Connect with us

Koktail

Za Elektrárňu bojoval osem rokov, otvorená bola iba dva, no stále v ňu verí

Published

on

Reklama

Za Elektrárňu bojoval osem rokov, ako projekt žala úspechy na architektonických fórach, po dvoch rokoch ukončila prevádzku. Ján Orlovský ale verí, že všetka snaha mala zmysel a technická pamiatka, ktorá v roku 2016 slávi 110. narodeniny, bude opäť slúži svojmu novému účelu – ako vzdelávacia a kultúrna inštitúcia. Prínos k jej obnoveniu mu vyniesol aj Cenu primátora Piešťan pre Kultúrnu osobnosť roka 2014. Bývalý hovorca Západoslovenskej energetiky, ktorej historický objekt patrí, nám porozprával, ako vlastne celá myšlienka vznikala, ale dozvedeli sme sa aj, čomu sa venuje v súčasnosti, a tiež, čo ho ešte spája s Piešťanmi.    

„O obnovení Elektrárne sme začali hovoriť už v roku 2006, pri príležitosti jej stého výročia, no samotná realizácia trvala až do roku 2014,“ spomína na prvé kroky k súčasnému stavu budovy na Staničnej ulici. „Dva roky som len presviedčal vedenie, že by sme mali niečo robiť.“ Nakoniec sa kompetentní zo ZSE rozhodli, že z piešťanskej Elektrárne sa stane miesto pre vzdelávanie detí a mládeže. „Tak som si povedal, že by bolo dobre, keby sa do projektu zapojili mladí ľudia,“ hovorí Ján Orlovský. „V roku 2008 sme vyhlásili študentskú architektonickú súťaž. Prihlásilo sa 64 študentov v 24 riešiteľských kolektívoch.  Až taký záujem sme skutočne nečakali.“

Reklama

Ale nakoniec mali vraj šťastie – nielen na kvalitu projektov, ale aj komisiu, ktorá práce vyberala i samotných realizátorov, pretože prejavovali veľkú úctu k technickým pamiatkam.  „Trinásť kolektívov naplnilo myšlienku súťaže a víťazi – Michal Ganobjak s Vladom Hainom potom so svojím študentským projektom obehli svet,“ vysvetľuje. Účasť na tejto súťaži víťazov dokonca priviedla k ich súčasnému pôsobeniu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity: „Vtedy to boli tretiaci študenti, dnes sú to odborní asistenti s PhD titulom.“

Reklama

Architekti Michal Ganobjak a Vladimír Hain s Jánom Orlovským (v strede)

Ich projekt bol prvou študentskou prácou, ktorá bola v roku 2014 nominovaná na CE.ZA.AR – Cenu za architektúru spomedzi 106 uchádzačov. „Unikla im o chlp, ale bolo úspechom, že sa vôbec ako študenti dostali do nominácie,“ myslí si bývalý hovorca ZSE. O obnove technickej pamiatky v tom čase informovali tiež všetky odborné portály a časopisy. Úspešní so svojím projektom boli jeho autori i v zahraničí – získal napríklad 2. cenu na architektonickej súťaži SAIE v talianskej Bologni, v európskej BEFFA 2014 – Building Efficiency Awards 2014 v kategórii Rekonštrukcie si odniesli tvorcovia projektu prvú cenu, ale ušli sa im aj domáce tituly – Cena Dušana Jurkoviča, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska, nominácia na Stavbu roka 2014 s druhým miestom v diváckom hlasovaní,  Fénix – pamiatka roka od Ministerstva kultúry SR a cenu za najlepšiu fasádu im udelil aj výrobca omietok Baumit.

