Žatva piešťanských kajakárov

Predchádzajúce dva víkendy patrili na piešťanskej Sĺňave, respektíve na Váhu, kajakárom a kanoistom. Od 6. do 8. augusta sa tu konali Majstrovstvá Slovenska na krátkych tratiach a 14. a 15. augusta jubilejný päťdesiaty ročník pretekov o Pohár SNP.

[singlepic id=2900 w=320 h=240 float=left]Na Majstrovstvách Slovenska na krátkych tratiach štartovalo celkovo 235 pretekárov, pričom najúspešnejšou zo zástupkýň nežného pohlavia bola domáca Simona Šamková, ktorá získala 4 zlaté a jednu bronzovú medailu.

Simona Šamková zvíťazila v K1 žien na 200 i 500 metrovej trati a spolu s Marcelou Erbanovou aj v K2 žien na oboch tratiach. Trénerka juniorskej reprezentácie Marcela Erbanová bola tretia v K1 žien na 200 m. Zbierku medailí skompletizovali piešťanské ženy bronzovou, keď skončili doplnené o Ivetu Brošovú, Dominiku Štrbovú tretie v K4 žien na 500 metrov.

Medzi juniormi na 200 metrovej trati obsadil domáci Mário Janča spolu so Šimonom Žďárskym z TTS Trenčín druhé miesto v K2. Táto dvojica skončila druhá v K2 aj na kilometri, keď ich predbehla dvojica Matej Michálek, Marek Krajčovič (TJ Sĺňava Piešťany/Inter Bratislava). Domáci Michálek s bratislavčanom Krajčovičom skončili na 500 metrovej trati druhý. Matej Michálek si na svoje konto pripísal aj druhé miesto v K1 na 1000 m. Michálek a Janča boli tiež členmi víťazného štvorkajaku na 1000 [singlepic id=2901 w=320 h=240 float=right]metrovej trati.

Medzi juniorkami sa darilo piešťanskej pretekárke Petre Maťašovej, ktorá bola členkou víťazného štvorkajaku na 500 metrovej trati a spolu s Veronikou Danišovou z Dunajklubu Kamzík Bratislava skončili druhé v K2 na 200 aj 500 metrovej trati.

Spomedzi piešťanských kadetov sa pekný výsledok, ktorý vyzdvihol aj predseda klubu Róbert Erban, podaril dvojici Tomáš Kačic a Filip Valo, ktorí obsadili druhé miesto v K2 na 1000 metrov a na 500 metrovej trati skončili tretí. Štvorkajak Kačic, Jacko, Valo, Žlnay skočil tretí v K4 kadetov na 1000 metrov.

[singlepic id=2926 w=320 h=240 float=left]Medzi štrnásťročnými dievčatami kraľovala domáca Linda Blahová, ktorá si vybojovala prvenstvo na v K1 na 500 metrovej trati, spolu s Patríciou Skovajsovou z Tatrana Bratislava vyhrali K2 na 500 metrov.

Linda Blahová bola tiež členkou víťaznej K4 na 500 m.

Ďalším piešťanským medailistom bol Michal Lenicky, ktorý skončil druhý v C1 trinásťročných chlapcov na 500 metrovej trati. Dvojica Daniel Dányi a Eduard Rebro bola súčasťou posádky, ktorá získala tretie miesto v K4 chlapcov 13+14.

Piešťanci tiež zaknihovali viacero tesných umiestnení pod stupňami víťazov, keď napríklad Jerguš Jacko skončil štvrtý v K1 kadetov na 1000 m, podobne ako Daniel Dányi v K1 13 ročných chlapcov na 500 metrovej trati.

Cez víkend 14. a 15. augusta sa konal jubilejný 50-ty ročník kanoistického Pohára SNP, ktorého sa zúčastnilo cez 200 pretekárov z 15-tich oddielov. Z pomedzi piešťanských súťažiacich sa darilo hlavne víťazom z Majstrovstiev Slovenaska, ale svoje kvality preukázali aj mladšie ročníky.

V K2 dievčat 11 a 12-ročných sa na dvojkilometrovej trati darilo Romane Mikušovej a Anne Pernischovej, ktoré v tejto kategórii zvíťazili. Mikušová vyhrala aj v K1 dvanásťročných dievčat na 2000 m. Lívia Miklošková skončila druhá v pretekoch deväťročných dievčat v K1 na 1000 metrov. V K1 mužov na 1000 metrov uspel domáci Ján Rusnák, ktorý skončil druhý. Medzi ženami opäť dominovala Simona Šamková, ktorá vyhrala K1 na 1000 m aj na 200 metrov. V K2 obsadila dvojica Erbanová, Šamková prvé miesto na 1000 aj 200 metrovej trati, keď ich na druhom mieste doplnila v oboch prípadoch Iveta Brošová a Dominka Štrbová. Erbanová skončila druhá v K1 žien na 200 m a Štrbová skončila tretia v K1 žien na 1000m.

[singlepic id=2908 w=320 h=240 float=right]V preteku K1 kadetov na 1000 metrov skončil tretí Filip Valo a hneď za ním štvrtý Jerguš Jacko. V K2 juniorov na 1000 m sa z prvenstva tešila dvojica Mário Janča a Matej Michálek. Michálek vyhral tiež K1 na kilometri. Petra Maťašová prišla so svojou „parťáčkou“ druhá v K2 junioriek a tretia v K1 na 1000 m .

Úspešná bola opäť aj Linda Blahová, ktorá vyhrala spolu s Patríciou Skovajsovou z Tatrana Bratislava kategóriu K2 dievčat 13+14 na 1000 metrov. V K1 štrnásťročných dievčat na 1000 m si Blahová vypádlovala druhé miesto.

V K2 kadetov na 1000 metrov obsadili Piešťanci Tomáš Kačic a Filip Valo druhé miesto a Jerguš Jacko a David Žlnaj tretie. Bronzovú medailu si vybojoval Alexander Bóri v K1 trinásťročných chlapcov na 1000 m a Michal Lenicky si v rovnakej vekovej kategórii a na trati rovnakej dĺžky, ale v C1 vyjazdil striebro.

Na najkratšej 200 metrovej trati získali Piešťanci opäť viacero medailových umiestní, keď okrem už spomínaných úspešných žien, v K1 štrnásťročných dievčat aj v K2 13 a 14 ročných dominovala Linda Blahová. Lívia Miklošková skončila v K1 deväťročných dievčat na druhom mieste.

Medzi trinásťročnými chlapcami skončil na dvojstovke druhý Daniel Dányi v K1 a Michal Lenicky v C1. V K1 štrnásťročných chlapcov bol Eduard Rebro druhý a spolu s Danielom Dányim tretí v K2 chlapcov 13+14. Prvenstvo v K2 kadetov získali Tomáš Kačic a Filip Valo. Valo pridal prvenstvo aj v K1.

[singlepic id=2941 w=320 h=240 float=left]V K1 juniorov na 200 m obsadil Matej Michálek druhé miesto a Mário Janča tretie. Títo dvaja pretekári spoločne zvíťazili v K2. Juniorka Petra Maťašová skončila druhá v K2.

V takzvanom KrpecCupe v K1 osemročných a mladších chlapcov skončil Alex Rebro druhý a podobne sa v disciplíne K2 mix darilo aj Marcele Erbanovej a Máriovi Jančovi.

Kajakárske a kanoistické zápolenia budú v Piešťanoch pokračovať v prvý septembrový víkend, keď sa tu uskutočnia Majstrovstvá Slovenska v maratóne.

Autor: ht   Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič