Connect with us

Aktuality

Letisko hľadá strategického investora

Published

on

Reklama

V dohľadnej dobe vyberú akcionári Letiska Piešťany strategického investora. Dohodli sa na tom 27. júna na valnom zhromaždení spoločnosti a určili členov výberovej komisie. V súčasnosti majú podiel v Letisku Piešťany Ministerstvo dopravy SR, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Piešťany. Investor by mohol priniesť potrebný kapitál alebo prevziať kontrolu nad celou spoločnosťou.

[singlepic id=16080 w=320 h=240 float=left]Primátor Remo Cicutto na poslednom mestskom zastupiteľstve poslancov informoval, že letisko hospodári s pasívnym saldom. „Je v červených číslach už tretí rok. Podarilo sa nám zlepšiť túto bilanciu, ale až pre tento rok v tom, že po mojich osobných rokovaniach so štátnym tajomníkom, ministerstvo dopravy ako tretí akcionár opätovne finančne posilňuje v tomto kalendárnom roku prevádzku letiska,“ povedal primátor.

Reklama

Podľa riaditeľa spoločnosti Letisko Piešťany Františka Vargu dosiahla hospodárska strata vlani výšku 832 876 eur. „Výnosy za rok 2010 boli vo výške 566 741 eur, z toho 131 955 eur zaúčtovaná časť investičnej dotácie ministerstva dopravy poskytnutej v minulých obdobiach, 80 000 eur účelová prevádzková dotácia z ministerstva na výkon bezpečnostnej kontroly, 164 259 eur tržby z letových činností vrátane predaja leteckých pohonných hmôt a 190 527 eur tržby z ostatných činností (nájmy, predaj energií, atď.),“ upresnil František Varga.

„Malé letiská momentálne prežívajú len vďaka štátnym dotáciám. Tie však smerujeme nevhodne. Každý jeden cestujúci, ktorý odletel či priletel na Letisko Žilina, stál štát v roku 2010 v priemere 154 eur. V Poprade to bolo 56 eur a Piešťanoch 50 eur,“ uviedol v tlačovej správe minister dopravy Ján Figeľ.

Reklama

Piešťanské letisko je v súčasnosti na svoj pôvodný účel využívané len málo. Nelieta sem žiadna pravidelná letecká linka. Potenciálnu „bránu do regiónu“ využívajú najmä firmy pre biznis lety, kúpeľní hostia prilietajú len zriedka. „Veľmi rád by som videl, že letisko prosperuje, pretože si myslím, že má význam pre celý región. Nielen pre turizmus, ale aj pre priemysel,“ povedal riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz. Žiadne rokovania o dovoze kúpeľných hostí však podľa jeho slov s vedením letiska neprebiehajú.

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články