Connect with us

Aktuality

Hotelová akadémia hostí medzinárodnú konferenciu o vode

Published

on

Reklama

Vo štvrtok 20. októbra sa v piešťanskej hotelovej akadémii začala medzinárodná konferencia s názvom Voda a klimatické zmeny. Zišli sa na nej zástupcovia stredných odborných škôl a vzdelávacích zariadení so zameraním na pôdohospodárstvo z dvadsiatich štyroch krajín Európskej únie.

IMG_0954

Reklama

Konferenciu slávnostne otvorili v priestoroch školy o deviatej hodine. Po príhovore a privítaní hostí prišli na rad samotné odborné prednášky v angličtine. Prvou bola prednáška predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibora Mikuša, ktorý sa venoval vodným zdrojom v TTSK.

„TTSK je naozaj bohatý na vodu a na všetky podoby jej využitia. V TTSK je časť vážskej kaskády a tiež najväčšia vodná elektráreň Gabčíkovo. Voda je prítomná aj v každom výrobnom podniku. Je to surovina, ktorú, samozrejme, potrebujeme ku každodennému životu a bez ktorej by sme nemohli žiť. Svetoznáme Piešťany sú synonymom využitia liečebných vlastností vôd. Sám som tu pred tridsiatimi piatimi rokmi zažil, že som prišiel s barlou a po troch týždňoch som behal osem kilometrov,“ povedal župan Tibor Mikuš.

Reklama

IMG_0947

Počas dňa sa hostia dozvedeli okrem iného viac o klimatických zmenách, vzťahu pôdy a vody či o vplyve vody na život včelstiev. Počas dopoludnia viedli prednášky renomovaní vedeckí pracovníci – bývalý minister životného prostredia László Miklós, meteorológ Pavel Šťastný, predseda Ovocinárskej únie SR Marián Varga a mnohí ďalší. Konferencia, ktorej sa zúčastnilo asi sedemdesiat hostí, sa niesla v znamení vody nielen v sále, ale aj za oknami – počas dopoludnia pršalo.

„Je potrebné, aby sa aj za zmenených podmienok zachovala produkcia potravín a vhodné životné prostredie. Tomuto musia stredné odborné školy prispôsobovať aj svoje školské vzdelávacie programy,“ uzavrela národná koordinátorka stretnutia EUROPEA International a súčasne riaditeľka SOŠ Rakovice Mária Múdra.

-vv-

Populárne články