Connect with us

Koktail

Semester na univerzite v Malajzii jej otvoril oči

Published

on

Reklama

Michaela Chebeňová, študentka piateho ročníka Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, odboru Marketingové komunikácie nedávno oslovovala čitateľov PNiek so žiadosťou o výskum pre vytvorenie komunikačnej stratégie pre kúpele Piešťany. Pri spracovávaní článku sme sa dozvedeli, že mladá Piešťanka strávila v rámci programu Freemover jeden študijný semester v Kuala Lumpur. Z päťmesačného pobytu v Malajzii bola nadšená a o zážitky z neho sa podelila s rodinou a známymi aj na svojom blogu. My sme sa okrem toho dozvedeli, že hoci univerzita bola islamská, študenti sa učili aj o tabuizovaných témach…

Reklama

Hoci ako píše Michaela, zažila naozaj všeličo ako napríklad: „Plávanie v mori po svetovo známej Full moon party v Thajsku pri východe slnka, skákanie z útesov na takmer opustených ostrovoch, nočná výprava džunglou v orangutanej rezervácii, kúpanie sa vo vodopáde, šnorchlovanie na Borneu pri domčekoch na vode, na Bali a Perhentane, plávanie s korytnačkami, žonglovanie s ohňom, luxusné párty v baroch s výhľadom na Petronas Towers a mnohé ďaľšie nezabudnuteľné veci“, nás zaujímali tiež informácie o jej štúdiu, preto sme jej položil pár otázok.

 

Reklama

Ako ste sa dostali k programu Freemover?

K programu som sa dostala prostredníctvom našej Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Medzinárodné oddelenie ponúka okrem programu Freemover aj program Erasmus či Erasmus plus. Tieto programy umožňujú študentom štúdium v zahraničí – Freemover prakticky všade na svete, pokiaľ univerzity medzi sebou uzavrú medzinárodnú zmluvu.

michalkaKde ste v Malajzii študovali, na akej vysokej škole? Koľko študentov bolo s Vami v programe a z akých krajín?

Študovala som na University od Malaya – čo je najlepšia univerzita v Kuala Lumpur. Spolu so mnou tam bolo okolo 400 medzinárodných študentov, z toho cca 60 z Európy – Dánska, Nemecka, Poľska, Česka, Španielska, Francúzska, Švajčiarska..Ďalej z Austrálie, Mexika, Filipín,a najmä z Ázie – Thajsko, Japonsko, Kórea, Čína a Indonézia.

Koľko Váš pobyt stál (približne)?

Čo sa týka finančnej stránky, program uhrádzal na každý mesiac 10 tisíc českých korún, plus 10 tisíc podpora na letenku, čiže od školy som dostala 60 tisíc Kč, cca 2300 eur. Plus asi toľko isto som minula so svojho, ale s tým, že sme stále cestovali a naozaj som nešetrila, pretože sme si to išli užiť naplno.

Čo najdôležitejšie Vám dalo štúdium v Malajzii a aké zážitky ste si z pobytu odniesli?

Samozrejme, škola mi dala tiež rozhľad, pretože pôvodne študujem marketingovú komunikáciu, takže reklama, PR, eventy a tak ďalej, a tam som mala vlastne dva predmety z môjho odboru. Potom predmet ako Sexuality and Gender, kde sme preberali veci ako feminizmus, rozdiely medzi pohlaviami, problémy ľudí s nadváhou, vznik homosexuality a podobne. Toto bolo pre mňa veľkým prekvapením, pretože univerzite bola striktne islamská, takže takéto témy by tam mali byť tabu, ale neboli…Ďalej predmet Juhovýchodná Ázia – história, vznik národov Juhovýchodnej Ázie, náboženstva a kultúrne rozdiely medzi týmito krajinami, tiež veľmi zaujímavá skúsenosť, najmä z hľadiska vývoja náboženstva a spoločnosti.

Ono vlastne tento polrok v Malajzii bol najúžasnejším časom v mojom živote, neuveriteľne veľa nových skúseností, zážitkov, vedomostí, úžasných ľudí z celého sveta, ktorí ma inšpirovali… Tých človek najviac stretne na cestách, vypočuje si rôzne životné príbehy, a tak nejak mi to otvorilo obzory a oči v tom, že môžem robiť a ísť kamkoľvek na svete chcem. Dôležité je, aby som tam bola šťastná. Nemá zmysel robiť niečo len preto, že som to vyštudovala, alebo že sa to odo mňa očakáva. Takže sa držím svojho životného motta: Ži si svoje sny.

-ad-, foto: archív Michaely Chebeňovej

Populárne články