Connect with us

Blogy

Blog Jána Derďáka: Piešťany – veselé Vianoce

Published

on

Reklama
Reklama

Začnem tým, že sa najprv pokúsim vrátiť sa k rozvoju turizmu. Dostal sa mi do rúk nejaký starší, pravdepodobne predvolebný leták, kde iniciatíva Občania Piešťanom – Piešťany občanom niekedy pokladala za prioritu:   “Rozšírenie termálnych vôd aj na rekreačné a rehabilitačné účely so zvýhodnením trvalých obyvateľov regiónu“. Koniec citátu.

No! Okrem toho, že aj vtedy šlo, takpovediac, naozaj iba o priveľké oči a reálne úsmevný slogan, ktorý sa  priveľmi  podobá aj terajším už znovu predvolebným bilboardom, keď sto percent týchto predvolebných sľubov je v naivnej rovine, nie je nič nové. A problém je znovu iba u tých občanov, ktorí to, poviem to veľmi mierne, chcú pochopiť. Zobrať za svoje. Veriť tomu!

A u nás v Piešťanoch? A teraz? Je evidentné, že mesto, vlastne vedenie mesta má skutočné problémy. Však skúsme iba tak narýchlo pripomenúť:

ROZPOČET na budúci rok – ani keby mesto chcelo (úmyselne) z nejakého dôvodu poriadne skomplikovať situáciu, tak sa to nepodarí „krajšie“, ako to je v súčasnosti.

Reklama

TAVOS – nepripomína celá táto „sranda“ okolo Tavosu nábeh na možné tunelovanie veľkých príležitostí na úrovni štátu? Ktoré (v štáte!) v súčasnosti „kefuje“ SMER?

LETISKO – žiadna reálna perspektíva bez radikálnej zmeny v stratégii rozvoja regiónu a tá je v nedohľadne. A napriek tomu sa ide „kraj“, lepšie povedané jeho predseda, potrhať o zvyšné akcie, aj keď ich štát odovzdáva takpovediac „po smerácky“. Podozrivé? Veľmi pravdepodobne. A možno by naozaj stálo za to vykašľať sa na tých zopár akcií a nech kraj dokáže, že je schopný. Aj tak má neotrasiteľnú pozíciu.  A Piešťany majú svojich problémov plnú hlavu a nie sme ani nijako schopní zabrániť  akejkoľvek slovenskej hre o … o čo vlastne?

nemocnicaSTAV NEMOCNICE – síce korešponduje s hádam riadeným bankrotom zdravotnej starostlivosti zo strany štátu, respektíve štátostrany a jej spriaznených finančných skupín, ale, že mesto sa ani minimálne neangažuje v záujme svojich občanov je aspoň trochu čudné. Aj keď mesto má v súčasnosti svojich starosti až po krk – no, ale vlastnou vinou.

ROZVOJOVÉ PROGRAMY – Problémy, ktoré priniesla aj súčasná doba, a aj keď ich začiatok je v riadení štátu, sú zväčša zapríčinené nevhodnou komunálnou politikou  a sú na stole. Nevhodnou?  No, skôr reálnou neznalosťou zásad manažmentu, personalistiky,  hospodárenia, ekonomických procesov, neznalosťou komunálnej politiky a vlastne, by sa to dalo zhrnúť aj do pojmu mladícka naivita.  Zisťujeme, že iniciatívnych nápadov a projektov, ktoré by možno aj vedeli pohnúť s niektorou oblasťou nášho života, s  rozvojom mesta aj nájdeme,  ale  – ale znovu sa ukazuje, že je obrovský problém získať na realizáciu kapitál.

A teda môžeme sa krútiť donekonečna za vlastným chvostom – takýmto spôsobom nie sme schopní vymyslieť nič, iba: buď eurofondy, kde je efektívnosť až úplne druhoradá, alebo nič.  A na to, aby mesto bolo úspešné – určite potrebuje kapitál, alebo investičné nápady, projekty …. pretože bez toho sa nepohne. Nepohneme! Bude sa stále iba plátať. A nariekať, alebo vyhovárať sa. Aké – také východisko? Skutočne (!!!) si uvedomiť čo to vlastne táto forma komunálneho podnikania je. Je evidentné, že vedenie mesta vlastne vôbec nie je schopné realizovať toto, tak často opakované klišé… chceme prilákať investora … (mesto má predstavu približne,  ako keď chceme pri zabíjačke doma prilákať prasa na trochu kukurice – „poď moja, poď …) a to isté s rozvojom turizmu (dáme von nejakú novú webstránku, kde prezentujeme aký sme mi geniálni… svetové kúpele, trávenie voľného času, bla-bla-bla…..) a sme schopní si už  nahovárať a prerátavať, že koľko sme už zarobili, zarobíme – viď napríklad odstupovanie partnerov od OOCR.

