Connect with us

Aktuality

Peniaze z kraja pôjdu do Elektrárne, na amfiteáter i animoterapeutický priestor

Trnavský samosprávny kraj dnes zverejnil víťazné projekty, ktoré získajú podporu v rámci tohtoročného Participatívneho rozpočtu. V piešťanskom okrese sú tri. Elektrárenská záhrada očami študentov, Záchrana prírodného amfiteátra v Šípkovom – zastrešenie kamenného pódia a Animoterapeutický priestor. Kraj poskytne na každý z nich 4000 eur.

Published

on

Reklama

Prvenstvo v hodnotení získal projekt Elektrárenská záhrada očami študentov. Dostal 113 bodov zo 125 v rámci hodnotenia členmi deliberatívneho fóra, 36 hlasov v hodnotení 157 žiadateľov a 812 hlasov od občanov. V konečnom súčte to vo finále znamenalo 1. miesto.

Záchrana prírodného amfiteátra v Šípkovom – zastrešenie kamenného pódia získala od členov deliberatívneho fóra 105 bodov zo 125, od žiadateľov 30 hlasov a od občanov 889.

Reklama

Animoterapeutický priestor na Kláštorskej ulici v Piešťanoch ohodnotili členovia deliberatívneho fóra 85 bodmi, od žiadateľov dostal projekt 0 hlasov, avšak od občanov až 1369, čo mu vynieslo tretie miesto a získanie finančných prostriedkov na realizáciu.

Reklama

Nepodporené v okrese zostali projekty Požičovňa stimulačných hračiek pre deti (4.), Vráťme dinosaury na Prašník (5.) a NATREME TO! (6.).

Elektrárenská záhrada očami študentov – Priatelia Elektrárne Piešťany

Študenti odboru Záhradný dizajn na Spojenej škole Rakovice v rámci študentskej súťaže navrhnú riešenie piatej etapy revitalizácie záhrady národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany. Ich návrhy budú predmetom niekoľkotýždňovej výstavy v elektrárenskej galérii, kde bude môcť široká verejnosť podporiť svojho favorita. Víťazné riešenie vyberie odborná porota a študenti ho za pomoci komunity okolo Elektrárne Piešťany aj zrealizujú.

Záchrana prírodného amfiteátra v Šípkovom – zastrešenie kamenného pódia – Deti, príroda a zdravie

Cieľom projektu je zastrešenie kamenného pódia v prírodnom amfiteátri v srdci malej obce Šípkové ako súčasť jeho záchrany a zachovania. Prírodný amfiteáter skoro 30 rokov chátral, až v roku 2023 sa ho podarilo dobrovoľníkom z OZ Deti, príroda a zdravie čiastočne zachrániť, obnoviť jeho funkčnosť a zorganizovať prvú akciu s hojnou účasťou – divadielko pre deti. V záchrane amfiteátra chceme pokračovať a vytvoriť tak kultúrne miesto pre všetkých obyvateľov a návštevníkov obce. Za získané prostriedky plánujeme zastrešiť kamenné pódium drevenou konštrukciou, citlivo vsadenou do prírodného prostredia tak, aby tvorila príjemne pôsobiaci celok s okolitou prírodou a tiež aby sa budúci účinkujúci cítili príjemne a bezpečne. Postupnou záchranou prírodného amfiteátra vytvárame miesto na organizáciu rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí a tiež na stretávanie sa a spájanie všetkých generácii ľudí.

Animoterapeutický priestor – Úsmev pre druhých /Kláštorská 44, Piešťany/

Cieľom projektu je vybudovanie animoterapeutického priestoru v rámci exteriérovej infraštruktúry Modelového centra sociálnych služieb Usmejsa. Súčasťou bude vonkajšie vybavenie pre canisterapiu (terapiu psom), felinoterapiu (terapiu mačkou) a ďalšie druhy animoterapií. Pre návštevníkov bude k dispozícii výbeh s holandskými kozičkami, morčatami, zajacmi a sliepkami. Animoterapia pomáha rozhvoju jemnej a hrubej motoriky, výrazne pozitívne vplýva na psychiku a duševnú rovnováhu, podnecuje priaznicé sociálne cítenie a poznávanie, ovplyňuje správanie a dopomáha pri nácviku pamäti i koncentrácie, ako aj prispieva k pohybovej aktivite a hre či podnecuje verbálnu i neverbálnu komunikáciu.

-red- Zdroj:  tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Populárne články