Connect with us

Samospráva

Zastupiteľstvo prerokuje primátorov plat

Published

on

Reklama

Poslanci musia do konca júna odsúhlasiť najvyššiemu predstaviteľovi mesta novú mzdu. Vyplýva to z novely zákona o platových podmienkach starostov a primátorov, ktorá vstúpila do platnosti 1. júna. Ak by to nestihli, plat bude automaticky vyrátaný podľa tabuliek.

[singlepic id=12551 w=320 h=240 float=left]Prednostka mestského úradu Denisa Bartošová nám potvrdila, že 14. júna predložila materiál, týkajúci sa platu primátora do mestskej rady a následne ho predloží aj na rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré bude 30. júna. Mestská rada odporučila zastupiteľstvu schváliť návrh mesačného platu primátora v sume 3 456 €. Uznesenia z jej 5. riadneho zasadnutia boli zverejnené dnes na mestskom webe.

Reklama

Touto otázkou sa čerstvo zvolení poslanci zaoberali už na ustanovujúcom zasadnutí v decembri. Dlhá rozprava bola vtedy bez výsledku, nikto nepodal konkrétny návrh. Zastupiteľstvo odsúhlasilo primátorovi plat podľa toho istého vzorca ako predošlé dve funkčné obdobia, t. j. (priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve x 3,21) x 1,4 = 3345,74 eur.

[singlepic id=12550 w=320 h=240 float=right]Po novom sa bude priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve násobiť číslom 2,89 (mesto s počtom obyvateľov od 20 001 do 50 000), základ sa teda zníži o 10 %. Rozhodnutie zastupiteľstva ho môže zvýšiť maximálne o 70 %. Doteraz bol základný platu Rema Cicutta navyšovaný o 40 % (základ x 1,4). Poslanci musia prerokovať plat primátora raz ročne.

Reklama

Po uplynutí funkčného obdobia patrí podľa novely najvyšším predstaviteľom obcí a miest maximálne trojmesačné odstupné. Neplatí to však pre tých, ktorí vykonávali funkciu menej ako šesť mesiacov.

Novela je reakciou na nezvyčajne vysoké platy niektorých starostov a zužuje priestor, v ktorom sa môže výška platov pohybovať. S poklesom základných platov o 10 % a so zrušením možnosti obecného zastupiteľstva udeliť starostom odmenu nesúhlasilo Združenie miest a obcí Slovenska ani prezident Ivan Gašparovič. Poslanci NR SR jeho veto prelomili.

Text: Martin Palkovič

Populárne články