Futbal: Muži s povinným víťazstvom, žiaci prekvapili dobrými výkomni

Muži PFK Piešťany  nastúpili v zápase dvadsiateho kola siedmej ligy na pôde Maduníc, kde po nátlakovej hre otvorili skóre až v druhom polčase, keď oba góly Piešťan strelil najlepší strelec súťaže Jozef Glos. Vyhral však aj  najväčší konkurent Piešťancov v boji o postup do šiestej ligy ŠK 2011 Pečeňady. Náskok na čele tabuľky zostáva preto iba dvojbodový.

20. kolo

Madunice – Piešťany 0:2 (0:0)

Góly: 60., 71. Jozef Glos

Zostava 20. kola: Budka – Szabo, Varga, Krajčovič, Dadík, Javorka, Doktor (85. Kollár), Stachura (80. Korec), Kusý, Glos(C), Gula.

Martin Krajčovič, tréner: Po zlepšenom výkone si odnášame domov povinné tri body. Škoda len nevyužitých gólových príležitostí v prvom polčase, keď malo byť rozhodnuté o výsledku oveľa skôr. Súpera sme za celý zápas nepúšťali k ohrozeniu našej bránky a celý zápas sa odohral prakticky len na polovici domáceho tímu. Verím, že nás tento výkon nakopne do ďalšej práce a k vytúženému postupu do šiestej ligy.

Starší dorast

20. kolo

Nová Dubnica – Piešťany 2:1 (1:0)

Góly: 27. Dušan Malovec, 89. Alex Brezina – 75. Dávid Miškech

Zostava 20. kola:   Červenka – Valovič (Krajčovič), Rusnák (Ozimák), Miškech, Sedláček (Paulovič) – Korec, Strelec, Unger, Polačik, Stanek – J. Štefanka