A vidíme, že to stále nefungovalo a nefunguje a my tvrdohlavo….. Apropo OOCR?! A ktovie, čo by sme stratili, keby sa OOCR napríklad zrušila – malo by to vôbec nejaký vplyv na súčasnú návštevnosť v meste? Sú regióny, ktoré sa „v tom“ naučili chodiť, napriek totálnemu nepochopeniu významu turistiky zo strany štátu, kde korupcia a amorálnosť vládnucich politikov jednoducho nedovoľuje veľkú väčšinu z toho čo všetky ostatné štáty už aspoň uznávajú.

Ale vrátim sa domov.  Na tom, čo ostatní už dávno majú a my si stále budeme myslieť, že sme „prví“ je skutočne niečo takmer  neuveriteľné.  Skutočne nedokážem pochopiť prečo primátor  nahovoril (alebo ponúkol) za predsedu predstavenstva OOCR jedného z poslancov mesta (a ten to prijal). To je takpovediac základná rozvojová stratégia mesta a tú nemôže, nemôže z kompetenčných dôvodov, riadiť nikto iný, ako štatutár mesta. To bola klasická ukážka faktu, že: a) buď „vedenie mesta“ nevie, o čo tu ide, alebo b) má „vedenie mesta“ nejaký dôvod, prečo chce túto činnosť prenechať niekomu inému. Ale dovolím si konštatovať, že ten druhý  nejaký dôvod je riadna hlúposť!!!

Niekedy začiatkom tohto roka  niekto, nejaká nadácia (?)  pozvala jednu pani  (z KE, keď si dobre pamätám – Ing. Niňajová), ktorá, podľa toho, ako bola schopná prezentovať vlastné predstavy stratégie v oblasti rozvoja turizmu sa môže pokladať za skutočnú odborníčku – a navyše aj podľa výsledkov. A výsledok pre naše mesto? Nulový! A odhadujem, že pravdepodobne, keby si jej prednášku vypočuli  možno päť, až desať krát,  aj s komentárom – možno by začali aspoň v podobných intenciách a aspoň v náznakoch rozmýšľať, ako na to.  A získali by možno aspoň to, že možno pochopia problematiku. Zatiaľ? K všestrannej spokojnosti vedenie mesta pokojne odložilo do šuplíka pozornosť – čo s turizmom.  A ako vidieť,  odložilo do šuplíka skoro všetko.

Čo s tím? Aké kroky stanoviť k rozvoju turizmu? A v tejto situácii? Ako to vidí mesto?  Mesto je tu myslené jedine jeho, dajme tomu volení predstavitelia, jeho vedenie, nie radoví občania, ktorí nemôžu mať toľko informácií, ako vedenie mesta – z objektívnych dôvodov. Pokiaľ si mesto nepoloží túto otázku – a na ňu nebude vedieť dať aj odpoveď,  nepohne sa z miesta. Alebo lepšie povedané ostatní hráči (v iných mestách, ktorí majú aspoň nejakú víziu) sa pohnú zase ďalej a my budeme zase iba stáť. A stáť! A stáť!

Navrhujem napríklad: Ešte raz pozvať tú pani z Košíc, nahrať si jej prednášku a počúvať ju, až kým nepochopíme  celý problém (to pochopenie problematiky, to je to najdôležitejšie) a potom môžeme  usporiadať napríklad pracovnú konferenciu s témou, ako si ktokoľvek predstavuje  rozvoj turizmu v našom meste.  A až potom konať.  Pred pár rokmi sme plní entuziazmu čakali, že v rozvoji turizmu nám pomôže aj piešťanská fakulta cestovného ruchu. Tá je „už v ťahu“. Zrušená.

Ale zhrnuté. Vidíme, že súčasná doba je plná odvážnych (hlavne mladých) ľudí, ktorí do akejkoľvek politiky idú bez toho, aby vedeli čo chcú dosiahnuť pre občanov. Alebo, žeby práve preto?

Pekné a pokojné sviatky prajem všetkým občanom.

Ján Derďák

Populárne články