Connect with us

Aktuality

Novú jadrovú elektráreň dnes prerokujú vo Veľkých Kostoľanoch

Published

on

Reklama

Kultúrny dom vo Veľkých Kostoľanoch dnes o 17:00 poslúži k verejnému prerokovaniu zámeru výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Predmetom rokovania bude predstavenie stavebných objektov a technologické zariadenia Jadrovou energetickou spoločnosťou Slovenska. Výstavba má podľa plánu začať v roku 2021 a elektráreň by mala byť uvedená do trvalej prevádzky v roku 2029. Jej minimálna životnosť je stanovená na 60 rokov a podobné elektrárne už stoja napríklad v USA, Rusku, Japonsku a Južnej Kórei.

Navrhovateľ výstavby by mal dnes zabezpečiť kvalifikovaný výklad o problematike. Na prerokovaní sa zúčastnia zástupcovia obcí Veľké Kostoľany, Dolný Lopašov, Červeník, Chtelnica, Nižná, Piešťany, Žlkovce, Dolné Dubové, Špačince, Jaslovské Bohunice, Dubovany, Kátlovce, Malženice, Radošovce, Madunice, Pečeňady, Trakovice, Drahovce, Ratkovce z okresov Piešťany, Hlohovec a Trnava.

Reklama

V roku 2014 bol realizovaný prieskum na vzorke 470 respondentov starších ako 18 rokov žijúcich v bezprostrednom aj širšom okolí plánovanej výstavby. Vyplynulo z neho, že s výstavbou novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc súhlasí a skôr súhlasí 63% obyvateľov dotknutého regiónu a 73% opýtaných obyvateľov žijúcich v lokalite do 10 km od plánovaného jadrového zdroja. Naopak s výstavbou nesúhlasí a skôr nesúhlasí celkovo 36% opýtaných a 26% obyvateľov obcí v bezprostrednej blízkosti. K otázke sa nevedelo vyjadriť zhodne 1% opýtaných.

-lt/foto: archív-

Reklama

Populárne články