Connect with us

Aktuality

Voľný internet je prístupný zatiaľ iba na Winterovej ulici

Published

on

Reklama
Reklama

Pripojenie sme 29. júla testovali na celom území, ktoré plánuje firma Lombard pokryť. Veľmi dobrá kvalita signálu bola od bývalého hotela Lipa až po hotel Eden. Pokryté zatiaľ nie je Námestie slobody ani okolie fontány Príbeh prameňov na začiatku Sadu Andreja Kmeťa.

Mapa súčasného (zelená farba) a plánovaného pokrytia (červená farba) voľným internetom:

V pešej časti Winterovej ulice našiel počítač niekoľko možných pripojení do bezdrôtovej siete. Jediné, ktoré nevyžadovalo heslo a malo najlepšiu kvalitu signálu, bolo pomenované hotspot.lombard.sk. Po pripojení ponúkol operačný systém otvorenie prehliadača. V ňom sa automaticky zobrazila web stránka Lombardu, ktorá nás privítala v bezplatnom hotspote. Kliknutím na „Pokračovať“ sa spustil neobmedzený prístup na internet s rýchlosťou 24.0 Mb/s.

Reklama

[singlepic id=16958 w=320 h=240 float=left]Plánované parametre pripojenia po oficiálnom spustení do prevádzky sú 15 mbps na download a 5 mbps na upload. To je vhodné najmä na čítanie novín cez web alebo posielanie elektronickej pošty, ale nie na sťahovanie veľkých súborov, či na hranie online hier. Mohlo by totiž prísť k preťaženiu hotspotov a k degradácii kvality. Užívatelia by nemali cez toto pripojenie vykonávať ani chúlostivé operácie, napríklad využívať internet banking.

„Aktuálne sú v testovacej prevádzke dve vysielacie zariadenia z celkového počtu desať, napriek tomu pokrývajú časť pešej zóny na Winterovej ulici,“ potvrdil Boris Nedorost z Lombardu a dodal, že fungovanie týchto dvoch hotspotov práve vyhodnocujú. Použili totiž technológiu, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre riešenie v Piešťanoch – nonstop prevádzka na napojenie dostupné iba v nočných hodinách.

[singlepic id=16956 w=320 h=240 float=right]„Samotná montáž sa bohužiaľ niekoľko krát odkladala, kvôli nepriazni počasia a neskôr kvôli problémom s upevnením na lampy pouličného osvetlenia. Pracovníci Služieb mesta Piešťany vynaložili značné úsilie, lebo museli vyriešiť problém s upevnením v stenách, ktoré sú kvôli svojmu veku veľmi nekvalitné,“ informoval Boris Nedorost. Na záver potvrdil, že pripojenie funguje: „Aj v súčasnej testovacej prevádzke je internet plne funkčný, môžu sa však vyskytovať krátkodobé odstávky služby.“ Po dosadení ostatných zariadení sa podľa jeho slov uskutoční oficiálne uvedenie do prevádzky.

Autor: Martin Palkovič

Populárne články