Connect with us

Samospráva

Mesto hľadá opatrovateľky

Published

on

Reklama

Záujemcov o opatrovateľské služby pribúda. Ema Žáčková z referátu sociálnych vecí MsÚ hovorí, že nedostatok opatrovateľov zatiaľ radnica nepociťuje, ale hľadá tých, ktorí chcú v tejto oblasti pracovať.

„V podstate si vytvárame databázu záujemcov o túto prácu. Priebežne potrebujeme stavy opatrovateľov dopĺňať, napríklad ak nám niekto ochorie,“ vysvetlila Ema Žáčková a pripomenula: „Zákon hovorí, že do 31. decembra tohto roku musia mať ľudia, ktorí chcú takéto služby robiť, opatrovateľský kurz. Preto neustále dávame do tlače informáciu, že ak to bude chcieť niekto robiť, musí mať príslušné vzdelanie. V prípade, že ho majú prosíme ich, aby sa u nás ukázali, dali si žiadosti, aby sme o nich vedeli, keď ich bude treba.“

Reklama

Momentálne má odbor sociálnych vecí 135 klientov, o ktorých sa stará 75 opatrovateľov. Presný počet ľudí vyžadujúcich domácu opateru kolíše, každý mesiac je odlišný. Podľa toho sa musí prispôsobovať aj personálna kapacita. Opatrovateľská služba v domácnosti stála v minulom roku 320 590 eur.

Mesto Piešťany poskytuje v zmysle zákona opatrovateľské služby osobám na ne odkázaným v domácnostiach prostredníctvom opatrovateľov a opatrovateliek, ktorí sú s radnicou v pracovnom pomere.

Reklama

Časová náročnosť tejto práce záleží na konkrétnom klientovi. Niekomu stačí občas nakúpiť alebo uvariť, iní, napríklad ležiace ľudia vyžadujú starostlivosť, ktorá zaberie celý pracovný čas. Nepracuje sa však poobede ani v noci.

Zároveň je to iný druh práce ako v domove sociálnych služieb. „Tam sú ľudia, ktorí potrebujú starostlivosť nonstop. Opatrovateľky v domácnosti pomáhajú ľuďom, ktorí sa môžu pohybovať alebo ak ich rodina potrebuje vykryť čas, keď sú všetci v práci,“ doplnila Ema Žáčková.

Záujemcovia musia mať úplné stredné vzdelanie získané v akreditovanom študijnom odbore so zameraním na opatrovanie alebo poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Druhou možnosťou je absolvovať akreditovaný kurz opatrovania v rozsahu najmenej 220 hodín.

Text: Martin Palkovič

Populárne články