Connect with us

Samospráva

Rozpočet schválili bez diskusie

Published

on

Reklama
Reklama

„Diktát moci,“ nazvala tento postup Iveta Babičová. „Diskusia k rozpočtu trvala päť alebo šesť týždňov,“ obhajoval svoj návrh nehovoriť o ňom Jozef Beňačka. Mestský rozpočet na rok 2012 schválilo zastupiteľstvo 15. decembra hladko.

[singlepic id=23313 w=320 h=240 float=left]Na začiatku prerokovania tohto bodu dal poslanec Jozef Beňačka procedurálny návrh, aby sa o rozpočte hlasovalo bez diskusie. Väčšina ho podporila. Poslanci, ktorí s tým nesúhlasili, nemali šancu, dať k tomuto bodu pozmeňujúce návrhy. Bolo to však v súlade s rokovacím poriadkom.

„Nemohla som sa vyjadriť k šetreniu. Pripadá mi to veľmi nekorektné, keď sedíme spolu takmer všetci poslanci, diskutujeme, navrhujeme čo je prioritné, všetci sa zhodneme a potom na zastupiteľstve sa prihlási pán Beňačka, prednesie torzo z týchto návrhov a dá ukončiť diskusiu. Pripomína mi to komunistické časy, keď sa [singlepic id=23309 w=320 h=240 float=right]rešpektoval len názor jednej strany a nechceli sa počuť názory iných,“ reagovala Iveta Babičová (SDKÚ-DS). Podľa vlastných slov chcela ešte presadiť vytvorenie asi 45 parkovacích miest na sídlisku Adam Trajan, ktoré mali vzniknúť na miestach tzv. prašákov, pričom by to stálo 15 tisíc eur.

Na návrh Jozefa Beňačku poslanci schválili jedinú zmenu a zaradili do rozpočtu kapitálové výdavky na projektové dokumentácie parkovísk na sídliskách Adam Trajan a Juh a opravu chodníka na Nálepkovej, pri hoteli Eden (spolu v hodnote 9 600 €) a tiež realizáciu týchto projektov v hodnote 378 000 eur. Na tieto investície totiž našli rezervu. Rovnakú zmenu odporúčala aj mestská rada. O jej ďalšom odporúčaní – ušetriť v položkách repre výdavky (6 600 eur) a propagácia (23 250 eur) zastupiteľstvo nehlasovalo.

Reklama

[singlepic id=23307 w=320 h=240 float=left]„Diskusia k rozpočtu trvala päť alebo šesť týždňov. Na oficiálnych i neoficiálnych stretnutiach sa hľadalo riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým. A našlo sa riešenie, ktoré vyhovovalo väčšine alebo veľkej väčšine, tak sme nevideli dôvod, prečo znova od začiatku hovoriť o tom, o čom sme diskutovali posledných šesť týždňov,“ povedal Jozef Beňačka. Podľa neho sa rozpočet nedá vytvoriť na jednom zasadnutí zastupiteľstva, ale je to proces pozostávajúci z rôznych údajov a je na poslancoch, aby sa dohodli. „Myslím si, že to je vizitka zastupiteľstva, že funguje koncepčne a má predstavu čo chce,“ uzavrel J. Beňačka.

Mesto bude v roku 2012 hospodáriť v príjmovej časti so sumou 27 343 444 eur a vo výdavkovej časti so sumou 26 838 278 eur. Okrem toho boli schválené rozpočty Mestskej knižnice (348 535 eur) a Mestského kultúrneho strediska (572 522 eur). Obom radnica nariadila šetrenie 7 percent oproti vlaňajšku. Rozpočet Služieb mesta Piešťany je vyše tri milióny eur, pričom od mesta dostanú rovnakú sumu ako vlani, pretože získali nové kompetencie (starostlivosť o chodník okolo Dubovej) a zvyšujú sa poplatky za energie.

Rozsiahlejšia debata prebehla pri zvýšení daní z nehnuteľností. Do návrhu predloženého na rokovanie zastupiteľstva bola zapracovaná zmena, ktorú odporučila mestská rada – daň z nehnuteľností za stavby na bývanie v katastrálnom území Kocurice sa zvýšila z 0,15 € na 0,20 € za m2. V Piešťanoch sa táto daň zvýšila z 0,20 na 0,29 €/m2. Podľa primátora Rema Cicutta je to pre majiteľov bytov s plochou 100 m2 nárast o 9 eur ročne.

Rovnako narástla aj daň z bytov a nebytových priestorov. Majitelia priemyselných stavieb, ktoré slúžia energetike, stavebníctvu alebo stavieb využívaných na skladovanie vlastnej produkcie alebo na vlastnú administratívu zaplatia namiesto pôvodných troch eur o 50 centov viac.

Taktiež zastupiteľstvom prešiel návrh zvýšiť poplatok za komunálny odpad o 1 cent na osobu a deň. Ročne to je 3,66 eura.

[nggallery id=1293]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články