Connect with us

Aktuality

Zastupiteľstvo rozhodne o obávanej Kompostárni

Published

on

Reklama

Mestskí poslanci sa mimoriadne stretnú zajtra 13. septembra. Jediným bodom zasadnutia  zastupiteľstva bude žiadosť o Nenávratný finančný príspevok na projekt Kompostáreň.

[singlepic id=12552 w=320 h=240 float=left]Radnica chce požiadať o dotáciu z eurofondov. Ak bude úspešná, získa finančné prostriedky na technológiu, ktorá spracuje ročne až 4000 ton rastlinného odpadu zo záhrad, parkov a cintorínov aj separované odpady rastlinného pôvodu z kuchýň.

Reklama

„Mesto musí na výzvu reagovať do 23. septembra. Do konca roka potom ministerstvo životného prostredia rozhodne, či nám peniaze z európskych fondov poskytne,“ povedala Jana Hlaváčová z oddelenia stratégie mesta.

Náklady na projekt sú vyčíslené na viac než 2,6 milióna eur. Samospráva musí financovať 5 % (133 066 eur), v prípade úspechu zaplatí ostatné Európska únia. Rozpočet zahŕňa stavebné náklady, náklady na stroje a zariadenia, stavebný dozor, externý manažment, verejné obstarávanie aj publicitu projektu.

Reklama

[singlepic id=17202 w=320 h=240 float=right]Obyvatelia Kanady, kde má stavba stáť, sa obávajú zhoršenia životného prostredia. Myslia si, že Kompostáreň bude lákať hlodavce a šíriť zápach. Petíciou protestovali proti tomuto zámeru už v roku 2007, ale neuspeli. Žiadali, aby bola stavba umiestnená mimo obývanej časti. Radnica ju chce mať na vlastnom pozemku – v prevádzke mestského záhradníctva na Vrbovskej ulici. To sa síce nachádza v priemyselnej zóne, ale v susedstve rodinných domov a bytoviek.

Mesto argumentuje štúdiou EIA (Environmental Impact Assessment), ktorá nadmernú hlučnosť navrhovanej technológie kompostovania nepotvrdila a tým, že projekt vylučuje kompostovanie živočíšneho odpadu.

(mp)

REKLAMA

Populárne články