Connect with us

Aktuality

Na Ahoji v lete lyžujú aj Taiwanci

Published

on

Reklama

Okolie Piešťan je česko-slovenskou kolískou lyžovania na tráve. Prvé jazdy v celej republike sa uskutočnili v roku 1977 na Bezovci, o tri roky neskôr usporiadala TJ Banka Piešťany prvé preteky v lyžovaní na tráve. Počas uplynulého víkendu (23. – 24. júla) sa na Ahoji stretlo 28 pretekárov zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Talianska a Taiwanu.

[singlepic id=16846 w=320 h=240 float=right]„Koná sa tu FIS Kids Cup, čo je najvyššia medzinárodná súťaž detí do 15 rokov. Taiwanci zatiaľ iba začínajú, budú sa tu celý týždeň učiť a potom sa presúvame na týždenný kemp pri Brne, kde sa stretnú deti z celého sveta,“ povedal tréner slovenskej reprezentácie v trávnom lyžovaní Ľubomír Masár krátko pred začiatkom druhého kola veľkého slalomu.

Reklama

V ňom už súťažia aj deti, ktoré majú menej ako 10 rokov. Rodičia ich svedomito pripravujú, dodávajú im odvahu, aby nemali strach pri pohľade na strmý kopec. Pády na tráve sú totiž tvrdšie ako na snehu, ale technika sa od zimného lyžovania príliš nelíši.

[singlepic id=16853 w=320 h=240 float=left]„Väčšinou všetci pretekári súťažia aj v zime. Trávni lyžiari využívajú zimné svahy ako tréning na leto, pretože sa nedajú robiť dva vrcholové športy naraz. Kedysi Alberto Tomba trénoval na trávnych lyžiach a na majstrovstvách sveta propagoval lyžovanie na tráve,“ vysvetlil Ľubomír Masár a dodal, že svah na Ahoji je na lyžovanie na tráve ideálny, najmä pre deti. „Je celkom mierny, takže v zime po ňom nepôjdete rýchlejšie ako v lete. Vynikajúce je, že sa tu dá brzdiť aj do protisvahu.“

Reklama

[singlepic id=16866 w=320 h=240 float=right]V Piešťanoch a okolí vďaka tomu vyrastá silná generácia letných lyžiarov. „Alex Jánoška z Banky v kategórii Bambini (predžiaci) suverénne vedie celý svetový pohár a môj syn Adam Masár z Piešťan je v kategórii mladší žiaci zatiaľ druhý. Vlani Slováci priniesli z majstrovstiev sveta juniorov v Iráne sedem medailí,“ chváli našu reprezentáciu jej tréner.

V nedeľu 24. júna sa na Ahoji uskutočnili aj Majstrovstvá Slovenska v lyžovaní na tráve mladších žiakov. Víťazom sa stal Adam Masár s časom 30.81 s, nasledovali Michael Gabovič (32.25 s) a Alex Jánoška (33.42 s). Všetci traja pretekajú za klub LK Remas Piešťany.

Výsledky a priebežné hodnotenie pretekárov nájdete na webe Slovenskej lyžiarskej asociácie.

[nggallery id=946]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články