Connect with us

Samospráva

Zákaz alkoholu aj v Žiline a Prievidzi. Piešťany čaká diskusia

Published

on

Reklama

Žilina a Prievidza nedávno prijali nariadenia o zákaze pitia alkoholu na verejnosti, podobné tomu, ktoré piešťanskí poslanci v máji stiahli z rokovania zastupiteľstva. Rozdiel je v tom, že tieto mestá v prijatých nariadeniach neupravujú rušenie nočného kľudu. V žilinskom sa nehovorí ani o výške pokuty, Prievidza má sankciu 33 eur. Tamojší poslanci dostali navyše právomoc kontrolovať dodržiavanie zákazu.

Poslankyňa Eliška Gocká vysvetlila svoj návrh stiahnuť všeobecne záväzné nariadenie (VZN) tým, že je potrebná širšia verejná diskusia. Stalo sa to po tom, čo skupina občanov podala proti návrhu VZN námietku. Nariadenie, by podľa nich bolo v nesúlade s ústavou a niektorými zákonmi. Podobne sporné body majú aj v Žiline a Prievidzi. V týchto mestách však nikto pripomienky neposlal a nariadenia vstúpili do platnosti.

Reklama

Eliška Gocká hovorí o dôvodoch stiahnutia VZN:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_slgHHFU35k[/youtube]

Reklama

Primátor Remo Cicutto po májovom rokovaní zastupiteľstva povedal, že radnica pripraví panelovú diskusiu o tomto nariadení v TV Karpaty a rozhovory o problematike môžu byť uverejnené aj v novinách Piešťanský týždeň, ak budú súhlasiť. „Sú to najčítanejšie a najsledovanejšie médiá, čo a týka lokálnych médií, pre nás,“ vysvetlil primátor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k9zdYiN5zF0[/youtube]

K problematike sa vyjadril aj náčelník mestskej polície Marcel Mihálik: „Predpokladáme, že vyvoláme diskusiu (…) a z našej strany budeme vysvetľovať občanom, prečo potrebujeme toto nariadenie.“ Ak dnes niekto popíja na verejnosti, nemajú policajti podľa neho možnosť túto osobu riešiť. Sankcionovať môžu len „… za znečistenie verejného priestranstva, verejné pohoršenie alebo iné delikty spáchané na verejnosti.“

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8JgmC4wYfds[/youtube]

VZN o zákaze pitia alkoholu na verejnosti v súčasnosti platia napríklad v Bratislave, Trenčíne a v Skalici. V minulosti podobné nariadenia napadla prokuratúra v Považskej Bystrici alebo Košiciach. V prvom prípade bol sporný bod, ktorý obmedzoval predaj alkoholu v konkrétnych potravinách. Košická radnica chcela na svojom území zakázať pitie nonstop. Tomu sa piešťanskí predkladatelia vyhli formuláciou, že zákaz platí iba od 6.00 do 5.00 h nasledujúceho dňa.

Autor: Martin Palkovič

Čítajte tiež:

– Poslanci o zákaze pitia nediskutovali, podľa primátora bol tento krok zbytočný

– Proti zákazu pitia alkoholu sa zdvihol odpor

– Pripravuje sa zákaz požívania alkoholu na verejne prístupných miestach, momentálne je možné ho pripomienkovať

Populárne články