Plavci Kúpeľov si vyplávali celú stovku medailí

Plavci z klubu Kúpele Piešťany rok 2014 zhodnotili ako úspešný, lebo ani v podmienkach, ktoré majú, nezanevreli na svoj šport a vzorne reprezentovali mesto i kúpele. Vyplávali až 97 individuálnych medailí, plus tri zo štafiet, teda spolu stovku medailových umiestnení na letných a zimných majstrovstvách Slovenska  v kategóriách žiakov, juniorov a seniorov.

Sára Niepelová

Najúspešnejšou plavkyňou Kúpeľov sa v roku 2014 stala juniorská reprezentantka Slovenska Sára Niepelová, keď si na majstrovstvách juniorov a mužov a žien vybojovala v kategórii žien bronzovú medailu na 1500 m voľným spôsobom a medzi juniorkami  vyplávala dve striebornétri bronzové medaily na stredných a vytrvalostných tratiach. Medzi žiačkami sa stala najúspešnejšou plavkyňou letných a zimných majstrovstiev, keď na Letných majstrovstvách SR získala päť titulov majsterky SR v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek 400m a 800 m voľný spôsob. Vyplávala si II. miesto v disciplíne 200 m motýlik a III. miesto v disciplíne 200 m prsia. Aj na Zimných majstrovstvách SR získala päť titulov majsterky SR v disciplínach 100 m a 200 m motýlik,  400 m polohový pretek, 400 m a 800 m voľný spôsob. Na Majstrovstvách SR juniorov v diaľkovom plávaní  získala III. miesto na 3 km trati. Úspešne tiež reprezentovala Slovensko na medzinárodných podujatiach doma i v zahraničí v Poprade, Trnave, Bolzáne, Žiline, Banskej Bystrici, Púchove, Trenčíne, Bratislave a v Pardubiciach.

Medailovo sa prezentoval aj ďalší z liahne Kúpeľov, Matúš Janík (nar. 2001), keď za  rok 2014  získal  24 titulov majstra SR a 13 x prekonal slovenský rekord žiakov v disciplínach: 100 m prsia, 200 m a 400 m polohový pretek. Stal sa najúspešnejším plavcom na Letných majstrovstvách SR starších žiakov, kde získal dvanásť titulov majstra SR v kategórii žiakov  v disciplínach 100 m a 200 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek, 100 m a 200 m prsia, 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 1500 m voľný spôsob a 200 m znak. Rovnako na Zimných majstrovstvách SR exceloval ako najúspešnejší plavec v kategórii starších žiakov. Získal 12 titulov  majstra SR vo svojej kategórii v disciplínach 50 m,100 m,200 m,400 m, 1500 m voľný spôsob, 100 m, 200 m prsia, 100 m, 200 m a 400 m polohový pretek, 200 m znak a 200 m motýlik. Darilo sa mu aj na medzinárodných domácich podujatiach v Štúrove, Trnave, Trenčíne, B.Bystrici, Žiline, Púchove a Bratislave.

Medzi mladšími žiakmi patril k najlepším Miško Škodný (nar. 2003), ktorý  za rok 2014 získal tri tituly majstra SR v kategórii mladších žiakov.  Na Letných majstrovstvách SR získal 4 x II. miesto v disciplínach 100, 200, 800 m voľný spôsob a 200 m polohový pretek a III. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob. Titul plavec s najhodnotnejším výkonom si odniesol zo zimných majstrovstiev SR mladších 11- ročných žiakov, kde si vybojoval tri tituly majstra SR v disciplínach 200 m, 400 m a 800 m voľný spôsob. Dvakrát získal II. miesto v disciplínach 100 m voľný spôsob a 100 m motýlik a dvakrát III. miesto v disciplínach 50 m voľný spôsob a 400 m pol.pretek.

Na  medzinárodných pretekoch Štúrovské stovky si vyplával raz I. miesto, raz II. a jedenkrát III. miesto, zo súťaže Pohár delfína si doniesol dvakrát zlato a raz striebro a na súťaži Veľká cena mesta Nové Zámky štyrikrát obsadil II. miesto a raz bol tretí.

