Connect with us

Aktuality

Rastliny opäť fascinovali. Do piešťanskej génovej banky pribudla kolekcia semien z Arménska

V stredu 29. mája sa uskutočnil vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby ďalší ročník podujatia „Deň fascinácie rastlinami 2024“.  Ústav je súčasťou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. Zámerom bolo priblížiť širokej verejnosti fascinujúci svet rastlín, ich význam, možnosti, dôležitosť výskumu a objavovania ešte nepoznaného sveta rastlinnej ríši.

Published

on

Deň fascinácie rastlinami predaj
Reklama

Pre návštevníkov bolo pripravených pätnásť zaujímavých stanovíšť.  Každé bolo zamerané na inú tému. Napríklad pri stánku s názvom Zachráňme vodu pre rastliny, ste mohli oboznámiť s tým ako môžeme pomôcť rastlinám a najmä klíčiacim semenám, zvládať stres z nedostatku vody.

Zaujímavé bolo i stanovište „Energetické rastliny ako obnoviteľný zdroj energie“, kde boli verejnosti predstavené vybrané druhy energetických rastlín a ich priemyselné využitie ako obnoviteľný zdroj energie. Pri ďalších stanovištiach odborníci vysvetľovali napríklad význam tráv v živote človeka a hospodárskych zvierat,  využitie metód molekulárnej biológie pri štúdiu rastlinných vírusov, priblížili prečo sú rastliny choré, predviedli využitie in vitro kultúr pri skúmaní viroidov – najmenších rastlinných patogénov. Hovorilo sa tiež o známych a neznámych liečivých rastlinách, o maku, pôde a množstve ďalších tém.

Reklama

V areáli sa konali tiež ukážky ručného kosenia trávy, prezentácia tradičných odevov a jedál koscov, alebo taktiež ste mohli na vlastné oči a uši  vidieť a počuť nakúvanie kosy či práskanie bičom. Na iných stanovištiach boli pre verejnosť pripravené rastliny a vzorky byliniek, ktoré si ľudia mohli kúpiť alebo vziať.

Do Génovej banky uložili novú kolekciu z Arménska

Reklama

Génová banka je jednou z unikátnych súčastí piešťanského ústavu. V špeciálnych podmienkach uchováva desiatky tisíc rastlinných druhov nielen zo Slovenska. Tvorená je laboratóriami a klimatizovanými boxami, kde sa semená uskladňujú až pri teplote -17°C.  Okrem domácich semien rastlín, tu má svoju bezpečnostnú kolekciu uloženú Česká republika. Naopak bezpečnostná kolekcia slovenských rastlín je uložená v Prahe.

V rámci Dňa fascinácie rastlinami pribudla do Génovej banky kolekcia semien rastlín z Arménska.

Ako to počas Dňa fascinácie rastlinami vyzeralo, si môžete pozrieť v našej fotogalérii:

Text: Boris Bečka Foto: Jakub Hudcovič

Populárne články