Connect with us

Aktuality

Na svete je nová štúdia mestskej plavárne

Published

on

Reklama
Reklama

Plaváreň pri futbalovom štadióne bude vyzerať inak ako nechalo naprojektovať predošlé vedenie mesta na čele s primátorom Tamajkom. Napriek výhradám poslancov, ale aj iných odborníkov, samospráva vtedy prijala a zaplatila projekt z dielne Ladislava Struhára. Cena realizácie stavby mala byť až 5,5 milióna eur, čím sa opakovane nerešpektovali požiadavky, že finančný strop pre tento účel sú 3 až 3,5 milióna. Aktuálne je na svete nová štúdia plavárne z dielne spoločnosti Centroprojekt Group, ktorú si objednalo OZ Bazén Piešťany. To prevádzkuje 25 m bazén v bývalom hoteli Sĺňava. Jeho členmi sú plavecké kluby, vodnopólový klub a Mesto Piešťany.

Primátor Peter Jančovič informoval vo štvrtok 7. novembra na rokovaní mestského zastupiteľstva o novej architektonickej štúdii plavárne. Zástupcovia projekčnej spoločnosti ju predstavili vedeniu mesta, pracovníkom mestského úradu a zástupcom športovcov tento týždeň. Má ísť o 25 metrový osemdráhový bazén s hĺbkou 1,8 metra a rovnako bude súčasťou menší plavecký výukový bazén. Podľa vyjadrenie Pavla Škodného z OZ Bazén Piešťany je na svete konečne návrh, ktorý spĺňa požiadavky všetkých športovcov. V podobnom duchu sa na zastupiteľstve vyjadril aj primátor Peter Jančovič.

Predošlé projekty išli nad možnosti samosprávy

Po novom projekt nerieši relaxačnú a zábavnú časť. Má ísť o čo najjednoduchšiu funkčnú stavbu. Predošlý projekt kopíroval parametre z územného rozhodnutia, ktoré bolo vydané ešte za primátora Rema Cicutta. Rozhodnutie riešilo vnútornú aj vonkajšiu časť, avšak pre ekonomickú náročnosť sa v prvej fáze mala realizovať len vonkajšia. Cena vonkajších bazénov sa pohybovala i tak na možnosti mesta v „astronomickej“ výške, keď mala stáť cez 7 miliónov eur.  Zastupiteľstvo na prelome rokov 2014 a 2015 na základe štúdie uskutočniteľnosti, ktorá preukázala  ekonomickú neudržateľnosť plánovaného projektu, zámer výstavby vonkajších bazénov stoplo a chcelo sa sústrediť na vnútorný bazén. Po neúspechu rokovaní so súkromným investorom sa Mesto Piešťany rozhodlo, že bude riešiť projekt samé. Pre nerešpektovanie pripomienok to však dopadlo projektom, na ktorého realizáciu samospráva nemá prostriedky.

Reklama

Po realizácii štúdie hradenej z prostriedkov OZ Bazén Piešťany, sa majú v najbližšej dobe uskutočniť rokovania medzi kompetentnými, ako pokračovať ďalej. Otázkou je, či bude projekt pre územné rozhodnutie, ktoré sa bude musieť urobiť nanovo a následné stavebné konanie, pripravovať OZ Bazén, alebo sa aktivity ujme radnica. OZ Bazén Piešťany už pre niekoľkými mesiacmi deklarovalo, že je ochotné a schopné zrealizovať celú projektovú prípravu.

Firma realizujúca štúdiu más skúsenosti s aquaparkami plaveckými centrami

Podľa webovej prezentácie má spoločnosť Centroprojekt, ktorá stojí za štúdiou spolu s Arch-Z-Studiom už 94 rokov. V portfóliu má cez 5000 projektov a realizácií, pričom sa zameriava na energetické, priemyselné, vodohospodárske stavby, ale aj na aquaparky, bazény a občianske stavby. Firma projektovala napríklad Športové relaxačné centrum Uherské Hradište, bazénové technológie pre Gino Paradise v Bešeňovej, Aquacity Poprad, ale aj aquaparky v Srbsku, či Gruzínsku.

-th- Vizualizácie Centroprojekt – Arch-Z-Studio

 

Populárne články