Connect with us

Aktuality

Mesto rieši jedenásty dodatok zmluvy o nájme zimného štadióna. Dusno je najmä pre množstvo ľadohodín mládeže

Published

on

Reklama
Reklama

Nájomca zimného štadiónu, ktorým má byť podľa materiálu spracovaného na rokovanie mestského zastupiteľstva spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, žiada o jedenásty dodatok zmluvy. Pôvodná zmluva a desať dodatkov bolo uzavretých s firmou ŠHK37 Piešťany, ktorá vlani skončila v likvidácii a v rukách bulharského občana. Nová firma mala kúpiť športovú časť pôvodnej. Teraz žiada o zmenu zmluvnej strany a o umožnenie investície do šatní. Mesto chce do zmluvy preniesť podmienku so zmluvy s hokejovým zväzom o šiestich hodinách ľadu pre mládež. Zástupcovia mladých hokejistov požadujú okrem iného presnejšiu definíciu časov, kedy im má byť ľad poskytnutý. Práve táto „drobnosť“ vyvolala ostré slová na mestskej rade.

Zástupcovia HK Havrani navrhli na mestskej komisii, aby dodatok zmluvy obsahoval pasáž o tom, že ľad má byť bezodplatne poskytnutý práve tomuto združeniu zastrešujúcemu mládežnícky hokej v Piešťanoch, ale aj krasokorčuliarskemu klubu. Požadovali tiež, aby ľadová plocha pre malých hokejistov bola spravidla k dispozícii cez pracovné dni od 6:00 h do 8:00 h a od 14:00 h do 20:00 h.

Deti podľa HK Havrani nemajú dostatočný počet ľadohodín

Základný problém aktuálnej spolupráce medzi prevádzkovateľom štadióna a HK Havrani je podľa predstaviteľov združenia nedostatočné poskytnutie ľadovej plochy pre potreby mládežníckeho klubu HK HAVRANI. Túto skutočnosť podľa nich spôsobila zvýšená aktivita nájomcu súvisiaca s komerčným prenájmom ľadovej plochy „tretím stranám“. Ide o prenájmy pre reprezentácie SR20, SR18, reprezentačné zrazy, či turnaje, ale aj pre hobby hráčov, súkromné tréningy, či súkromné kempy a pod. „Priemer hodín v týždni (pondelok až piatok) určených pre mládež HK HAVRANI bol v rokoch 2014-2017 na úrovni cca 4,2 hodín denne. V prvom návrhu na september 2019 to bolo už len 3,6 hodín denne,“ vyjadrili sa zástupcovia HK Havrani na rokovaní komisie MsZ ešte pred rokovaním mestskej rady.

Na mestskej rade vystúpil poslanec Andrej Klapica, ktorý predniesol upravenú požiadavku mladých hokejistov, aby mali ľad popoludní k dispozícii v čase medzi 13:30 – 19:30 h. Jaroslav Lušňák, ktorý je konateľom firmy prevádzkujúcej zimný štadión, reagoval na rade slovami, že pri diskusii o ľadohodinách pre HK Havrani je veľa nejasností a zahmlievania, či účelových neprávd. Podľa neho navrhol kompromisy, ktoré Havrani neakceptovali. „Už som ustúpil, kde sa dalo, už nie je kde, jedine, že nebudem prevádzkovať zimný štadión, nech si to prevádzkujú oni. Všetko majú zadarmo, robia si nárok na časti, ktoré som ja za vlastné peniaze realizoval,“ tvrdil na mestskej rade J. Lušňák.

Reklama

V diskusii sa vyjadroval aj poslanec Remo Cicutto, bývalý primátor, za ktorého pôsobenia bola zmluva o nájme zimného štadióna uzatvorená. Podľa jeho slov bola zmluva v roku 2006 uzatvorená tak, aby to prevádzkovateľovi ekonomicky vyšlo a nie je teraz možné meniť podmienky. Tieto témy by ani neotváral, pokiaľ samospráva nechce zrušiť zmluvu. „Ak niečo nájomca zo zmluvy nesplnil zrušme ju, ale dopadneme tak, že to bude drahšie,“ tvrdil R. Cicutto.

Záznam diskusie z mestskej rady. Zdroj: zastupitelstvo.sk

V realite bola pôvodná zmluva nastavená tak, že nájomca sa zaväzuje k investíciam, pričom nájom bude symbolický 33 eur ročne. Samospráva mu mala na začiatku pomôcť s platbami za energie a dotovanie prevádzky malo postupne klesať. V realite sa však stal pravý opak, keď v posledných rokoch samospráva hradila všetky energetické prevádzkové náklady vo výške do 200-tisíc eur.

Primátor Jančovič reagoval na rôzne názory vyjadrením, že tieto spory nemôžu podľa neho ohroziť potenciálnu investíciu do šatní a chcel zvolať rokovanie, kde by si jednotlivé strany vyjasnili situáciu.

Jaroslav Lušnák na mestskej rade informoval, že hoci pôsobil v orgánoch združenia HK Havrani, ale od októbra z nich vystupuje.

Investícia do šatní má byť cez 200-tisíc eur

Nová spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany žiada zastupiteľstvo o schválenie investície do realizácie nových šatní z dotácie od Slovenského zväzu ľadového hokeja. O  to isté žiadala vlani spoločnosť ŠHK37 Piešťany, ktorá je v likvidácii.

Zastupiteľstvo vtedy schválilo uznesenie, ktorým bol udelený vedeniu mesta mandát rokovať so zástupcom ŠHK37 Piešťany o dodatku k základnej zmluve tak, aby realizované investície boli pri ukončení zmluvy prevedené na mesto v nulovej hodnote. Dôvodom bolo, že firma zaviedla do účtovníctva investície v dvoch prípadoch v násobne vyššom objeme ako mala chválené zastupiteľstvom. Napríklad nové osvetlenie štadióna malo stáť podľa štvrtého dodatku  165-tisíc eur a v účtovníctve si firma viedla sumu takmer 1,3 milióna eur.  Vznikla tak otázka ako je to možné a zároveň obava, že mesto bude musieť pri ukončení zmluvy neodpísané investície vyplatiť, hoci ich v takej výške neschválilo. Návrh jedenásteho dodatku túto situáciu rieši v zmysle uznesenia, i keď v ňom nie je úplne jasné, ktorých investícií sa presne týka pri množstve dodatkov ako postupne pribúdali.

Zastupiteľstvo vlani schválilo predbežný súhlas s investíciou do šatní. Úplný súhlas nedalo, lebo neboli známe   bližšie informácie. Teraz je spracovaná projektová dokumentácia, podľa ktorej by nové kabíny mali stáť cez 200-tisíc eur. Stále však nie je jasné či prevádzkovateľ dotáciu dostane a aké budú zmluvné podmienky pri jej udelení.

Definitívu o tom ako má jedenásty dodatok vyzerať a čo všetko bude obsahovať majú dať poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva na svojom rokovaní vo štvrtok 26. septembra.

-th- Ilustr. foto: -lt-, -pb-

Populárne články