Connect with us

Aktuality

Piešťany budú patriť veteránom. Concours d´Elegance v sobotu

Už dnes vo štvrtok 6. júna sa začnú na piešťanskom Kúpeľnom ostrove schádzať účastníci stretnutia historických automobilov Piešťanské Zlaté stuhy. Aktuálne je prihlásených 67 automobilov, ktorých majitelia sú zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska a Nemecka. Program má tradičnú skladbu, pričom domáci i návštevníci mesta si budú môcť nádherné veterány pozrieť v piatok v rámci tradičnej prezentácie na pešej zóne a v sobotu predovšetkým na večernej prehliadke Concours d´Elegance.

Published

on

Reklama

 

Do Piešťan by mali zavítať dva Fordy Model T z roku 1914. Jeden bude viesť Slovák Vladimír Moško a druhý Tomas Kaspar z Nemecka. Rok výroby týchto automobilov ich zaraďuje ako najstaršie, ktoré sa zúčastnia podujatia. Medzi top päť najstarších kúskov patria tiež Ford Model T Roadster z roku 1917, Cadillac Serie 57 vyrobený v roku 1918 a Fiat 501 z roku 1919.

Reklama

Vo štvrtok 6. júna sa účastníci začnú schádzať na Kúpeľnom ostrove, pričom večer absolvujú slávnostné zahájenie podujatiach. V piatok 7. 6. majú autá do roku výroby 1918 na pláne jazdu po okolí Piešťan na rovinatej trase o dĺžke približne 60 km. Ostatní účastníci absolvujú potulky regiónom v dĺžke cca 150 km, pričom ich čaká i návšteva kultúrnych pamiatok. Podvečer sa uskutoční predstavenie všetkých posádok na pešej zóne v Piešťanoch.

Reklama

V sobotu dopoludnia účastníci zrazu vyrazia na spoločný výjazd do okolia Piešťan. Popoludní budú autá vystavené na Kúpeľnom ostrove a podvečer sa môžete tešiť na vrchol podujatia v podobe moderovanej prehliady „Concours d’Elegance“ pred hotelom Thermia Palace.

 

Z histórie

Prvá prehliadka Concours d´Elegance sa konala v roku 1932.  Úvodný ročník súťažnej motoristickej jazdy s cieľom v Piešťanoch pripravil Klub slovenských automobilistov v spolupráci s Kúpeľmi Piešťany. Príjazd bol stanovený na 15. mája 1932. Zúčastnili sa jej jazdci z Čiech a Moravy, Poľska, Rakúska, Nemecka, Rumunska, Juhoslávie a zo Slovenska. Trať si každý mohol zvoliť ľubovoľne.  Podmienkou však bolo, že posledná etapa povedie do Piešťan cez Bratislavu alebo cez Žilinu, podľa toho, z ktorého smeru účastník išiel. Motoristi prešli od 150 – 500 km. Na druhý deň, 16. mája, sa uskutočnila prehliadka krásy, Concours d´Elegance. Slávnostný obed a spoločenský program sa konal v hoteli Thermia Palace.

Na 2. ročník  v roku 1933 sa prihlásilo 48 automobilov a 52 motocyklov. Príjazd do cieľa v Piešťanoch bol stanovený na 4. júna a súťaž krásy Concours d´Elegance sa uskutočnila 5. júna. Štvrtého ročníka, ktorý sa konal 1. a 2. júna 1935, sa zúčastnila i známa filmová hviezda, český komik, Vlasta Burian. Účastníci súťaže vtedy museli absolvovať 24-hodinovú jazdu, ktorej cieľ bol 1. júna pred hotelom Thermia Palace.

Zhoršujúca sa hospodárska situácia a zložitá politická klíma prispela k tomu, že 6. ročník, ktorý sa konal 5. – 6. júna 1937, bol na dlhú dobu posledný.  O obnovu súťaže sa v roku 1987 zaslúžil Veteran Car Club Piešťany a Vojtech Anderle st., už pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d´Elegance. Organizátorskú taktovku prebral predovšetkým Ján Horňák.

-red- Zdroj: piestanskezlatestuhy.sk, publikácia  „Od Zlatých stúh po Svetový rally“

Populárne články