Úvod Aktuality Vzácne poklady z Piešťan sú už na Špicbergoch

Vzácne poklady z Piešťan sú už na Špicbergoch

REKLAMA

Niekoľko mesiacov pripravovali v Génovej banke Slovenska, ktorá je súčasťou Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, vzorky semien pôvodných slovenských rastlín webcam viewer. V utorok 22. októbra ich uložili do Svetovej génovej banky na Špicbergoch. Stalo sa tak za účasti ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a jej nórskej kolegyne Olaug Vervik Bollestadovej Download the baseball game.

Ministerka Gabriela Matečná pri odovzdávaní vzoriek

Úložiská na ostrove Svalbard sa otvárajú iba pár ráz za rok Windows 7 calculator. Pri aktuálnom ukladaní semien rastlín bolo zo Slovenska doručených 630 vzoriek. Na Špicbergoch tak má naša republika uschovaný napríklad jačmeň siaty, ovos nahý, pšenicu dvojzrnnú či letnú, pšenicu špaldovú, raž siatu, mak siaty, tritikale, pohánku jedlú, láskavec, proso siate, bôb záhradný, cícer baraní, hrach siaty, šošovicu jedlú a ďalšie Pansori download. Ide o pôvodné druhy, ktoré boli testované na čistotu genetického materiálu pred vplyvmi iných odrôd a ich kríženiu a špeciálne pripravované 온 디스크 무제한 다운로드. Životaschopnosť takto uložených semien je 50 až 100 rokov.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
Knebl
Buenos pizza  burger
PN Taxi

,„Semená poľnohospodársky významných druhov rastlín podliehajú v čase a priestore predovšetkým genetickej erózii, čiže strate niektorých alel a zmene frekvencie ich výskytu v populácii 바이두 다운로드. Mnohé tradične pestované odrody boli vytlačené novšími výkonnejšími odrodami momentálne lepšie prispôsobenými na agro-klimatické podmienky určitého územia a preto sme ich stratili „erodovali“ z bežného pestovateľského sortimentu,“ približuje ďalšie dôvody uchovavánia semien rastlín v génových bankách René Hauptvogel z VÚRV sql server native client 10.0 다운로드.

René Hauptvogel ukazuje vzorky, ktoré poputujú na Špicbergy, počas májového Dňa fascinácie rastlinami

Sýria už možnosť vybratia vzoriek využila

Podľa záznamov Svetovej génovej banky je v jej depozitoch celkovo 855 vzoriek zo Slovenska, čo predstavuje 361 633  semien.  Semená uložené na Špicbergoch vlastní, ten kto ich tam uložil a môžu byť kedykoľvek v budúcnosti použité naspäť v krajine pôvodu v prípade krízových situácií Download Cumoney.

Možnosť vybrať vzorky uložené v Svalbard Global Seed Vault využila napríklad Sýria. V roku 2015 putovali semená zo Špicbergov naspäť do krajiny, ktorá prišla o svoje vzácne rastliny pri bojoch o Aleppo. 

Na Slovensku sú naše odrody uložené iba v Génovej banke v Piešťanoch Roller coaster tycoon 3 Korean version download. Výskumný ústav rastlinnej výroby ju prevádzkuje od roku 1996. Tvorená je laboratóriami a klimatizovanými boxami, kde sa semená uskladňujú až pri teplote -17°C movie Hugo. Kapacita banky je 50-tisíc rastlinných druhov. Okrem domácich semien rastlín, tu má svoju bezpečnostnú kolekciu uloženú Česká republika. Naopak bezpečnostná kolekcia slovenských rastlín je uložená v Prahe.

Takto to vyzerá v slovenskej Génovej banke v Piešťanoch, ktorá je akousi Noemovou archou:

-th- Zdroj: MPaRV SR Foto: -th-, MPaRV SR

REKLAMA