Connect with us

Aktuality

Piešťanskú plaváreň majú naprojektovať nanovo

Published

on

Reklama
Reklama

O novej plavárni v Piešťanoch sa hovorí už roky. Doteraz sa minuli na prípravu štúdií a projektov desiatky tisíc eur. Naposledy radnica pod vedením primátora Tamajku vybrala dodávateľa projektovej dokumentácie, spoločnosť Silkat z Galanty.  Projektová dokumentácia od tejto firmy zrejme skončí v šuplíku, keďže sa ide pripravovať nová. Jej realizáciu má zastrešiť občianske združenie Bazén Piešťany.

Takto mal vyzerať projekt za primátora Cicutta. Riešili sa len vonkajšie bazény. Vizualizácia Proma

Samospráva za primátora Rema Cicutta riešila projekt Plaveckého centra, ktorý mal pozostávať z dvoch etáp. Prvou malo byť vybudovanie vonkajších bazénov. Na tie mala samospráva už aj projektovú dokumentáciu. Na plaváreň, ktorá mala byť druhou etapou, bolo vydané územné rozhodnutie. V roku 2014 bola zrealizovaná štúdia uskutočniteľnosti, ktorá ukázala, že dielo, tak ako je naprojektované, nie je uskutočniteľné. Náklady na prípravu štúdií a projektov sa blížili k 100-tisíc eurám.

Po nástupe primátora Miloša Tamajku zastupiteľstvo rozhodlo o zastavení plánov na realizáciu vonkajších bazénov a zameralo sa na realizáciu krytej plavárne,  po ktorej volali dlhé roky plavci, pólisti a športovci. Najskôr sa riešilo vybudovanie plavárne súkromným investorom, ktoré stroskotalo na tom, že sa mu nepodarilo zabezpečiť dostatočné finančné krytie svojho projektu. Rovnako dopadol aj zhodný projekt v Hlohovci, ktorý investor tiež nedokázal zrealizovať.

Samospráva sama nedokázala veci vyriešiť

Samospráva sa potom rozhodla zobrať veci do vlastných rúk. Radnica pod vedením primátora Miloša Tamajku kúpila štúdiu od spoločnosti KJA/Karol Jakubec Architekti, ktorá ju pripravovala predtým pre investora bazenprojekt. Zaplatila za ňu 18-tisíc eur. Následne vybrala dodávateľa na realizáciu projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Stala sa ňou spoločnosť SILKAT z Galanty, ktorá má v portfóliu problematický aquapark Galandia. 

Reklama

Vizualizácia projektu L. Struhára a spoločnosti Silkat. Pozostávať mal z 25 metrového bazéna, výukového bazéna, bufetu a wellness centra. Vizualizácia: SILKAT

Spoločnosť pripravila projektovú dokumentáciu, ktorá však minimálne v časti teplotechniky obsahovala viacero zásadných chýb, čo vyústilo v uznesenie zastupiteľstva, aby radnica túto projektovú dokumentáciu reklamovala a žiadala jej opravu. Po ťahaniciach sa tak udialo, ako kvalitne však bola opravená, nateraz nikto neprezentoval. Hoci zastupiteľstvo požadovalo projekt plavárne, ktorej realizácia by stála rádovo do 3,5 milióna, dodávateľ napokon predložil dokumentáciu, ktorej realizácia by presahovala 5 miliónov eur. Radnica cez dve zmluvy zaplatila spoločnosti za dokumentáciu takmer 70-tisíc eur.

S novým primátorom nový projekt, ktorý zabezpečia športovci

Primátor Peter Jančovič sa na konci júna vyjadril, že sa aktuálne rokuje s architektom Ladislavom Struhárom, spolumajiteľom spoločnosti Silkat, o prispôsobení projektu. „Bavíme sa o tom, či by ako autor projektu vedel tento prispôsobiť na požiadavky, ktoré v súčasnosti sú a na tú predstavu, ktorá v súčasnosti je. Tá predstava sa kreuje spolu s Asociáciou športových klubov a tiež so zástupcami vodných športov a v tom prebieha diskusia. To znamená, že sa snažíme stretnúť v tom aj s pánom Struhárom, či to vôbec vie upraviť,“ povedal na konci júna P. Jančovič. Podľa jeho slov je požiadavkou vypustiť množstvo prvkov, ktoré predražujú projekt ako átriá a podobne, pričom projekt by mal byť jednoduchší bez wellnessu, veľkej tribúny s jedných výcvikovým bazénom.

Ako dopadli rokovania sme sa pre týždňom pýtali hovorkyne mesta, odpoveď sme zatiaľ nedostali. Podľa našich informácií sa má však celá plaváreň projektovať nanovo. Prípravu projektu má zabezpečiť občianske združenie Bazén Piešťany, ktoré prevádzkuje bazén v bývalom hoteli Sĺňava. Jeho členmi sú dva plavecké kluby, vodnopólisti a Mesto Piešťany. Prípravu novej projektovej dokumentácie potvrdil Pavol Škodný, ktorý združenie zastupuje. Podľa jeho slov nový projekt, stále v lokalite vedľa futbalového štadióna,  bude postávať z 25 metrového osemdráhového bazéna v štandardoch FINA, výukového bazéna, malej tribúny a zázemia. Projektant má dielo navrhnúť tak, aby bolo možné v ďalšej etape ho rozšíriť aj o zábavnú a relaxačnú časť.

Združenie by malo pripraviť projektovú dokumentáciu až po štádium pre stavebné povolenie. Realizovať ju má spoločnosť Centroprojekt, ktorá má v portfóliu napríklad Letné kúpalisko v Hradci Králové, Športové relaxačné centrum v Uherskom Hradišti, bazénové technológie pre Gino Paradise Bešeňová, Aquacity Poprad, či aquparky v gruzínskom Tbilisi, alebo chorvátskom Poreči. Dokumentáciu má podľa slov Pavla Škodného financovať občianske združenie zo zisku podnikateľskej činnosti pri prevádzke bazénu v Adeli Centre v bývalom hoteli Sĺňava.

-th-

Populárne články