Connect with us

Aktuality

Cestovný ruch má podporiť zákon. Trnava koná aj bez neho

Published

on

Reklama
Reklama

Zákon o podpore cestovného ruch schválila začiatkom augusta vláda , teraz ho musí odobriť parlament. Jeho najväčším prínosom má byť možnosť vytvárať destinačné organizácie, v ktorých spolupracujú podnikatelia a samosprávy. Podobné zoskupenia však vznikajú, aj napriek tomu, že zákon ešte nie je platný. Prvou oficiálnou destináciou na Slovensku bol Liptov, niečo podobné chystajú aj v Trnave.

[singlepic id=15345 w=320 h=240 float=left]Jeden z tvorcov zákona, primátor Remo Cicutto nám povedal, že do národnej rady predložená legislatívna úprava, sa bude pravdepodobne ešte meniť, zasiahnu do nej poslanci. Piešťanská samospráva preto čaká, ako tento proces dopadne. „Nakoľko sa v zákone odstránili viaceré náležitosti, ktoré by mohli spomaliť podporu cestovného ruchu v praxi, jeho prijatie v predkladanej podobe považujeme za mimoriadne dôležité,“ citoval primátora web Združenia miest a obcí Slovenska.

Nová legislatívna úprava motivuje súkromné a verejné subjekty, aby sa spájali do destinačných organizácií. Tie budú spoločným marketingom lákať do regiónu turistov. Dotáciami tieto organizácie podporí štát. Čím viac samospráva vyberie na dani za ubytovanie a vloží prostriedky do cestovného ruchu, tým viac dotácií pre túto oblasť dostane od štátu.

[singlepic id=15339 w=320 h=240 float=right]Trnavskí podnikatelia a zástupcovia samosprávy, ktorí sa koncom mája stretli na workshope Trnava – Destinácia cestovného ruchu sa rozhodli konať ešte pred schválením zákona. Podľa webu trnava-live.sk je ich príkladom Liptov, dátum vzniku podobne fungujúcej organizácie si vytýčili na 1. január 2012.

Reklama

„Región Liptova odštartoval pred troma rokmi aktívnu prácu na tvorbe svojej značky prostredníctvom viacerých moderných marketingových nástrojov. Prvé výsledky sa dostavili už za pomerne krátky čas. Destinácia Liptov je dnes značka, ktorá má turistom čo ponúknuť, je akceptovaná a rozoznateľná,“ citoval web trnava-live.sk odborníčku na destinačný manažment Petru Tomášovú.

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

 

Populárne články