Connect with us

Aktuality

Socha Milana Rastislava Štefánika zdobí od soboty park

Published

on

Reklama
Reklama

Socha Milana Rastislava Štefánika bola odhalená v sobotu 14. novembra popoludní na ploche oproti Balneologickému múzeu. Na slávnostnej príležitosti sa zúčastnilo viac ako sto ľudí, väčšinou príslušníkov staršej generácie, ale zišlo sa aj niekoľko podporovateľov Ľudovej strany Naše Slovensko a zvýšená bola aj prítomnosť polície. Podujatie malo pokojný priebeh a vzbudzovalo atmosféru národnej hrdosti a myšlienok na odkaz jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska – Milana Rastislava Štefánika.

Mužský evanjelický cirkevný spevokol z Brezovej pod Bradlom pod vedením Vladimíra Húsku zaspieval viaceré národné piesne oslavujúce slovenský národ a našich národných hrdinov. V rámci príhovorov, ktoré sa dotkli najmä pôsobenia Štefánika pri vzniku prvej samostatnej republiky, vystúpili napríklad za Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika Ján Tatara, predseda miestneho klubu Pavol Masaryk, riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa, poslanec mestského zastupiteľstva Peter Jančovič, ktorý na udalosti zastupoval primátora Mesta Piešťany a prvá podpredsedníčka správnej rady SMRŠ Mária Gallová. Socha Milana Rastislava Štefánika nám bude okrem tejto významnej osobnosti pripomínať aj jeho životné krédo Veriť – Milovať – Pracovať. Autorom busty je piešťanský umelec Andrej Chotváč.

IMG_8501IMG_8498IMG_8506

Reklama

„V Piešťanoch sme dnes odhalili plastiku Milana Rastislava Štefánika. Idea jej vzniku je v Piešťanoch od medzivojnového obdobia, ale z rôznych dôvodov nebola doposiaľ realizovaná. Pred približne troma rokmi sme sa rozhodli naplniť túto snahu a docieliť, aby sa aj Piešťany zaradili medzi mestá, kde sochy pripomínajúce generála Štefánika už existujú. Výber umiestnenia sme zvládli veľmi dobre, je to veľmi pekné miesto s krásnou scenériou. Celá iniciatíva vznikla v roku 2013 a myslím, že ak by ju nerealizoval náš klub čítajúci 20 – 30 členov, asi by už nikdy nevznikla,“ povedal o soche predseda miestneho klubu Milana Rastislava Štefánika Pavol Masaryk.

-lt/foto: lt, ad-

Populárne články