Connect with us

Samospráva

Zaberá parkovacie miesto? Skončí na šrotovisku

Published

on

Reklama
Reklama

Nedostatok parkovacích miest zhoršujú vraky aj ľudia, ktorí si z auta urobia sklad a dlhodobo stoja na tom istom mieste, napríklad aj v samotnom centre.

[singlepic id=18991 w=320 h=240 float=right]Na problém nás upozornila čitateľka: „Pri nemocnici parkujú autá z rôznych iných miest, lebo zistili, že je to zadarmo. Ale vrchol je, že tam stojí jedno auto 24 hodín denne minimálne pol roka. Ja som sa už pýtala aj na dopravnom – neexistuje taká možnosť, nedá sa tam platiť ani záber verejného priestranstva, čiže tam nemá čo stáť.“ V kompetencii mestskej polície je vodiča iba upozorniť, aby dal vozidlo preč. Pokutovať ho môžu až po troch mesiacoch.

To by sa čoskoro malo zmeniť. Policajti sa inšpirovali Petržalkou. „Majú jedného človeka, ktorý chodí po meste a keď nájde staré auto určitú dobu ho sledujú a potom mu dajú za stierač oznámenie, že majiteľ musí vozidlo do mesiaca odstrániť. Ak sa to nestane, vozidlo ide na šrotovisko,“ vysvetlil Pavol Steinecker z Mestskej polície Piešťany.

[singlepic id=18993 w=320 h=240 float=left]Teraz musia dlhodobo zaparkované vozidlá sledovať a až potom prídu na rad sankcie. Vo vonkajšej zóne sa platí 1,70 € na deň, vo vnútornej zóne je to až 3,40 €. Ale majiteľov je často ťažké nájsť. V mnohých prípadoch ide o bezdomovcov alebo ľudí, ktorých miesto trvalého pobytu je neznáme. V krajných prípadoch potom prichádza na radu aj exekútor.

Reklama

Po novom budú takéto vozidlá zaberať parkovacie miesto iba mesiac. „Potom si ho zoberú na šrotovisko, kde bude stáť dva mesiace a potom ho môže obvodný úrad vyhlásiť za odpad,“ povedal Pavol Steinecker. Mesto v súvislosti s tým nebude mať náklady a oplatí sa to aj majiteľovi šrotoviska. Výdavky na odvoz mu pokryje zisk zo šrotu a môže žiadať aj o dotáciu z fondov Európskej únie.

[singlepic id=18995 w=320 h=240 float=right]V tomto roku sa mestským policajtom podarilo odstrániť 32 áut. Odviezli ich majitelia, ktorým hrozila pokuta. V riešení zostáva v súčasnosti ďalších asi 50 vozidiel. Týmto spôsobom sa však dajú riešiť iba vraky. Ak niekto chce využívať auto na uskladnenie materiálu, napríklad pre podnikanie v centre mesta, stačí ak ho občas preparkuje.

[nggallery id=1043]

Autor: Marin Palkovič Foto: Mestská polícia Piešťany

REKLAMA

Populárne články