Connect with us

Aktuality

Mestá a obce protestne zhasnú svetlá

Vedenie Mesta Piešťany sa pripája k spoločnému vyhláseniu a protestnej iniciatíve Združenia miest a obcí Slovenska. Dnes večer na pol hodinu zhasnú svetlá v Mestskom parku. ZMOS hovorí, že vláda neposkytuje rýchlu a efektívnu pomoc s cenami energií. Ministerstvo hospodárstva informovalo, že dotačnú schému spustí vo februári a ministerstvo školstva navyšuje prostriedky pre úhradu energií školám.

Published

on

Reklama
Reklama

Komora miest ZMOS apeluje na vládu, aby sa zaoberala vážnou situáciou v samospráve, ktorá súvisí s energetikou, ekonomikou a negatívnymi dopadmi legislatívnych zmien. Vyzvala svojich členov, aby vo svojich obciach a mestách zverejnili nasledovný oznam: „Vážení obyvatelia, pripájame sa k celoslovenskej iniciatíve Mestám a obciam zhasína nádej, podľa ktorej sa dnes 30. januára 2023, v čase od 19.00 hod. do 19.30 hod. demonštratívne zhasneme časť verejného osvetlenia a dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády, a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády.“

O tom, že vláda pomôže samosprávam zvládať energetickú krízu, informovali jej predstavitelia po spoločnom rokovaní v polovici novembra. Od 1. januára do 31. marca má byť cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne na 99 eur za megawatthodinu. Osemdesiat percent nákladov nad strop preplatí štát.

Ministerstvo hospodárstva informovalo, že v priebehu februára 2023 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny, kde oprávnenými žiadateľmi budú aj samosprávy. Ministerstvo školstva zase informovalo o navýšení prostriedkov pre školy. Tie by mali dostať prostriedky na úhradu zvýšených cien energií pre tento rok, ale aj kompenzáciu za vyššie náklady v roku 2022.

Predstavitelia ZMOS v tlačovej správe, ani Mesta Piešťany v ozname na webovej stránke mesta, neuviedli, aké konkrétne kroky vykonali pre zníženie spotreby energií a tým aj zníženie nákladov.
-th-

Reklama

Populárne články