Martin Javorka, tréner: Sobotňajší zápas v Novej Dubnici bol ako cez kopirák zápasu v Hlohovci s tým rozdielom, že Nová Dubnica mala trošku lepšiu kvalitu v ofenzíve a rozhodcovia v Novej Dubnici zápas zvládli s prehľadom. Od prvej minúty bola zase /nie prvýkrát v tejto sezóne/ vidieť na našich chlapcoch neochota bojovať, vyhrávať osobné súboje a celkovo hrať futbal. Hrali sme bez nasadenia, bez pohybu, bez chuti zabojovať o víťazstvo, vo všetkých priestoroch sa súper dostával k odrazeným loptám, v strede ihriska napriek tomu, že sme hrali na 5 záložníkov, dominovali domáci futbalisti, ktorí pripravovali jednoduchými nákopmi za našu obranu šance pre svojich útočníkov. A tak jednu z viacerých príležitostí domáci hráči aj zákonite premenili a tak sme odchádzali do prestávky pre nás s veľmi prijateľným polčasovým skóre 0:1. V prestávke po zvýšení hlasu bolo jednoznačne povedané, že futbal sa nedá hrať spôsobom, že niekto sa bude hráčom prosiť o to, aby bojovali a pokiaľ šanca žije, hrali o kolektívny úspech. Zas a znova sme skĺzli, tak ako aj v jesennej časti, do roviny absolútnej neochoty hrať futbal, na ktorý máme futbalové danosti a kvality. Presne ako v Hlohovci, aj v Novej Dubnici, do druhého polčasu vstúpili 2 nové mužstvá, zrazu sme začali bojovať, vyhrávať súboje, zvýšili sme pohyb bez lopty a súpera sme doslova „zaklincovali“ v ich šestnástke. Postupne prichádzali gólové príležitosti, 4 krát sme nastrelili konštrukciu brány domáceho družstva, bolo teda otázkou času, kedy strelíme vyrovnávajúci gól. Ten prišiel v 75. minúte po veľkom obliehaní domácej brány zo štandardnej situácie, keď sa presadil Dávid Miškech. V tomto čase sme zmenili systém hry, keď sme prešli na hru na 3 obrancov, pretože do konca zápasu zostávalo ešte pomerne veľa času na to, aby sme zápas vyhrali. Keďže som začal porovnaním zápasu so zápasom v Hlohovci, aj druhý polčas bol identický. Domáci boli druhý polčas trikrát na našej polovici, jednu strelu chytil Matúš Červenka, druhú šancu dobrým obranným zákrokom odvrátil Dávid Miškech, no v predposlednej minúte domáci útočník pohodovým, bezproblémovým slalomom medzi našimi stojacimi hráčmi prešiel do pokutového územia a domáci v podstate z ničoho strelili víťazný gól. A tak sa aj skončil náš krásny sobotný výlet do Novej Dubnice. Osobne si myslím, že nemá význam do nekonečna opakovať niečo, keď najmä naši futbalisti si z toho nič nerobia a hrajú, v úvodzovkách hrajú futbal podľa svojich myšlienok a hlavne svojich nálad v domnení, že už vyhrali Ligu Majstrov. Stále dokola sa nedá o postupe iba hovoriť, pre postup vždy treba niečo urobiť, či je to kategória prípraviek, žiakov, dorastencov alebo mužov. Jednoznačne naša individuálna hráčska a futbalová kvalita, naše „dovednosti“, nám velia hrať o postup, no na postup sú dôležité aj ďalšie okolnosti – bojovnosť, nasadenie, tímový úspech, srdiečko, mentálna príprava na zápas a vyjadrenie tréningovej záťaže v zápasoch, v ktorých sa o niečom rozhoduje. A bohužiaľ morálno-vôľové vlastnosti, ktoré sú determinujúce v náročnom boji za vytúženým cieľom, my nemáme. Ak by sme všetci pristupovali ku svojim povinnostiam, tak ako mnohí hráči pristupujú k tomu, čo sa v zápasoch na všetkých úrovniach od všetkých športovcov vyžaduje, dnes by futbal už v Piešťanoch možno ani neexistoval. Máme mužstvo, ktoré je schopné zvíťaziť s ktorýmkoľvek súperom aj z vyššej súťaže, ale zároveň našim vlastným pričinením v mnohých zápasoch nedosahujeme morálnymi a hlavne vôlovými zložkami úroveň poslednej súťaže v okrese. Častokrát si chlapci myslia, že futbal sa hrá iba 45. minút, že zvyšný čas sa stačí bezprízorne prechádzať po ihrisku a napĺňať si svoje vlastné predstavy o futbale bez nasadenia. Skutočne sa od soboty zamýšľam, či je toto zmyslom súťaživosti v športe u mladej generácie, všetci funkcionári i rodičia robia pre úspech a pocit z dobre odvedenej práce pre našich chlapcov maximum, každá tréningová jednotka je vždy iná s cieľom zaujať chlapcov a zároveň ich posúvať v ich futbalovom živote ďalej, ale keď neexistuje spätná väzba od hráčov, ktorí ako nositelia veľkej futbalovej kvality v ich veku by sa mali baviť futbalom, a nie ho každý druhý týždeň hrať z povinnosti „pre niekoho a kvôli niekomu“, moja otázka, ktorá vo mne dlhodobo rezonuje znie: „aký to má potom všetko zmysel? Prečo to tak je…?“ No odpoveď na túto otázku som žiaľ nedostal. Tá je v hlavách samotných hráčov, samozrejme na ich a našu spoločnú škodu.

Mladší dorast

20. kolo

Nová Dubnica – Piešťany 2:1 (0:1)

Góly:29., 55. Oliver Bušík, 60. Juraj Valo (vl.)

Zostava 19. kola: Freivald, Ondrejka, Valo, Ďurák, Ruľák, Bušik, Miklovič, Glos, Ondris (Piešťanský), Kováčik (Bartovic), Štetka

