Cyklistika: Jozef Metelka vyhral časovku aj preteky s hromadným štartom

Juhoafrický Pietermaritzburg hostil od 6. do 8. mája Svetový pohár v cestnej cyklistike zdravotne znevýhodnených športovcov UCI. Medzi štartujúcimi v kategórii MC4 bol aj piešťanský cyklista Jozef Metelka, ktorý vďaka vynikajúcemu výkonu dokázal vyhrať časovku a následne i preteky s hromadným štartom. Svojich súperov navyše porazil s obrovským náskokom čím pred paraolympiádou v brazílskom Riu potvrdil svoju formu.

13179211_511722389013136_6021876100113687896_n

„Po daždivom začiatku prvého dňa pretekov som čakal v hotelovej hale na čas, kedy pôjdem na závod. Cesty v tej chvíli nevyzerali lákavo pre jazdu, ale dážď postupne ustal a povrch vyschol. Skočil som na bicykel, aby som sa zahrial, naštartoval nohy a po niekoľkých wattov ma čakalo 10 sekúnd na štartovej čiare. Dráha bola suchá a cítil som, že môžem ťahať o niečo silnejšie ako zvyčajne. Po 25 kilometroch som získal prvé zlato z cestného závodu sezóny a ešte v dobrej nálade, že nebudem musieť čistiť bicykel, som sa vrátil do hotela relaxovať a prebrať taktiku na ďalší deň. Bola jednoduchá. Striasť pelotón, ísť sólo, a to sa mi podarilo. Po prvej časti pretekov v skupine a krátko potom, po úniku dvojčlennej skupiny som sa pokúsil o sólo únik. Našťastie pre mňa, nedostal som defekt a ani som nespadol na mokrom povrchu. Cez cieľovú čiaru som prešprintoval a mohol si užívať hneď dve zlaté medaily v prvom kole tohto ročníka UCI Paracycling Road World Cup. Rád by som poďakoval organizátorom za ich tvrdú prácu a za to, že z tejto udalosti urobili krásny zážitok pre nás všetkých. Dbali na bezpečnosť jazdcov, závod bol dobre pripravený a dúfam, že tento trend bude pokračovať aj po nadchádzajúce roky. Ďakujem,“ zhodnotil závod na svojom blogu Jozef Metelka.

13151781_511722472346461_1708578836598718912_n

Jozef Metelka zvládol v sobotu 7. mája 24,6 kilometra dlhú časovku za 34 minút a 42 sekúnd. Priemerná rýchlosť piešťanského cyklistu bola viac ako 45 kilometrov za hodinu. Juhoafrického pretekára Garyho Coetzeema zdolal o 3:35 minúty a pred Írom Jerrym Toweyom si vypracoval náskok 4:42 minút. Preteky s hromadným štartom boli na pláne nasledujúci deň a na šiestich pretekárov čakalo 11 okruhov v celkovej dĺžke 67,7 kilometra. Jozef Metelka zvládol trať čase 1:37:23 a Kostaričana Leonela Solisa a Íra Toweya zdolal po úniku o celé jedno kolo.