Práve fasáda bola jedným z najťažších „orieškov“ stavby, ktorej realizácia si vyžiadala dva roky a stála viac ako dva milióny eur: „Robila sa tam ťažká práca. Vodovzdorný náter vôbec nešiel dolu, skúšali sme piesok aj chémiu, ale nakoniec ho bolo treba oškrabovať ručne špachtľami. Cez leto škriabali aj sami projektanti ako brigádnici.“ Problémy nastali aj pri kopaní zázemia, kde našli doslova “studňu“ nafty, ktorú bolo treba vyviezť na špeciálnu skládku. „Musím oceniť veľkú pomoc od mesta Piešťany a geniálnym susedom bol pán Tatara, ktorý so svojou rodinou všetko trpezlivo znášal, hoci im stavba ubrala svetla zo záhrady, keď sme postavili na jeho strane osemmetrový múr,“ oceňuje zásluhy všetkých zúčastnených.

Prínos Jána Orlovského k zachovaniu a využitiu tejto významnej historickej pamiatky zasa potvrdili obyvatelia mesta nomináciou a primátor udelením Ceny za Kultúrnu osobnosť roka 2014.

Práve v tomto roku, keď Elektrárňu uviedli do života, však držiteľ ceny svoje pôsobenie v ZSE ukončil. Nový šéf predstavenstva mal vlastnú predstavu o tom, ako má fungovať jeho kancelária, tak sa rozlúčili.

Nakrátko sa stal hovorcom strany # Sieť, ale vo vysokej politike sa veľmi nezohrial: „Pomôcť s novým projektom Rada Procházku ma lákalo, vyzeralo to dobre. Ale chemicky sme si s Radom nesadli, po ôsmich mesiacoch sme sa rozišli, takže to nebolo ani jedno tehotenstvo,“ s vtipom spomína na svoje pôsobenie v politike.

„Potom som sa prihlásil na tender, vypísaný Nadáciou otvorenej spoločnosti, čo bola výzva, pretože tretí sektor a ľudské práva sú u nás tak trochu v úzadí,“ objasňuje Ján svoje súčasné pôsobisko. Nadácie Open Society alebo otvorenej spoločnosti zakladal po celom svete americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Napriek svojmu veku (85 rokov) je finančník stále aktívny a venuje sa aj novým projektom. Nadácia na Slovensku pôsobí od roku 1992, v súčasnosti ako správca fondov EEA a venuje sa aj ochrane ľudských práv. Najsilnejšie sa v poslednej dobe zviditeľnila Výzvou k ľudskosti, ktorú v septembri 2015 podpísalo 12-tisíc ľudí a kampaňou proti nenávisti v online prostredí, ktorej videá mali viac ako milión zhliadnutí.

IMG_6290Aj keď je ako šéf nadácie Ján Orlovský v svojej súčasnej pozícii spokojný, o Piešťanoch hovorí s nostalgiou a rozmýšľa nad tým, že sa do mesta, kde prežil veľkú časť života, znovu vráti: „Hoci som sa tu nenarodil, bývali sme tu od mojich piatich rokov.“ Otec začal pracovať ako vývojový inžinier v Tesle Piešťany a mama v piešťanských kúpeľoch. Celé detstvo i študentské roky na gymnáziu tak strávil v našom meste a druhým domovom mu ako plavcovi bola aj EVA. Až štúdium na vysokej škole ho zavialo do Bratislavy a potom do sveta. Viac ako desať rokov totiž strávil v diplomatických službách, z toho sedem na slovenskej ambasáde v USA.
elektrarna2elektrarna pokusS Piešťanmi ho tak nespája iba Elektrárňa, ktorej činnosť po necelých dvoch rokoch ukončil súčasný správca – Nadácia ZSE. Víťaz tendra na jej ďalšie prevádzkovanie, Komunitné centrum Nitra, tu má vytvoriť centrum pre zážitkové vzdelávanie v oblasti vedy, techniky a umenia.  Hoci Ján Orlovský už v energetike nepracuje, osud tejto pamiatky, ktorej venoval roky života, mu nie je ľahostajný. Mrzí ho, že Elektrárňu zatvorili pred prázdninami, kedy ešte mohla byť využitá, a keďže podľa vlastných slov pozná aj budúcich nájomcov, určite plánuje sledovať i naďalej, ako sa „jeho dieťaťu“ v Piešťanoch bude dariť.

-ad-, ilustr. foto: archív PNky, archív J. Orlovského, www.elektrarnapiestany-zse.sk

Populárne články