Connect with us

Aktuality

Zóna bez peňazí potešila mnohých, ľudia darovali malé aj veľké veci

Published

on

Reklama
Reklama

Komunitné centrum ŽiWell bolo v sobotu 9. apríla dejiskom už piatej Zóny bez peňazí v Piešťanoch. Spoločne ju zorganizovali občianske združenia Sieť Dobra a Kvas v spolupráci so zoskupením Projekt Život. Ľudia priniesli na darovanie naozaj rôzne veci, od oblečenia cez hračky i bytové dekorácie, ale napríklad aj kočík. Hlavný cieľ zóny bol do bodky naplnený, pretože nepoužívané predmety sa stali potrebnými a iskra, ktorá žiarila v mnohých očiach bola podobná tej na Vianoce. Ako to v sobotu vyzeralo sa môžete pozrieť vo videu. 

„Prvotný impulz na Zónu bez peňazí bol v roku 2012 a prišiel od Projektu Život, pričom myslím, že vôbec prvá zóna bola v Pezinku. Jedno podujatie za rok je vždy koordinované, pričom sa do neho zapája 50 až 60 miest na Slovensku. Na základe kladných ohlasov a celkového záujmu ľudí o zónu sme sa rozhodli, že ju budeme robiť aspoň trikrát do roka. Hlavným cieľom zóny je jednak to, že ľudia sa môžu zbaviť nahromadených a nepoužívaných vecí s dobrým pocitom, že niekomu ešte poslúžia. Keď ideme viac do hĺbky, tak odráža jednu z hlavných myšlienok nášho združenia, ktorou je, že k hodnotám sa dá dopracovať aj iným spôsobom ako len prostredníctvom peňazí. Ľudia si tu môžu vyskúšať výmenný obchod a dokonca sme okrem vecí ponúkali aj služby. Súvisí to aj s našimi ďalšími cieľmi, ktoré sa týkajú snahy zavedenia lokálnej meny a udržiavania lokálnej ekonomiky,“ povedal o podujatí organizátor a zakladateľ občianskeho združenia Sieť Dobra Ľubomír Harmanovský.

IMG_4439_resize

Reklama

„Zónu vnímam rozhodne ako veľmi dobrú akciu. Najzásadnejšie podľa mňa nie je, že si ľudia medzi sebou vymenia veci, ale práve tá obrovská radosť a rozžiarené oči, keď niekto nájde to, čo sa mu naozaj zapáči. Dobrá na nej je aj recyklácia vecí, ktoré ešte môžu niekomu poslúžiť,“ ohodnotila podujatie jeho účastníčka Veronika.

„Ľudia prinesú svoje nepotrebné veci, napríklad je tu veľa nevynoseného oblečenia a všetko je vyložené na stoloch, takže všetci čo niečo potrebujú si to môžu prezerať a vyberať bez toho, aby si ich niekto všímal. Je to veľmi zaujímavé a hlavne to pomôže k tomu, aby sme sa mohli zbaviť vecí, ktoré nechceme vyhodiť. Navyše ľudia medzi sebou diskutujú o tom, čo sa im páči a čo nie, čo ich teší, a to mi príde byť veľmi sympatické. Našu bazárovú policu zatiaľ ľudia veľmi nevyužívajú, i keď nejaké veci sa v nej už objavili. Myslím, že po zóne do nej pribudnú veci, ktoré si nikto neodnesie,“ povedala o tom ako vníma zónu dobrovoľníčka z Francúzska Ludivine Lemaitre, ktorá prišla s nápadom zavedenia permanentnej “bazárovej” alebo bezpeňažnej police na terase ŽiWllu.

IMG_4443_resize

„Najviac sa mi páči to, že každý tu môže nájsť medzi vecami skutočné poklady. Myslím, že je dobré to zdieľanie, posúvanie a sharovanie vecí medzi ľuďmi, ktoré sa dnes darí úplne krásne napĺňať. Možno sa to vďaka tomu naučia aj v iných sférach ako len vo veciach,“ zhodnotila podujatie Daniela.

-lt-

Populárne články