Connect with us

Samospráva

Psov odchytáva mestská polícia. Čítačky čipov zatiaľ nemá

Published

on

Reklama

Samosprávam pribudla ďalšia kompetencia. Po novom musia zabezpečiť odchyt voľne sa pohybujúcich psov. V Piešťanoch to robí mestská polícia v spolupráci so Slobodou zvierat.

[singlepic id=25826 w=320 h=240 float=left]Cieľom novely zákona o veterinárnej starostlivosti je obmedziť pôsobenie šarhov, ktorí zvieratá neodborne odchytávajú a likvidujú nezákonným spôsobom.

Reklama

„V minulosti sme dali vyškoliť štyroch pracovníkov na odchyt zvierat v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov Košice. Následne sme zakúpili odchytávacie zariadenie. Policajti odchytávajú zvieratá v rámci hliadkovej služby,“ povedal náčelník Mestskej polície Piešťany Marcel Mihálik a dodal, že v uplynulom roku odchytili 94 psov. Školenie majú absolvovať aj ďalší policajti.

Počty zvierat v uliciach môže podľa Slobody zvierat výrazne znížiť ich trvalé označenie mikročipom, ktoré slúži ako nezameniteľná identifikácia. To umožní aj vyvodzovať osobnú zodpovednosť voči nedbanlivým majiteľom psov. Čipovanie nie je povinné, ale mnohí majitelia psov túto technológiu využívajú. Mestská polícia zatiaľ čítačky čipov nemá.

Reklama

Podľa Zuzany Jakubisovej z referátu životného prostredia MsÚ sa náklady na čipovanie psov pohybujú od 20 do 40 eur: „Čipovanie nie je veľký zásah do organizmu psa. Môže pripomínať očkovanie, pričom sa cez ihlu do tela psa zavedie čip, ktorý má veľkosť ryžového zrnka. V ňom je naprogramovaný jedinečný číselný kód. Čítačky slúžia na prečítanie kódu už zo vzdialenosti 20 cm, čo je veľká výhoda pri identifikácii agresívnych psov.“

Text: Martin Palkovič

Populárne články