Connect with us

Aktuality

Deti môžu získať rehabilitačný pohyb

Osem rodín s rizikovým dieťatkom získa pobyt v rehabilitačnom centre AXIS Medical v rámci ďalšieho kola projektu Poradňa pre rizikové deti.

Published

on

Reklama

Narodenie dieťatka je pre väčšinu z nás tá najšťastnejšia udalosť v rodinnom živote. Situácia sa však diametrálne líši, ak s dieťatkom nie je všetko v poriadku. Hoci sa pri pôrode môže situácia veľmi rýchlo skomplikovať, nik si nechce pripustiť, že sa mu môže narodiť dieťatko so zdravotným znevýhodnením. Už počas tehotenstva niektorí rodičia musia čeliť nečakanej situácii, keď im lekár oznámi diagnózu dieťatka. Títo rodičia však už pri pôrode vedia, čo ich čaká a sú tak aspoň teoreticky pripravení na novú situáciu. Po narodení zdravého dieťatka sa však situácia niekedy zmení a rodičia si všímajú signály, ktoré naznačujú, že čosi nie je v poriadku. Niektoré z týchto detí spadajú do skupiny rizikových detí vďaka odporučeniu od pediatra, mnohé sa tam dostanú časom, lebo rodičom samotným sa niečo na vývoji ich dieťatka nepozdáva. U rizikových bábätiek netreba čakať na to, či dieťa dobehne svojho rovesníka, ani netreba nechávať nič na náhodu.

Ťažkú situáciu zažili aj rodičia Amálky. Po narodení malej princeznej ich čakalo prekvapenie – diagnóza obštrukčný 3-komorový hydrocefalus. A začal kolotoč vyšetrení, operácia na zavedenie shuntu a keďže rodičia nechceli vyčkávať, začali hľadať. Aby toho nebolo málo, Amálke bola diagnostikovaná ľavostranná hemiparéza. Pri hľadaní informácií rodičia s malou Amálkou narazili na naše centrum a dostali sa do starostlivosti odborníkov v AXIS Medical. A dobre urobili, pretože Amálka toho stihla už viac ako dosť. Čo za ten čas dosiahla? Lepšie používa ľavú ruku, má lepší a silnejší úchop a držanie predmetov v ľavej ruke, tiež lepšie rozpráva, rozšírila sa jej slovná zásoba a používa ucelené vety. Zlepšila sa zraková kontrola pre ľavú stranu a tiež samostatná chôdza. A viete, ako ju charakterizujú jej terapeuti? Je to malá generálka, ktorá vie 100+1 spôsobov ako uniknúť z ťažkých úloh. To všetko vďaka svojim rodičom, ktorí neváhali, nečakali a konali. A robia tak dodnes, pretože okrem terapií v AXISe Amálka navštevuje hodiny hipoterapie, tanca a spevu, atď.

Reklama

V SR neexistuje služba pre rodičov, ktorí si uvedomujú, že s ich dieťatkom je čosi v neporiadku. Vidia, že ich dieťa nenapreduje tak, ako jeho rovesníci, cítia, že čosi nie je v poriadku a v tom lepšom prípade sa po odoslaní pediatrom na odborné pracovisko dozvedia, že dieťatko to určite dobehne a netreba sa znepokojovať. V drvivej väčšine sa tieto slová aj naplnia, ale čo tá menšina rizikových detí? V rehabilitačnom centre AXIS a Nadácii AXIS sme sa zamerali na deti, u ktorých sa objavili rizikové faktory práve na strane dieťaťa: nízka pôrodná hmotnosť, predčasný pôrod, pôrodná trauma, chronické ochorenia, genetické syndrómy alebo iné zdravotné postihnutie. S dlhoročnými skúsenosťami našich terapeutov z AXIS Baby oddelenia a spoločne s našimi partnermi Nadáciou Jána Korca a OZ Malíček sme sa preto rozhodli pripraviť projekt, ktorý by pomohol rizikovým deťom využiť tento vzácny čas do veku dvoch rokov a dal im šancu dobehnúť svojich zdravých rovesníkov.

Reklama

Zdravotníckym odborníkom by sme mali dôverovať, ale ruku na srdce. Máte niekoľkomesačné dieťa, nepozdáva sa Vám jeho vývoj a lekár stále hovorí, že to dobehne, treba vyčkať? Tak nasledujte kroky Amálkiných rodičov a nestrácajte drahocenný čas a prihláste sa do nášho projektu Poradňa pre rizikové deti.

Náš projekt je formou pobytovej včasnej intervencie. Je prístupom resp. spôsobom riešenia dôsledkov zdravotného postihnutia založeného na tímovej spolupráci špecialistov – fyzioterapeuta, neurológa, logopéda, ergoterapeuta, psychológa a ďalších odborníkov.

Šancu má osem záujemcov – detí vo veku od 1do 18 mesiacov, ktorým uhradíme 5-dňovú rehabilitáciu v rehabilitačnom centre AXIS Medical.

Podmienkou projektu je, aby sa jednalo o rizikové dieťa vo veku od 1 do 18 mesiacov, ktoré neabsolvovalo rehabilitáciu v AXIS Medical.

Termín rehabilitácie v AXIS
17.6.-21.6.2024
Uzávierka prihlášok
1.6.2024

Svoje prihlášky do projektu môžu záujemcovia posielať prostredníctvom nasledujúceho formuláru https://www.nadaciaaxis.sk/projekty/poradna-pre-rizikove-deti-2024-ii/

TS Nadácia AXIS

Populárne články