Kanoistika: ŠK Kajak zabodoval v Račiciach, mladí pretekári vybojovali až 15 medailí

Vodný kanál v Račiciach v Českej republike zažil počas 13. až 15. mája prvú veľkú previerku mládežníckych kajakárov a kanoistov, počas závodu sa stretli najlepší pretekári z Čiech a Slovenska. Náročnosť pretekov potvrdzuje aj účasť, kde sa v niektorých kategóriách stretlo aj viac ako 80 kajakárov. Športový klub KAJAK Moravany nad Váhom reprezentovali dohromady 16 pretekári, ktorí si v tejto silnej konkurencii vypádlovali až 15 medailí, medzi nimi 5 krát zlato, 6 strieborných medailí a v štyroch prípadoch dosiahli na bronz.

13237864_1120163701339443_1321160825628040331_n

Preteky boli náročné nielen počtom štartov, ale aj prísnym systémom, kde hlavne tí najmladší  pretekári získali prvé skúsenosti s postupovými jazdami, systémom medzijázd, C, B a A finále či štartami zo štartovacích blokov. Jednotlivé štarty neuľahčovalo ani počasie, ktoré bolo často veľmi veterné a studené. Išlo o trojdňový pretek na 200, 500, 1000, 2000 a 3000 metrovej trati.

Sobotňajšie preteky navyše skomplikovali črevné problémy viac ako 200 pretekárov, kde sa dokonca uvažovalo o celkovom zrušení pretekov, ale našťastie došlo len k 4 hodinovému posunu a zrušeniu disciplín na 3000 metrov. Na pretekoch ŠK KAJAK dominoval hlavne v spojenej  kategórii  C1 a C2 kadetky a juniorky, kde  si priniesli najviac ocenení.
Lucia Valová si vypádlovala v C1 500 metrov 2. miesto a v C1 200 metrov 5. miesto. V C2 200 a 500 metrov spolu s Martinou Havrilovou zvíťazili. Martine Havrilovej patrilo aj 4. miesto v C1 200 metrov a 6. miesto v C1 500 metrov Silvia Moravčíková prišla na 3. mieste v C1 500 metrovej trati a na 7. mieste v C1 na 200 metrov. Spolu s Nicki Fickom dopádlovali na 2. mieste v C2 200 aj 500 metrov.

13178909_1120169311338882_98825483569852957_n

Nováčik Tamara Balážová (12 rokov) obsadila v tej istej kategórii s Viktoriou Ikreniovou 5. miesto v C2 500 metrov. Veľký posun dopredu ukázal aj Peter Kizek, ktorý v C1 obsadil 6. miesto na 500 a 7. miesto na 1000 metrov. Spolu s Dominikom Krutákom v C2 prišli na 5. mieste na 500 metrovej trati a na 6. mieste na 1000 metrovej trati.

Lukáš Valo získal ako mladší kadet v B finále 2 x prvé miesto na 500 aj 1000 metrovej trati. Michal Szobolovsky postúpil na 500 metrovej trati do B finále, kde vybojoval 6. miesto. Richard Jahoda z rozjazdy žiaľ nepostúpil, ale ako mladší žiak podal svoj maximálny výkon. Medzi kajakármi patril medzi najúspešnejších Martin Chalás, ktorý si priniesol zlato z 500 metrovej trati a 2x bronz v K1 2000 metrov a K2 spolu s Dominikom Doktoríkom na 1000 metrovej trati. K medailistom sa pridala aj Romana Švecová s 2. miestom v K1 na 500 metrovej trati a na 1000 metrov sa jej ušlo tesné 4. miesto v K2, v K1 2000 metrov prišla na 6. mieste. Výbornou jazdou na 1000 metrovej trati si určite zaslúžil bronz aj Anton Pernisch spolu s Jurajom Kukučkom.

13237846_1120181268004353_6628894061068656321_n

Tatiana Trakalová si priniesla 2 krát 5. miesto na K1 2000 metrov a  aj K2 500 metrovej trati spolu s Emou Bednárovou. Okrem toho získala aj 9. miesto v A finále na 500 metrov. Ema Bednárová prišla v B finále na 4. mieste a na dlhej trati na 14. mieste Lucia Prouzová mala najbližšie k medaile v K2 s Dagmar Čulenovou na 200 metrovej aj 500 metrovej trati, kde prišli na peknom 5.mieste. V singlových disciplínach obsadila 7. miesto v A finále na 500 metrov a 4. miesto v B finále na 200 metrov.

Jednou z najpočetnejších kategórii boli žiaci 13-14 roční, kde išlo na rozdiel od Slovenska o spojenú kategóriu. Matej Danáš preto musel zabojovať zo všetkých síl, aby sa spomedzi približne 80 pretekárov dostal do finálových jázd. Na 1000 metrovej trati obsadil 5.miesto v C finále a v K2 spolu s Bogya Balintom 2. miesto 500 metrov v B finále. Spomedzi 13 ročných pretekárov patril určite k tým najlepším a budúci rok má tak veľkú šancu priniesť si aj nejakú medailu. Najbližším pretekom sú už tento víkend Majstrovstvá Slovenska na dlhých tratiach v Trenčíne, kde sa stretnú kajakári a kanoisti od 13 rokov na 5000 metrov dlhej trati.

-lt/Zdroj a foto: ŠK KAJAK-