V kategórii mladších žiakov skvele reprezentoval Kúpele Piešťany aj Riško Horyl (nar.2003), za rok 2014 získal dva tituly majstra SR  mladších žiakov. Na zimných majstrovstvách skončil ako plavec s druhým najhodnotnejším výkonom na v kategórii  mladších 11- ročných žiakov. Na Letných majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne 200 m motýlik a 1 x II. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob, 4 x III. miesto v disciplínach 100 m motýlik, 200 m a 400 m polohový pretek a 800 m voľný spôsob. Na Zimných Majstrovstvách SR získal titul majstra SR v disciplíne  400 m polohový pretek, 4 x II. miesto v disciplínach 200 m, 400 m, a 800 m voľný spôsob. Na medzinárodných pretekoch si vybojoval na Veľkej cene mesta Nové Zámky 1 x II. miesto a 2 x III. miesto a na súťaži Štúrovské stovky dvakrát III. miesto.

V kategórii starších žiakov sa na úspechoch Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany vynikajúcim spôsobom podieľala aj Lenka Paulíková  (nar. 2000), juniorská reprezentantka SR za rok 2014 získala dva tituly majstra SR starších žiačok v diaľkovom plávaní v disciplíne 3000 m voľným spôsobom v bazéne a otvorenej vode.

Na  Letných majstrovstvách SR  starších žiakov vyplávala: 1 x II miesto v disciplíne  800 m voľný spôsob, 2 x III. miesto v disciplíne 200 m a 400 m voľný spôsob. Na Zimných majstrovstvách SR starších žiakov  obsadila: 1 x II. miesto v disciplíne 800 m voľný spôsob a 1 x III. miesto v disciplíne 400 m voľný spôsob.

V kategórii starších  žiakov Zorka Bogárová vystúpila raz na strieborný a raz na bronzový stupienok,  Jakub Horský bral štyri razy bronz  a Saskia Papšová vybojovala bronz na dlhej polohovke. Maxim Vass  si za 100 m prsia  vyplával v lete striebro a v zime titul majstra Slovenska mladších žiakov, ku ktorým pridal štafetový bronz zo zimných majstrovstiev.

Premiérovo si vyskúšali  stupeň víťazov mladších žiakov Terézia Danková dvakrát striebro, Filip Lányi  dvakrát striebro a Tamarka Horylová bronz na 100 prsia. Na dvoch bronzových úspechoch bronzových štafiet sa tiež podieľali Gabriel Ilončiak, Martin Benka a Maxim Zahradnik.

Medzi najmladšími 9 a 10 ročnými žiakmi bola najlepšia Rebeka Buková s dvomi striebornými a dvomi bronzovými medailami. Z chlapcov si pre striebro doplával Adam Kišš. Medailovú bilanciu doplnila Olívia Šprláková  Zmorová bronzom a štafetári Dominika Šišková Timko Kowanz.

Určite bolo pre čitateľa náročné „prekúsať sa“ výpočtom úspechov plavcov Kúpeľov až k týmto riadkom, nie však tak náročné ako športová  príprava našich plavcov.

Vieme, že v našom meste historicky, polohou aj tradíciou,  priam predurčenom k rozvoju plaveckých  športov, v meste, ktoré vychovalo dvojnásobnú  olympijskú medailistku Martinu Moravcovú a plejádu ďalších úspešných reprezentantov od čias Winterovcov, nebolo plávaniu nič dopriate. Či už za komunizmu, tak ani novodobí primátori a mestské zastupiteľstvá nenašli v sebe silu a odhodlanie postaviť vlastným deťom z Piešťan a okolia, ako aj širokej  plaveckej verejnosti, nový plavecký stánok v podobe krytej plavárne.

Preto vyzývame novozvolené mestské zastupiteľstvo a pána primátora  výzvou TAK OBLEČTE SI DRESY“, k vybudovaniu nového, dôstojného plaveckého stánku pre šport a športovú  verejnosť. Tak ako v iných mestách, pretože sú to  Piešťancom všetci, ktorí sa podieľali na verejnom živote Piešťan, veľakrát dlžní.

Text: R. Suchánek, foto: P. Súkeník