Peter Vrábel, tréner:  Zápas sa odohrával na nekvalitnom teréne, čo do značnej miery ovplyvňovalo herný prejav mužstiev. Snažili sme sa aktívnym pohybom a napadaním udržať súpera čo najďalej od našej brány. To sa nám aj darilo, hra sa zväčša odohrávala na súperovej polovici a postupne sme si začali vytvárať aj dobré strelecké príležitosti. Do 20 min. sme zahrávali 6 rohových kopov, mali sme územnú aj hernú prevahu. Dobrá hra bola gólom odmenená v 29. min., keď Bušík strelou z 30 metro dal náš prvý gól. Druhý polčas sme pokračovali v dobrej hre, relatívne dobre sme kombinovali a domácich sme nepustili do výraznejšieho ohrozenia našej brány. Ojedinele hrozili rýchlymi protiútokmi. V 55 min. sme po dobre zahranom priamom kope zvýšili na 0:2 opäť Bušíkom a hru sme mali naďalej pod kontrolou. Zápas sme si skomplikovali v 60 min., keď sme si po rohovom kope súpera dali vlastný gól. Aj keď sme sa v závere zápasu zamerali najmä na dobrú defenzívu a udržanie výsledku, mohli sme pridať ďalší gól, no Kováčik v 100 % šanci prestrelil. Naše víťazstvo je zaslúžené a s výkonom hráčov som napriek viacerým nedostatkom spokojný.

Starší žiaci

22. kolo

Piešťany – Sereď 0:1 (0:0)

Góly: 47. Ladislav Turányi

Zostava 22. kola:  Maliga, Babečka (45. ´Maco), Modrovič, Rusnák (´Hargaš), Chochula. Kluka, Holec, Šobáň, Grešák  (Siget), Vyhlídal, Daňhel

Szilárd Petényi, tréner: Situáciu pred zápasom nám koplikovali zdravotné ťažkosti u niektorých hráčov, a mnohí z nich nastúpili so sebazaprením a odhodlaním odohrať zápas. Bez ohľadu na výsledok chcem vyzdvihnúť morálne vôľové vlastnosti niektorých jednotlivcov / Rusnák, Holec,/ ktorí preukázali ochotu pomôcť kolektívu v  ťažkej situácii proti lídrovi tabuľky. V zápase sme sa zamerali predovšetkým na obrannú fázu a kompaktný defenzívny blok veľmi dobre zafungoval. Hosťujúci hráči sa  dlho nedokázali presadiť. Za zlomový okamih považujem vynútené striedanie nášho kapitána, ktorý odovzdal maximum, ale komplikácie mu nedovoľovali ďalej pokračovať, čo narušilo našu kompaktnosť a dopomohlo hosťom jeden krát sa gólovo presadiť. Aj napriek prehre necitim sklamanie, bol som pozitívne prekvapený, že v neľahkej situácii zvládli zápas najmä v hlavách a nerezignovali a bojovali až do konca. Otázne je len ,či prezentovaný výkon sebavedomých hostí bol naozaj ,,líderský“.

Mladší žiaci

22. kolo

Piešťany – Sereď  2:1 (2:0)

Góly: 6. Luka Gvozdenovič, 21. Šimon Petényi – 54. Timotej Hodúr

Zostava 22. kola:   Gulán –  Vatrt, Urban, Pomajbová, Varačka, Ocelka, Seko, Gregorovič, Rolinec, Petényi, Gvozdenovič L.

Cyril Stachura, tréner: V tomto zápase bola aktivita a kvalita na našej strane. Súpera sme prevýšili hlavne kombinačne a v polčase viedli zaslúžene o dva góly. Naše vedenie mohlo byť vyššie, ale chýbal nám väčší pokoj pri zakončovaní. Hostia sa zamerali na to, aby hlavne čo najmenej inkasovali a v útočnej činnosti na fyzicky disponovaného kapitána. S prvým polčasom vládla z našej strany spokojnosť, horšie to bolo s druhým polčasom, kde nám chýbali hráči na striedanie (v jeden deň hrali naraz 4 žiacke družstva), aby sme oživili hru. Súperovi sa z ojediného útoku podarilo päť minút pred koncom znížiť, ale zaslúžené víťazstvo ostalo doma. Naše mužstvo je nateraz v jarnej časti na 100%  úspešné.

Starší žiaci B

14. kolo

Veselé – Piešťany 4:2 (3:0)

Góly: 3. Šimon Bublavý, 8., 33., 60. Richard Čonka – 38. Mark Petromán, 63. Erik Pánsky