii štyroch kandidátov 25. októbra v kine.

Jiří Rais

Info redakcie: Tomáš Hudcovič je majiteľ spoločnosti HPA, s.r.o. vydávajúcej portál pnky.sk

Populárne články