Connect with us

Aktuality

Skauti likvidovali smetisko vo svojom „novom“ dome

Published

on

Reklama

Piešťanskí skauti, potom čo opustili objekt v mestskom parku, už päť rokov prežívajú v provizórnom útočisku u jezuitov a stredisku Zrnko. Nečudo, že robili všetko preto, aby sa im podarilo získať vlastné priestory. Jedným z možných riešení ich priestorového problému, bol mestský objekt na Meštianskej ulici, kde sídlila kedysi autoškola. Na októbrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany, poslanci jednohlasne schválili predaj tejto budovy práve piešťanským skautom. Minulú sobotu 16. októbra sa konala brigáda, ktorej cieľom bolo vyčistiť priestory od neporiadku nahromadeného predchádzajúcimi nájomníkmi.

[singlepic id=5946 w=320 h=240 float=left]Skauti a skautky si vysúkali rukávy, vyzdobili svoje oblečenie nálepkami, ale aj reflexnými vestami z čias autoškoly, ktoré vo svojich nových priestoroch našli a pustili sa do upratovania. „Snažili sme sa ako sa najlepšie dalo vytriediť odpad na všetky separovateľné zložky. Bolo tu toho dosť veľa, ešte z čias autoškoly, ale aj po predajni, ktorá tu bola. Teší nás, že nám mesto, okrem toho že nám predalo objekt, pomáha aj s likvidáciou tohto odpadu,“ hovorí piešťanský skaut Jozef Streženec. Medzi skautami momentálne vládne nadšenie z toho, že majú vlastné priestory. Prečo museli opustiť objekt v mestskom parku a čo nasledovalo? „Náš skautský zbor po dlhú dobu využíval priestory poskytnuté rehoľou Školských sestier de Notre Dame, za čo sme im dodnes veľmi vďační. Tento starší dom bol pre nás ako stvorený jednak svojou polohou pri mestskom parku, kde sme mohli realizovať hry pre deti a jednak svojou veľkosťou. Rehoľníčky sa však rozhodli zrekonštruovať objekt a využívať ho pre vlastnú prácu s deťmi a mládežou. Už päť rokov preto pôsobíme na dvoch miestach v Piešťanoch, za ktoré patrí vďaka Mestu Piešťany a komunite Spoločnosti Ježišovej – jezuitom. Sú to však dve malé miestnosti, ktoré nie sú pre naše aktivity úplne vyhovujúce a okrem iného spôsobili pokles členov v 80. zbore skautov, ktorý bol v minulosti najväčším na Slovensku,“ vysvetľuje Jozef Streženec.

Reklama

[singlepic id=5937 w=320 h=240 float=right]Mesto Piešťany vyhlásilo súťaž na predaj objektu na Meštianskej ulici, v ktorej hlavným kritériom bola najvyššia ponúknutá cena. Do prvej obchodnej verejnej súťaže, s minimálnou cenou stanovenou znaleckým posudkom (142 733 €), sa neprihlásil nikto. Mestské zastupiteľstvo v druhej súťaži schválilo predaj budovy skautom, ktorí ponúkli 20 000 €, s podmienkou, že mesto má na nehnuteľnosť predkupné právo, v prípade, že ju budú chcieť skauti v budúcnosti predať.

„Vedeli sme, že trhová hodnota ďaleko prevyšuje našu ponuku a teda, že pre Mesto Piešťany je to skôr symbolická suma. Rovnako je však pravdou, že spoločenská hodnota, ktorú skauting komunite prináša, a ktorú bude môcť vďaka vlastnému skautskému domu prinášať vo väčšej miere, je najmä z dlhodobého pohľadu nevyčísliteľná,“ hovorí J. Streženec.

Reklama

[singlepic id=5943 w=320 h=240 float=left]Objekt nie je zrovna v najlepšom stave, je odpojený od vody, plynu a elektriny a najmä sociálne zariadenia si budú vyžadovať celkovú rekonštrukciu. „Otázkou je aký komfort chceme v týchto priestoroch dosiahnuť. Keďže objekt je už v našom vlastníctve, dá sa hovoriť aj o dlhodobejších investíciach. Všetko to však bude musieť byť postupné, keďže sme sa už kúpou značne zadĺžili. Pre nás je 20 000 eur veľká suma. Viac ako polovicu sme si museli požičať od Ústredia Slovenského Skautingu a od našich dospelých členov. Preto chceme aj týmto spôsobom povedať všetkým, ktorým nie je skauting v Piešťanoch ukradnutý, že by sme boli nesmierne vďační za akúkoľvek pomoc, či už finančnú alebo materiálnu,“ ďakuje a zároveň prosí Jozef Streženec.

Prioritou číslo jedna je momentálne opätovné pripojenie objektu na elektrinu, vodu a plyn a vyriešenie otázky kúrenia, aby sa dalo v novom skautskom dome existovať aj v zime. Skauti hovoria, že bude trvať niekoľko rokov kým dostanú budovu do komfortného stavu, avšak v momente ako vyriešia problémy s inžinierskymi sieťami a kúrením, plánujú sťahovanie. Keďže je im momentálne každé euro vzácne, plánujú finančnú zbierku a benefičné podujatia, ktoré by pomohli vyriešiť ich problémy.

Autor: ht  Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

[nggallery id=224]

Populárne články