Connect with us

Aktuality

Sobáše sa z reštaurácie Kursalonu zrejme presunú do Galérie Fontána

Published

on

Reklama

Prišlo mesto o obradnú sieň v Kursalone? Ako budú vyzerať sobáše v džezovom klube? Čo sa vlastne udialo presťahovaním Art Jazz Gallery? Hľadá piešťanská radnica nejaké alternatívy? Na tieto a ďalšie otázky sme sa pokúsili dať odpovede v nasledujúcich riadkoch.

[singlepic id=5718 w=320 h=240 float=left] „Najskôr sme nechceli reagovať v médiách, ale moji kolegovia z Kursalonu ma požiadali, aby som rôzne šumy uviedla na pravú mieru a doplnila informácie, ktoré verejnosť nepozná,“ vysvetľuje manažérka Kursalonu Adriana Drahovská. „Sobáše v Kursalone sa konajú už viac ako päť rokov v priestoroch reštaurácie, ktorej dominoval veľký barový pult. Viaceré páry z toho boli znechutené. Naša firma od roku 2005, kedy sme prevzali budovu do prenájmu, žiadala mesto, aby obrady presunuli inam. Ako podnikateľský subjekt sme totiž miestnosť počas sobášov nemohli využívať.“

Reklama

V Kursalone sa sobáši od roku 2004. Mestský úrad v Piešťanoch zrušil obradnú miestnosť vo svojich priestoroch v roku 2002 a sála bola prestavaná na kancelárie. Istý čas bol na sobáše využívaný priestor na najvyššom poschodí mestskej knižnice. Dostať sa do tejto budovy bez výťahu však bolo pre niektorých svadobných hostí veľmi problematické. Radnica tiež uvažovala o tom, že po rekonštrukcii KSC Fontána sa bude sobášiť v Galérii, ale napokon sa vedenie mesta v apríli 2004 dohodlo so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany na prenájme práve zrekonštruovanej reštaurácie, ktorá slúžila ako vinotéka a vináreň. Pár mesiacov nato však Slovenské liečebné kúpele Piešťany vypísali konkurz na prenájom celej budovy a jediným záujemcom bola spoločnosť Magna E.A., ktorá si v máji 2005 Kursalon aj prenajala.

„Dohoda o tom, že v sobotu sa reštaurácia premení na sobášnu sieň pre mega podnik, akým sú kúpele, nebola problémom, pre malú súkromnú spoločnosť však znamená veľkú záťaž. Za použitie priestoru na sobáše v sobotu popoludní platí mesto Kursalonu symbolických 3,33 eur ročne. Za túto sumu vyžaduje úpravu miestnosti, ktorú musia naši zamestnanci upratať, povynášať z nej stoly, uložiť stoličky, doniesť ťažký obradný stôl, zavesiť zástavy, nachystať ozvučenie a po ukončení sobášov miestnosť znovu uviesť do pôvodného stavu,“ pokračuje manažérka.

Reklama

[singlepic id=5719 w=320 h=240 float=right]Okrem toho musia upratovať aj toalety, na ktorých sa počas sobášov niektorú sobotu premelie aj sto ľudí. „Odráža sa to samozrejme aj na zvýšenej spotrebe vody a čistiacich prostriedkov, za ktorú nám nikto neplatí. Neraz sa dokonca stalo, že ľudia, vychádzajúci zo „sobášky“, sa ponúkali z občerstvenia, prichystaného pre platiacich svadobných hostí, ktorí mali prenajaté priestory veľkej sály. Alebo nám tu ponechávali prázdne škatule a fľaše, ktorými vítali svojich gratulantov,“ hovorí Adriana Drahovská. „Napriek týmto nepríjemnostiam dodržiavame dohodu a priestor pre sobáše je vždy pripravený. Minuloročná kríza sa však podpísala na návštevnosti aj u nás, najmä v zimných mesiacoch, preto sme sa rozhodli využiť možnosť, ktorá nastala po skončení Art Jazz Gallery a po dohode s International Jazz Piešťany sme poskytli reštauráciu na organizovanie džezových koncertov.“

Myšlienku zrealizovali prakticky z týždňa na týždeň a prvý koncert odohrali piešťanskí hudobníci už 24. septembra. „Mesto malo na riešenie problému s obradnou sieňou celé roky, ale my ako podnikatelia si čakanie nemôžeme dovoliť, trhové prostredie sa mení veľmi rýchlo,“ tvrdí manažérka.

[singlepic id=4993 w=320 h=240 float=left] „Sobáška“ ešte veľkou premenou neprešla, okrem obrazov na stenách pribudla iba časť nábytku, ďalších umeleckých diel a hudobných nástrojov z „džezartu“ a koncertné krídlo zo sály sa presunulo do reštaurácie. „V čase dušičiek a blížiaceho sa adventu máme aj my menej svadobných hostín v historickej Veľkej sále, preto sa sobáše v niektoré dni budú konať i tam. Ak to nebude možné, upravíme miestnosť reštaurácie tak, ako doteraz, “ uisťuje A. Drahovská. Príkladom je minulá sobota 16. októbra, keď sa v nej konal jeden obrad.

Podľa informácií od prednostky piešťanského mestského úradu Denisy Bartošovej, na riešení vzniknutej situácie už pracujú. Momentálne sa pripravuje vizualizácia a rozpočet riešenia sobášnej siene v priestoroch Galérie Fontána, tak ako to bolo plánované kedysi. Podklady by mali byť hotové v priebehu tohto týždňa a potom bude podľa prednostky nutné stanoviť, či a kedy by bolo možné toto riešenie. Vedenie firmy prevádzkujúcej Kursalon verí, že sa podarí situáciu vyriešiť ku spokojnosti všetkých, a že budú môcť v decembri zrealizovať v Kursalone naozajstnú premenu na „džezart.“

Autor: ht    Foto: Tomáš Hudcovič – hug(o)photo agency

Populárne články