Connect with us

Samospráva

Zelený konflikt na križovatke Bratislavská-Krajinská vylúčili

Published

on

Reklama

Na mestskom webe bola dnes popoludní zverejnená správa, ktorá vylučuje zelený konflikt na križovatke Bratislavská – Krajinská. Na ten nás minulý týždeň upozornil čitateľ a ďalší ho v komentároch pod článkom potvrdili.

[singlepic id=20200 w=320 h=240 float=right]Firma ARDOS AZ sa vyjadrila prostredníctvom svojho zástupcu Štefana Drexlera: „Na predmetnej križovatke nemôže súčasne svietiť zelený signál v kolíznych smeroch, nakoľko je v radiči typovej rady VFS využitá kontrola, ktorá vylučuje uvedenú poruchu. Princíp rozsvecovania a kontroly svietenia signálov na dopravných návestidlách riadi riadiaca jednotka, ktorá obsahuje 2 procesory. Obidva procesory súčasne monitorujú zelený konflikt (rozsvietenie zelenej v kolíznom smere), pričom v prípade konfliktu okamžite vypnú riadiacu jednotku a prerušia napätie pre rozsvietenie signálu na dopravných návestidlách v križovatke.“

Reklama

Vo svojom vyjadrení pre odbor dopravy mestského úradu Š. Drexler ďalej uviedol: „V prípade, že vodičom nevyhovuje súčasný stav riadenia dopravy vo večerných hodinách, môžeme predĺžiť červený signál a tým aj časovú stratu na čakanie zeleného signálu.“

V uverejnenom stanovisku opisuje vlastnú skúsenosť aj viceprimátor Timotej Miština, ktorý si všimol, že vodiči prechádzajú na oranžovú. Ďalej informuje o tom, že dvaja mestskí policajti monitorovali križovatku a vzájomne si odovzdávali signály o správaní sa semaforov. Chyby signalizácie neodhalili, zistili však, že vodiči nerešpektujú červenú. Doložili to aj snímkami.

Reklama

[singlepic id=20201 w=320 h=240 float=left]Vodič, ktorý ako prvý prostredníctvom nášho článku z 26. septembra pred „zeleným konfliktom“ varoval, však hovoril o inej dopravnej situácii. Autá sa do križovatky iba rozbiehali a neprebehovali ju na poslednú chvíľu (keď už svieti oranžová alebo červená). „Ja som stál na červenú z Trajana smer Žilina, odrazu naskočila doľava (k Tescu) zelená a vodič vedľa mňa sa rozbehol, ale v tej chvíli skočila zelená aj v smere od Žiliny na Trajan. Rozbiehali sa pomaly, tesne zabrzdili a nebuchli sa,“ opísal prípad náš čitateľ. Čitatelia tiež upozorňovali na situáciu, keď pri odbočovaní vľavo z Krajinskej smerom na Trajan zelená nenaskočí niekoľko cyklov vôbec. K tomuto problému sa kompetentní vôbec nevyjadrili.

Oficiálne stanovisko uzatvára viceprimátor informáciou, že vyzval zástupcu policajného zboru, aby policajti na túto križovatku dohliadali. Problémom sa podľa jeho slov bude zaoberať aj Komisia pre bezpečnosť a poriadok mestského zastupiteľstva. Z pozície jej predsedu Timotej Miština odporučí, aby radnica požiadala firmu ARDOS AZ o predĺženie červeného signálu. „To však predĺži čakanie všetkých dopravných prostriedkov, ale zabráni, aby nedisciplinovaní vodiči nespôsobili haváriu,“ uzavrel viceprimátor.

Autor: (mp)

Populárne články